Jak szukać znajomych na Facebooku?

Ponad 21 milionów osób mieszkających w Polsce korzysta z Facebooka. Nie każda z nich codziennie uaktualnia swój status, czy sprawdza powiadomienia, ale w istocie ponad połowa Polaków regularnie loguje się na swoje konto na portalu. Jeśli więc szukasz znajomych z czasów szkolnych lub swojej dawnej sympatii, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że odnajdziesz ich właśnie na Facebooku. Aby wyszukać osobę, zastanów się, co o niej wiesz. Przydatne mogą okazać się informacje o miejscach zamieszkania, zainteresowaniach, szkołach, do których uczęszczała, pasjach, czy hobby. Spróbuj przypomnieć sobie nazwiska wspólnych znajomych, czy imiona dzieci. Wiedząc, od ilu lat jest Facebook możemy spodziewać się, że najmłodsi członkowie rodziny będą zarejestrowanymi użytkownikami. Każda osobista informacja może okazać się przydatna. Przygotuj się też na to, że osoba, której szukasz może nie mieć zdjęcia profilowego. Wtedy to właśnie te dane pozwolą ci ocenić, czy trafiłeś na profil znajomego, czy zupełnie obcej osoby o takim samym nazwisku.

Po czym można znaleźć znajomych na Facebooku?

Szukanie znajomych nie zawsze ogranicza się do wpisania w odpowiednie pole imienia i nazwiska. W większości nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak często występuje przypadkowa zbieżność osób i nazwisk. Co więcej, ludzie zmieniają nazwiska, biorą śluby, rozwodzą się, posługują się drugim lub trzecim imieniem, a czasem posługują się pseudonimami. Nierzadko znalezienie konkretnej osoby bywa trudne, a nawet graniczy z cudem, jednak posiadając określone informacje na jej temat, możemy zawęzić obszar poszukiwań. Przydatne mogą okazać się wszystkie dane dotyczące:

* wspólnych znajomych – być może twoi znajomi utrzymują kontakt z osobą, której szukasz. Zaznaczając pole „znajomi znajomych”, stworzysz bazę wyszukiwania z grona kontaktów twoich znajomych
     
* wykształcenia – szukasz znajomego ze szkolnego korytarza, a może koleżanki z grupy     na studiach? Podczas zakładania profilu Facebook pyta nowych     użytkowników o wykształcenie, więc jest duża szansa, że osoba, którą próbujesz znaleźć podała nazwę szkoły, w której się uczyła     
     
* miejsca zamieszkania – wiele osób, zmieniając miejsce zamieszkania, nie aktualizuje swojego statusu na Facebooku
     
* miejsca pracy – to kryterium jest bardzo pomocne, kiedy szukamy znajomych z     pracy lub kontaktów ze wspólnej branży.     

Jak znaleźć osoby z tego samego miasta?

Jak znaleźć znajomych na fb po miejscowości? Wpisując ją jako jedno z kryteriów wyszukiwania! Nie ograniczaj się do miejscowości urodzenia, ale pomyśl też o obecnym miejscu zamieszkania lub mieście studenckim. Być może osoba, której szukasz była na wymianie studenckiej, stypendium lub emigrowała? W odnalezieniu osoby po adresie pomoże ci wyszukiwanie zaawansowane, lecz jeśli chcesz poznać osoby z miejsca, w którym obecnie się znajdujesz, znacznie bardziej przyda ci się inna funkcja Facebooka. Opcja „Znajomi w pobliżu” pozwala na wyszukiwanie potencjalnych znajomych w oparciu o udostępnioną aplikacji lokalizację. Funkcję można w dowolnym momencie aktywować, ale również wyłączyć w ustawieniach konta, a także poprzez zarządzanie udostępnianiem lokalizacji w swoim telefonie.

