Jak wycinać skórki radełkiem?

Jednym z najwygodniejszych sposobów na pozbycie się skórek wokół paznokci, jest wycięcie ich radełkiem. Radełko do skórek to metalowe narzędzie, które ma dwie końcówki – jedna – rozdwojona i ostra – służy do wycinania skórek. Można zrobić to jednym, płynnym ruchem – martwy naskórek wchodzi pomiędzy wypustki radełka i zostaje wycięty. Druga końcówka radełka to „kopytko”, którym można odsunąć delikatne skórki przy macierzy paznokcia, które nie wymagają całkowitego usunięcia.

Podstawą usuwania skórek w każdym przypadku, jest ich wcześniejsze przygotowanie, to znaczy zmiękczenie oraz dezynfekcja. Jak to zrobić krok po kroku?

  1. Usuń z płytki lakier i umyj ręce.
  2. W niewielkiej misce przygotuj ciepłą kąpiel, która zmiękczy skórki. Wystarczy ciepła woda z ulubionym płynem do kąpieli, albo specjalnym preparatem pielęgnacyjnym.
  3. Mocz dłonie przez kilka minut, następnie osusz je ręcznikiem (najlepiej jednorazowym).
  4. Zdezynfekuj dłonie i skórki antybakteryjnym płynem lub alkoholem (ten drugi może jednak zbyt mocno wysuszać skórę).
  5. Dezynfekcji należy poddać również samo radełko, nawet jeśli jesteśmy jego jedyną użytkowniczką – na narzędziu zbiera się kurz, a także inne zanieczyszczenia, które krążą w powietrzu.
  6. Kiedy dłonie są już przygotowane do zabiegu, należy delikatnie oddzielić najbardziej widoczne i największe skórki od skóry wokół paznokcia, aby zapewnić radełku łatwiejszy dostęp. Następnie należy umieścić ostrą końcówkę radełka z boku paznokcia i operować nim w kierunku do macierzy i na drugą stronę płytki. Drobne skórki, których nie udało się usunąć, należy odsunąć od płytki za pomocą „kopytka” radełka.

Mimo, iż wygląda niepozornie – źle używanym radełkiem możemy wyrządzić sobie krzywdę. Jeśli radełko jest nowe i ostre, wystarczy mocniejszy nacisk lub skierowanie końcówek pod złym kątem, aby się skaleczyć. Jeśli radełko jest zużyte i tępe (takiego narzędzia nie powinno się już używać), może zaś dojść do poszarpania skórek.

Jak wycinać skorki cążkami?

Cążki to jedna z najlepszych metod na pozbycie się przerośniętych skórek. Wyglądem przypominają cążki do obcinania paznokci, są jednak odpowiednio wyprofilowane i o wiele bardziej precyzyjne. Dobre cążki powinny być wykonane z porządnej stali nierdzewnej lub chirurgicznej, która pozwala na ich dokładną dezynfekcję. Cążki, które stosują profesjonalne manicurzystki, są sterylizowane w autoklawie. Przy korzystaniu z tego narzędzia higiena jest szczególnie ważna – nietrudno tu o skaleczenie, przez które może wdać się infekcja.

Skórki przed wycinaniem za pomocą cążek, również warto zmiękczyć w ciepłej kąpieli. Następnie, procedura przypomina stosowanie radełka – za pomocą specjalnego, drewnianego patyczka, lub wygodniejszego, metalowego „pushera”, odsuwamy skórki i przystępujemy do ich wycinania, w kierunku od boku paznokcia, do środka macierzy.

Usuwanie skórek cążkami jest bardzo skuteczne, jednak nie jest to metoda dla laików – posługiwanie się tak ostrym narzędziem wymaga wprawy, zwłaszcza jeśli mówimy o wycinaniu skórek dłoni dominującej (prawej u osób praworęcznych, lewej u leworęcznych).

Jak wycinać skórki frezarką?

Frezarka to urządzenie, które spotkamy głównie w profesjonalnych salonach kosmetycznych, jednak niektórych modeli można bez problemu używać w domowym zaciszu. Usuwanie skórek frezarką nie wymaga ich zmiękczania, a jedynie dezynfekcji i delikatnego odsunięcia. Można również najpierw wyciąć największe, odstające elementy przy pomocy cążek, a całość dopracować frezarką.

Zobacz także:

Usuwanie skórek za pomocą frezarki wymaga jednak wiedzy i wprawy – między innymi na temat odpowiedniej ziarnistości frezu czy kształtu kapturka. Najlepiej wybierać te diamentowe, które działają precyzyjnie i dodatkowo wygładzają powierzchnię paznokcia. Zbyt ostry frez lub zbyt mocny nacisk na oczyszczaną powierzchnię może poszarpać lub uszkodzić płytkę paznokcia, albo okalającą ją skórę.

Jak usuwać skórki domowymi sposobami?

Wszystkie wymienione wyżej sposoby na usuwanie skórek, mogą być z powodzeniem wykorzystywane w domu. Każdy z nich wymaga jednak pewnej wprawy i zdolności manualnych, dlatego niedawno na rynku pojawiła się alternatywa – specjalne preparaty do usuwania skórek. Kosmetyki takie nakłada się na zrogowaciałą skórę przy paznokciu (często mają one wygodną formę „pisaka”) i po kilku minutach odsuwa zmiękczone skórki przy pomocy drewnianego patyczka.

Bardzo ważna jest również codzienna pielęgnacja dłoni i paznokci. Dzięki regularnemu nawilżaniu skóry i płytki paznokci, nie dopuścimy do powstania suchych „zadziorków”, a same skórki będą łatwiejsze do usunięcia.