Rok temu wpadli na pomysł, że wyruszą w podróż dookoła świata. Po kilku miesiącach Lifepackers, czyli Ola i Maciek mieli już spakowane plecaki, bilety w jedną stronę do Gruzji i plan na najbliższe dwa lata, który zakładał podróż dookoła świata.

4 października wylądowali w Gruzji, gdzie zaczęli podróż życia zakładając zwiedzenie po drodze 30 krajów. Aktualnie znajdują się w Laosie, a po drodze zwiedzili już Gruzję, Armenię, Iran, Dubaj, Nepal, Himalaje, Indie, statystowali w hinduskim filmie, a także imprezowali z plemieniem Kayaw w Birmie. 

Jak spakować plecak i przemierzać świat autostopem? Czy każdy z Was może wyruszyć w podróż dookoła świata? Zastanawiacie się nad takim stylem życia? Przeczytajcie wywiad z Lifepackers, a jest spora szansa, że zaraz po nim zaczniecie planować własną podróż w nieznanej krainy. 

1. Kiedy po raz pierwszy pojawiła się w Waszych głowach myśl o spakowaniu całego życia do plecaka i wyruszenia w podróż dookoła świata?

Przez ostatnie kilka lat pracowalismy w agencji reklamowej przy bardzo ciekawych projektach, które wymagały od nas sporego poświęcenia. Żyliśmy na naprawdę wysokich obrotach, a przy tym brakowało nam czasu na życie prywatne, przyjaciół i rodzinę. Nagle poczuliśmy, że nadszedl czas na zmianę sposobu życia, zwolnienia tempa i przebudowania naszego myślenia o życiu. Początkowo wpadliśmy na pomysł przeprowadzki do Londynu, ale doszliśmy do wniosku, że to nic nie zmieni, bo wpadniemy w kolejną, jeszcze większą gonitwę.

W pewnym momencie postanowiliśmy przestać myśleć schematem: zmiana miejsca-kariera, a zaczęliśmy rozmawiać o podróży , na początek krótkiej, choćby kilkumiesięcznej, aby spędzić czas ze sobą, poznać sie bliżej, złapać dystans i zastanowić sie co dalej zrobić ze swoim życiem. Po nitce do kłębka z małej podróży doszliśmy do pomysłu o zwiedzeniu całego świata. 

2. Od czego zacząć planowanie podróży dookoła świata?

Każdy z nas o czymś marzy i często nie zdaje sobie nawet sprawy, że są one na wyciągnięcie ręki. Jesteśmy ze sobą od marca 2016, a decyzje o wyjedzie podjelismy w maju! Zaczęliśmy czytać blogi ludzi, którzy w pewnym momencie swojego życia podjęli podobną decyzję. W internecie jest sporo przydatnej treści, która pomaga w przygotowaniach do takiej podróży na wielu płaszczyznach (trasa podróży, pakowanie, kwestie związane ze zdrowiem i finansami). Kilka tygodni intensywnego przygotowywania sprawiły, że aktualnie po kilkunastomiesięcznej podróży zawitaliśmy do Laosu. 

3. Czy podjęcie decyzji o podróży dookoła świata wymaga jakiś poświęceń?

W sumie to bardzo wielu, ale przede wszystkim wymagało to od nas sporego oszczędzania. Ograniczenie wszystkich wydatków do minimum, aby jak najwiecej przeznaczyć na wyjazd. W pewnym momencie podczas przygotowań postanowiliśmy zrobić próbę, w której narzuciliśmy sobie limit dziennych wydatków nie przekraczający 10 złotych na osobę. Myślicie, że nie daliśmy rady? Okazało się, że jest to całkowicie wykonalne. 

Kolejną decyzją przed wyjazdem było pozbycie się całego dotychczasowego dorobku naszego życia. Postanowiliśmy sprzedać wszystko to, co nadawało się na sprzedaż: samochód, rowery, elektronikę, AGD, RTV, meble i ubrania - zebrane pieniądze trafiły do skarbonki z oszczędnościami na wyjazd. 

