Jeans wydaje się dość sztywnym i mało podatnym na rozciąganie lub kurczenie materiałem. Bez wątpienia istnieje wiele innych, które dużo łatwiej zmieniają swoją wielkość. Nie znaczy to jednak, że jeansowe spodnie nie mogą zachować się podobnie i też stać się bardziej luźne lub ciasne.

Ważne tylko żeby mieć nad tym kontrolę i dopasowywać ich rozmiar do naszych potrzeb, a nie kombinować z wpasowaniem się w ulubioną parę spodni. Jeżeli twoje jeansy skurczyły się w praniu lub z innych względów przestały pasować, to są inne możliwości niż zaniesienie ich do krawcowej lub oddanie osobie, na której będą leżeć jak ulał. To samo tyczy się spodni, które stały się zbyt luźne. Sprawdź, jak rozciągnąć jeansy i jak skurczyć jeansy!

Co zrobić, kiedy jeansy nie pasują?

Faktu, że jeansy są zbyt ciasne nie da ukryć. Marszczenia pojawiające się głównie w okolicach ud widać gołym okiem. Co ważniejsze, w takiej sytuacji cisnące nas spodnie sprawiają ogromny dyskomfort. Czy w takiej sytuacji da się je uratować i znów cieszyć możliwością wykorzystania ich w wielu stylizacjach? Tak i nie ma to związku z odchudzaniem lub innym sposobami wyszczuplającymi sylwetkę. Nasze wskazówki dotyczą pary spodni, a nie twojego ciała. Jeżeli przypadkowo skurczyły się w praniu lub z innych powodów są za małe, to zamiast spisywać je na straty, wybierz jedną z metod ich ratowania. Mniej kłopotliwe, ale też uciążliwe, są za duże jeansy. Takie spodnie można próbować dopasować z pomocą paska, ale nie w każdym przypadku takie rozwiązanie jest wystarczające. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z nimi długofalowo.

Jak skurczyć jeansy?

  • Pranie jeansów w gorącej wodzie

Jeżeli twoje jeansy trochę się rozciągnęły, po prostu wrzuć je do standardowego programu prania na najwyższym poziomie. Ta metoda sprawdza się najlepiej. Nic tak nie skurczy spodni z denimu, jak wykorzystanie wysokiej temperatury. Przed wkładaniem rzeczy do pralki warto sprawdzać ich skład na metce. Informacja na tej wszytej w jeansy najczęściej wskazuje na 100% bawełny. Warto zatem pamiętać o czymś jeszcze. W takim przypadku nie używaj żadnych płynów do zmiękczania tkanin.

  • Suszenie jeansów w gorącej suszarce

Po zakończeniu prania w cyklu ustawionym na wysoką temperaturę, wrzuć jeansy do suszarki i włącz gorące suszenie. Całe ciepło spowoduje zwężenie włókien w denimie. Dzięki temu twoje spodnie staną się bardziej ciasne, niż były wcześniej.

  • Krawieckie zmniejszenie jeansów

Jeżeli jeansy mają się zmniejszyć tylko w konkretnym miejscu, jakim jest pas, to najlepiej zastosować przeróbkę krawiecką. Ta wcale nie musi wiązać się z wizytą u profesjonalistki lub profesjonalisty. Zrobienie drobnych zaszewek po bokach nie jest wielkim wyzwaniem. Jeśli jednak operowanie igłą z nitką nie jest dla ciebie, to zawsze możesz zwrócić się do kogoś po pomoc.

Jak rozciągnąć jeansy?

  • Pryskanie spodni wodą i rozciąganie

Jeansy stały się za małe? Istnieje prosty sposób, żeby je rozciągnąć. Wystarczy spryskiwacz z wodą i trochę zaangażowania. Ta sztuczka to chyba najprostszy sposób na rozciągnięcie pary jeansów, które się skurczyły. Jak dokładnie wygląda ten proces? Spryskaj spodnie letnią wodą, a następnie połóż je na podłodze. Stań na każdej nogawce jeansów, pochyl się i użyj swoich rąk, a dokładnie drzemiącej w nich siły, żeby je ponaciągać. W razie konieczności powtórz zabieg ze spryskaniem ich letnią wodą, bo jej obecność jest kluczowa.

Zobacz także:

  • Kąpiel w jeansach

Niektóre metody na rozciągnie jeansów mogą wydać się wręcz szalone, ale skoro działają, to znaczy, że są dobre. Świetnym przykładem jest ta, do której będzie potrzebna nam wanna. Dokładnie mamy na myśli kąpiel w jeansach. Załóż parę, która jest zbyt ciasna, napełnij wannę i usiądź w niej. Ciepła (nie gorąca!) woda będzie działać podobnie jak w przypadku spryskiwania. Tym razem pomocne zamiast rąk będą jednak nasze nogi. Potem należy pozwolić spodniom wyschnąć. Najlepiej wystawić je na zewnątrz, ale jeżeli nie masz takiej możliwości, to w domowych warunkach też się to uda. Pamiętaj tylko, żeby nie wkładać ich do suszarki!

  • Krawieckie poszerzenie jeansów

Kiedy jeansy są zbyt ciasne w pasie, to można je poszerzyć przy pomocy wstawki z elastycznego materiału. Taki rozciągliwy skrawek wszywany na środku paska z tyłu. Uprzednio robimy w tym miejscu nacięcie. Ta poprawka krawiecka jeansów nie należy do skomplikowanych, a w internecie można znaleźć mnóstwo tutoriali, które pokazują, jak przerobić spodnie w ten prosty sposób.