Jak się robi live na TikToku? 

Zanim przejdziemy do wskazówek dotyczących relacji na żywo, czyli tak zwanego live, odpowiedzmy krótko na pytanie: co to jest TikTok? To lubiana przede wszystkim przez generację Z aplikacja, która z dnia na dzień zyskuje na popularności, a w tym momencie ma ponad miliard aktywnych użytkowników! Na TikToku prezentowane są przede wszystkim krótkie treści wideo o dowolnej tematyce. Jest doceniany za trafne działanie algorytmu, który bardzo szybko personalizuje treści wyświetlane osobom korzystającym z aplikacji. 

Algorytm TikToka pozwala też na szybkie „wybicie się”, czyli uzyskanie dużych zasięgów, które przekładają się na ilość obserwatorów, lajków i komentarzy w profilu. TT jest w tym momencie medium społecznościowym, na którym najłatwiej jest zdobyć popularność. Z tego powodu coraz więcej osób aktywnie prowadzi konto w aplikacji, szukając sposobów na skuteczne zwiększenie zasięgów swoich profilów.  

Jednym ze sposobów na podbicie zasięgów na TikToku i zaangażowanie widzów jest regularne prowadzenie live, czyli transmisji na żywo. Podczas trwania live’a mamy szansę na poznanie obserwatorów, złapanie z nimi kontaktu czy opowiedzenie im więcej o sobie. Tego typu aktywność sprawia, że nasza publiczność czuje się widoczna i doceniana, dzięki czemu o wiele chętniej angażuje się w rozwijanie naszego profilu. Musimy jednak pamiętać, że organizowanie transmisji na żywo na TikToku jest opcją dostępną tylko dla kont, które mają ponad 1000 obserwatorów. 

Jak się robi live na TikToku? Dokładną instrukcję znajdziesz w akapicie poniżej! 

Jak się robi live na TikToku? Instrukcja krok po kroku 

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, organizowanie transmisji na żywo dla obserwatorów to bardzo dobry sposób na zachęcenie ich do dalszej aktywności w twoim profilu. A co za tym idzie, budowania jego zasięgów. Zastanawiasz się, jak zrobić live na TikToku? To bardzo proste! Wystarczy, że otworzysz aplikację, wejdziesz na swój profil, a następnie wybierzesz w dolnej części ekranu opcje Dodaj i Live. 

Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem transmisji na żywo starannie się do niej przygotować. Cenne wskazówki znajdziesz w jednym z akapitów poniżej. Nie zapominaj też, że TikTok pozwala organizować live tylko użytkownikom, którzy mają ponad 1000 obserwatorów. Jeśli twoje konto nie spełnia tego wymogu, przed włączeniem transmisji na żywo musisz zdobyć większą ilość widzów. 

Jak się robi live na TikToku? Przedstawimy instrukcję krok po kroku! 

Zobacz także:

Krok 1: Otwórz aplikację TikTok na swoim telefonie.

Krok 2: Naciśnij przycisk Dodaj (+) znajdujący się w środkowej, dolnej części ekranu. 

Krok 3: Ze znajdującej się na dole ekranu listy zadań wybierz opcję LIVE.

Krok 4: Po wciśnięciu opcji LIVE zobaczysz podgląd swojej transmisji na żywo. Możesz dodać do niej tytuł, efekty i filtry, a także włączyć lub wyłączyć możliwość komentowania. Jeśli chcesz, twój live może zostać też udostępniony w innych platformach społecznościowych. 

Krok 5: Kiedy wszystko zostanie już odpowiednio ustawione, naciśnij czerwoną ikonę nagrywania go LIVE, aby rozpocząć swoją transmisję. 

Aby zakończyć live, wystarczy, że ponownie naciśniesz czerwony przycisk znajdujący się na dole ekranu. 

Jak zrobić fajny live na TikToku? Przydatne wskazówki 

Transmisje na żywo pomagają nam poznać naszych odbiorców, dotrzeć do większej ilości osób, i zaciekawić obserwatorów. Wszystko to przekłada się na dużą aktywność w profilu i zwiększenie jego zasięgów. Jak nagrać live do TikTok tak, aby zaangażować jak największą ilość obserwatorów? Poniżej wrzucamy kilka przydatnych wskazówek! 

  1. Zaplanuj przebieg transmisji. Zastanów się, o czym chcesz porozmawiać ze swoimi obserwatorami. Zapisz na kartce pytania, które chciałbyś im zadać, tak, aby jak najbardziej podtrzymać ich zainteresowanie. Pamiętaj, że twój live powinien być zgodny z tematyką kontentu, który dodajesz na swój profil na TT. 
  2. Przygotuj odpowiednią scenerię. Nie musisz wynajmować studia nagrań ani tworzyć wymyślnej scenografii, jednak zadbaj o to, żeby twoja transmisja była prowadzona w estetycznym pomieszczeniu. Pamiętaj też, że musisz być podczas niej dobrze wyeksponowany, żeby złapać jak największy kontakt z widzami. 
  3. Sprawdź Wi-Fi. Pamiętaj, że prowadzenie live może wymagać od ciebie dostępu do szybkiego internetu. Jeśli połączenie będzie słabe, transmisja może się zacinać lub mocno stracić na jakości. 
  4. Zadbaj o światło. Wybierz odpowiednią porę dnia, kiedy masz dostęp do światła naturalnego lub przygotuj odpowiednie oświetlenie.
  5. Wybierz odpowiednią muzykę i zadbaj o jakość dźwięku. Upewnij się, że podczas transmisji żaden dźwięk lub hałas nie będzie cię zagłuszał. Najlepiej prowadzić live w pomieszczeniu z dobrą akustyką. Jak to sprawdzić? Przed rozpoczęciem transmisji nagraj próbny filmik, w którym sprawdzisz, czy dobrze słychać to, co mówisz. W tle transmisji możesz puścić też cichą, spokojną muzykę, która stworzy nastrój. Świetnie sprawdzą się też dźwięki natury, na przykład lasu deszczowego czy fal. 
  6. Zaangażuj publiczność. Zadawaj swoim widzom pytania, proś ich o opinię. Staraj się podtrzymywać dyskusję ze swoimi obserwatorami, czytając komentarze i na nie odpowiadając. Jeśli twoje transmisje na żywo są popularne, i otrzymują bardzo dużą ilość komentarzy, pomyśl o zaangażowaniu moderatora, który pomoże ci je na żywo przeglądać. 
  7. Pamiętaj o hashtagach. Dodawanie odpowiednich tagów jest kluczowe, aby twój live dotarł do jak największej ilości odbiorców. Najlepiej, żeby popularne słowa były ściśle związane z tematem twojej transmisji na żywo. 

Oczywiście ważne są również takie aspekty jak naturalność i dobra zabawa. Choć na początku może to być trudne, warto zrelaksować się przed kamerą.