4. Jak wyglądały i ile czasu zajęły Wam przygotowania do podróży dookoła świata?

Od momentu, w którym wspólnie pożegnaliśmy się z pracą czas poświęcony na przygotowanie się do podróży trwał 5 tygodni. W tym okresie zdobywaliśmy sporo wiedzy dotyczącej między innymi tematu wiz w krajach, które planowaliśmy odwiedzić i na jej podstawie ustaliliśmy wstępny plan podróży. Postanowiliśmy także poinformować wszystkich znajomych i ich znajomych, że wyruszamy w świat. Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach internet daje nam możliwość łatwej komunikacji z ludźmi z całego świata

Kolejnym krokiem było założenie bloga, strony na FB i konta na Instagramie, a także wysłanie kilkuset maili z propozycja współpracy podczas naszej podróży i na kilka z nich udało nam się otrzymać odzew. W ten sposób już na starcie udało nam się pozyskać finansowe wsparcie od kilku firm, dzięki którym możemy spełniać nasze marzenie o podróży dookoła świata. 

5. Co należy spakować do plecaka, z którym wyrusza się w taką podróż?

Na ten temat naczytaliśmy się naprawdę sporo zanim podjęliśmy ostateczną decyzję. Ostatecznie zmodyfikowaliśmy wszystkie porady do naszych potrzeb i spakowaliśmy sie w dwa plecaki o pojemności: jeden 45 + 10 litrów, a drugi 55 + 10 litrów zabierając rzeczy, które w większości mamy ze sobą do dziś, czyli w skrócie: buty górskie, sportowe, japonki, kurtkę puchową i wodoodporną, 1 bluzę, 3 koszulki z długim rękawem, 4 koszulki z krótkim rękawem, 4 pary bielizny, parę krótkich spodenek, okulary przeciwsłoneczne, chusty/arafatki (są bardzo wielofunkcyjne), zegarki, namiot (2kg), bardzo lekki puchowy śpiwór, karimaty, bidony na wodę, termos na jedzenie, palnik do butli podróżnej, plastikowe narzędzie do jedzenia (3 w 1, czyli widelec, łyżka i nóż), 5-litrowa torba z niezbędnymi narzędziami typu scyzoryk, linka, kłódka, agrafki, plandeka pod namiot, sprej na komary, zapalniczka, rurka życia z filtrem do picia wody (nawet z jeziora), zapalniczka, try tytki, taśma klejąca, gumki recepturki, notesik z długopisem, kosmetyczka na haczyk (okazała się genialnym pomysłem w podróży), trzy telefony (jeden zapasowy), laptop z etui, torba na sprzęt fotograficzny, aparat bezlusterkowy z dwoma obiektywami i pokrowcami, statyw, dyski na zdjęcia, zestaw kart pamięci, mała kamera sportowa i oczywiście wszystkie niezbędne akcesoria potrzebne do sprzętu elektronicznego (kable, przejściówki, zapas baterii, filtry, ochronne folie, gumy, dodatkowe malutkie statywy).

6. O czym należy pamiętać planując podróż dookoła świata?

Poszliśmy za radami mądrzejszych już podróżników. Jedni polecali na początek stoworzyć listę miejsc marzeń, krajów, do któych zawsze z jakiegoś powodu chciało się pojechać - czy po to, aby zobaczyć jakieś unikatowe zwierzę, miejsce czy w celu przeżycia jakiegoś niesamowitego wydarzenia. 

W związku z tym, że naszym marzeniem była podróż dookoła świata zaczęliśmy oglądać trasę innych podróżników, aby zdecydować czy zacząć naszą eskapadę ruszając w kierunku wschodnim czy zachodnim. Ostatecznie wybraliśmy wschód i nie żałujemy, bo mieliśmy piękny początek w Gruzji, Armenii, Iranie - krajach, które słyną ze swej olbrzymiej, ciężkiej do opisania gościnności (polecamy taki start ze względu na bardzo tanie połączenie z Polski do Gruzji). 