Zaawansowane wyszukiwanie znajomych

Gdybyśmy próbowali szukać znajomych na Facebooku jedynie po imieniu i nazwisku, mogłoby się okazać, że nasze poszukiwania zakończyłyby się fiaskiem. Warto więc korzystać z dodatkowych filtrów, jak choćby miejscowości, czy wykształcenia. Jak ich użyć? Po wpisaniu imienia i nazwiska danej osoby w okno wyszukiwania i zatwierdzeniu operacji enterem, Facebook przenosi nas do kolejnej strony z wynikami. Po lewej stronie znajdziemy filtry, które pomagają dookreślić jaki typ informacji nas interesuje. Możemy przeszukiwać wyodrębnione posty, osoby, zdjęcia, filmy, strony, miejsca, grupy, wydarzenia, a nawet oferty zamieszczane w marketplace. Klikając w „osoby”, przechodzimy do zaawansowanego wyszukiwania, które pozwoli nam zawęzić kryteria, a tym samym zwiększyć szanse na lepsze wyniki.

Szukanie znajomych na telefonie i na komputerze

Jeżeli porównamy interfejs Facebooka w przeglądarce i aplikacji mobilnej, zauważymy, że wygląda bardzo podobnie, a niemal identycznie. Większość funkcji znajduje się w tym samym miejscu. W podobny sposób działa dodawanie, edytowanie, czy usuwanie postów, relacji i komentarzy. To samo dotyczy również wyszukiwania znajomych. Korzystając zarówno z laptopa, jak i z telefonu, możemy skorzystać z filtrów usprawniających wyszukiwanie. By wejść w nie z poziomu smartfona, należy nacisnąć w symbol dwóch suwaków, który znajduje się po prawej stronie ekranu, obok okna wyszukiwania.

Na czym polegają propozycję Facebooka?

Facebook kreowany jest na przestrzeń, która nie tylko pozwala komunikować się ze znajomymi, czy reaktywować dawne kontakty, ale i nawiązywać całkiem nowe relacje. Z tego powodu została wprowadzona funkcja „Osoby, które możesz znać”. Algorytm podpowiada nam innych użytkowników na podstawie wspólnych znajomych, przynależności do tej samej grupy lub brania udziału w tych samych wydarzeniach, a także dodawanych do zdjęć oznaczeń. Dzięki temu możemy dodać do grona znajomych osoby, na których profile jeszcze nie natrafiliśmy lub nawiązać kontakt z kimś zupełnie nowym. Jeśli nie wiesz, jak zacząć rozmowę, koniecznie dowiedz się, jak zaczepić na fb. Przygotowując podpowiedzi Facebook wykorzystuje informacje, które sami umieszczamy na naszym profilu, na przykład szkoły, do których chodzimy, miejsce pracy, czy siłownia, którą oznaczamy w postach. Propozycje znajomych zwykle pojawiają się w powiadomieniach, ale można je też znaleźć w zakładce „znajomi”.

Zobacz także:

Obserwowanie a dodanie do znajomych

Grono znajomych może się zmieniać nawet wtedy, kiedy nie usuwamy ani nie dodajemy do niego nowych użytkowników. Taka sytuacja ma miejsce kiedy blokujemy kogoś na Facebooku. Wtedy ta osoba automatycznie przestaje być jednym z naszych znajomych. Co jednak dzieje się, kiedy zaczynamy kogoś obserwować? Przycisk „obserwuj” i „dodaj do znajomych” znajdują się tuż obok siebie, ale nie oznaczają tego samego. Możemy śledzić osoby, których nie znamy osobiście, a z jakichś względów interesuje nas ich działalność w sieci. Idolami dla kogoś możemy być my sami, nawet o tym nie wiedząc. Jeśli zadajesz sobie pytanie „jak sprawdzić, kto mnie obserwuje na fb?”, zapewniamy, że są to osoby spoza grona twoich znajomych. Osoby należące do tego grona automatycznie stają się twoimi obserwatorami, a więc dodatkowe aktywowanie tej opcji jest dla nich zbędne.