Gdy mówimy o ochronie przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, przede wszystkim należy wspomnieć o dostatecznym nawilżeniu i nawodnieniu organizmu. Jest to nieodłączny element odpowiedniej pielęgnacji ciała. W okresie szczególnie intensywnych pod względem nasłonecznienia warunków warto sięgać po zabiegi kosmetologiczne, które pobudzą i nawilżą skórę, odnowią płaszcz hydrolipidowy, uniemożliwiając transepidermalną ucieczką wody. Niezwykle ważne jest jednak to, że silne słońce utrudnia, a wręcz uniemożliwia proces regeneracji, zwłaszcza po zabiegach bardziej inwazyjnych. Warto zatem odpowiedzieć na pytanie – które zabiegi będą dla naszej skóry najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze?

Szklanka wody dla twojej skóry

Kosmetolog Dagmara Nowak-Barańska wskazuje trzy główne, nieinwazyjne zabiegi, które stymulują, wydajnie nawilżając i chroniąc przy tym skórę. Pierwszym z nich jest infuzja tlenowa, potocznie nazywana zabiegiem gwiazd, ponieważ działa natychmiastowo, poprawiając stan skóry przykładowo przed „wielkim wyjściem”. – Infuzja tlenowa to zabieg zapewniający relaksujące, lekkie i rześkie doznanie. Intensywnie dotlenia skóręwyjaśnia kosmetolog. Dzięki hiperbarycznemu tlenowi pod wysokim ciśnieniem w głąb skóry przedostają się substancje aktywne, jak np. witamina C, kwas hialuronowy czy ceramidy. Jego główną zaletą jest tworzenie efektu „glow skin”. Zabieg zapewnia skórze intensywne rozjaśnienie i mocne nawodnienie. A przecież większość kobiet pragnie być posiadaczkami właśnie tak wyglądającej cery. Co jednak najważniejsze, zabieg ten nie utrudnia codziennego funkcjonowania, choćby chodzenia do pracy. Wręcz przeciwnie – wiele osób, w tym również mężczyźni, korzysta z niego np. przed uroczystymi wyjściami. Stąd też pochodzi jego potoczne określenie, jakim jest „zabieg bankietowy” lub „lunchowy”. 

Drugim zabiegiem, po który chętnie sięgają kobiety w okresie letnim jest mezoterapia igłowa lub najnowsza wersja tego zabiegu w postaci mezoterapii próżniowej. – Sama procedura znana jest już od wielu lat. Jej unowocześniona forma jest jeszcze lepsza, ponieważ minimalizuje dolegliwości bólowe, umożliwia normalne funkcjonowanie, a cała rekonwalescencja ogranicza się do kilku godzin po zabiegu. Po jego wykonaniu, można szybko wrócić do pracy czy wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzuzapewnia kosmetolog. W trakcie mezoterapii do skóry właściwej dostarczane są substancje aktywne, takie jak kwas hialuronowy, aminokwasy i witaminy. Dzięki temu możliwa jest intensywna regeneracja i nawilżenie, ale również uzyskanie efektu glow&healthy skin.

Trzecim i ostatnim rodzajem zabiegów kosmetologicznych jest zastosowanie kapsułkowanego tlenu i masek w płatach. Produkty te mają za zadanie efektywne dotlenienie i ochronę płaszcza hydrolipidowego przed ucieczką wody z naskórka (transepidermalna utrata wody). Zapobiegnięcie jej jest możliwe dzięki nałożeniu na twarz maski okluzyjnej ze składnikami aktywnymi.

UVA, UVB i światło niebieskie

Warto jednak pamiętać, że żaden pielęgnacyjny zabieg kosmetologiczny nie będzie działał, jeżeli nie zadbamy o kompleksową fotoprotekcję. Podstawowa ochrona twarzy to przede wszystkim nakładanie kremów z filtrem o wartości SPF 30. Niemniej każda osoba, która chce dbać o zdrową skórę, nie chcąc jednocześnie doprowadzić do fotouszkodzeń, powinna używać kremów z filtrem na poziomie SPF 50.

 

 

Zobacz także:

Najskuteczniejsze są kremy z filtrem chemiczno-fizyczne, ponieważ pracują na naskórku, jak i wewnątrz niegop. Pochłaniają i odpierają promieniowanie, zapewniając jednocześnie ochronę blue shield, a więc przed światłem niebieskim, emitowanym przez ekrany urządzeń elektronicznych – tłumaczy kosmetolog.   

Gdy wybieramy się na wakacje i chcemy korzystać z kąpieli wodnych, powinno się korzystać z filtru wodoodpornego. Równie ważna jest też reaplikacja, czyli ponowne nakładanie kremu po 2-2,5 h, dzięki czemu skóra przez cały czas może być chroniona. 

W okresie wiosenno-letnim niezwykle ważna jest świadomość tego, jak dbać o skórę w sposób mądry i zrównoważony. Jej nawilżenie i ochrona powinny stanowić priorytet. Tylko dzięki kompleksowym działaniom, cera będzie wyglądać promiennie i zdrowo, a my będziemy mogli cieszyć się efektem „glow”.

Informacje o ekspertce

Mgr Dagmara Nowak-Barańska jest kosmetologiem, podologiem, założycielką Beauty Lounge – miejsca  oferującego zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, kosmetologii i podologii. Ukończyła studia magisterskie na kierunku kosmetologicznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz studia podyplomowe w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia z zakresu podologii.  Od dziesięciu lat aktywnie pracuje w branży beauty.

Markę Beauty Lounge założyła w 2020 roku, po latach pracy w gabinetach i klinikach estetycznych. Na co dzień tworzy autorskie procedury zabiegowe, które włącza w terapie swoich klientów, jak i przekazuje je innym kosmetologom podczas szkoleń.