Jak już ustaliliśmy kierunek, to posiłkując się innymi trasami zaczelismy tworzyć własną trasę, któa będzie najbardziej optymalna budżetowo i czasowo. Założyliśmy, że chcemy jechać głównie autostopem, nie tylko przez koszty, ale przede wszystkim przez przygody, które mogą natrafić się po drodze. Jak się jednak później okazało, aby wjechać do niektórych krajów lądowo trzeba się nieźle natrudzić, a czasem na końcu koszt takiego przekroczenia jest droższy niż przelot. Z tego powodu np. z Indii do Birmy wybraliśmy bardzo tani przelot. 

7. Jakie są plus i czy istnieją minusy takiego trybu życia?

Taka podróż na pewno pozwala poznać siebie i otaczający nas świat w nieco innej odsłonie niż dotychczas. Codziennie uczymy się nowej rzeczy i zdobywamy wiedzę przez doświadczenie - tego nie nauczy Was żadna szkoła, poza szkołą życia. Z całą pewnością jednym z najprzyjemniejszych aspektów takiego podróżowania jest z całą pewnością poznawanie wspaniałych ludzi i ich historii, nie mówiąc już o wschodach i zachodach słońca w najróżniejszych okolicznościach przyrody. I najważniejsze - podczas takiego trybu życia nie macie nad sobą żadnego szefa, który codziennie zleca Wam nowe zadania. Bycie szefem samemu sobie to bezcenne uczucie. 

Minusy? Z pewnością kilka by się znalazło. Chyba najtrudniejsza dla nas jest rozłąka z rodziną (całe szczęście w dzisiejszych czasach są wideorozmowy), a także widok biedy, którą spotykamy w niektórych odwiedzanych przez nas miejsc. 

8. Nauka, która udało Wam się wyciągnąć podczas tych kilku miesięcy podróżowania?

Podróże uczą i to jest pewne. Podczas tych kilku miesięcy spędzonych na zwiedzaniu kilku krajów nauczyliśmy się, jak niewiele potrzeba do tego, aby czuć się w pełni szczęśliwym człowiekiem. Jak bardzo różny jest świat i ludzie go zamieszkujący. Każdego dnia uczymy się przede wszystkim pokory i miłości do wszystkiego co nas otacza. Udało nam się także zauważyć, jak wiele ludzi generalizuje na temat innych krajów nie znając ich. Podróżowanie daje nam możliwość poznawania nowych miejsc, ludzi, ale przede wszystkim uczenia się siebie nawzajem. Na świecie jest naprawdę mnóstwo dobrych ludzi, których spotykamy po drodze. 

9. Moment, którym najbardziej zapadł Wam w pamięć?

Jest wiele takich momentów, ale jeden z najpiękniejszych to chyba randka nad chmurami podczas trekkingu w nepalskich Himalajach! Było magicznie. 

10. Rada dla osób myślących o podróży dookoła świata?

Po pierwsze zacznijcie od kluczowej decyzji, czyli daty wyjazdu. Samo postanowienie, najlepiej przypieczętowane kupnem taniego biletu jest super motorem napędowym do tego, aby to marzenie zrealizować. Poza tym czytać dużo blogów, stron podróżników na Facebooku - to bardzo nakręca i mobilizuje do działania. 

Wiara, chęci i determinacja pomogą Wam zamienić wszystkie przeciw w za. I oczywiście nie musi być to od razu 2 lata, bo to wiele osób przeraża. My na początku założyliśmy że to będzie rok, jak już się z tym oswoiliśmy to im dalej z planowaniem tym bardziej zaczeło to być dla nas logiczne, że będą to 2 lata. Trzymamy kciuki i służymy radą każdemu, kto podejmie taką decyzję. Zaglądajcie na naszego bloga albo piszcie do nas - chętnie pomożemy w podjęciu decyzji o wyruszeniu w podróż dookoła świata. Naprawdę warto!