Co to znaczy e-recepta?

E-recepta dla dziecka to bardzo wygodne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie ma możliwości, aby udać się z maluchem na stacjonarną wizytę do lekarza (np. kiedy nie ma z kim zostawić drugiego małego dziecka lub nie mamy transportu). E-lekarz online wystawia dokument w ramach konsultacji zdalnej, np. przez telefon lub czat. Uprawnia on do wykupienia określonych leków w aptece, podobnie jak klasyczna recepta.

Kto wystawia e-recepty? Lekarze dowolnej specjalności, a także upoważnieni przez nich asystenci medyczni. E-lekarzem online może być także dentysta, pielęgniarka, położna lub felczer. Natomiast jeśli chodzi o formalności związane z wystawianiem recept przez Internet, wiele podmiotów medycznych oferuje taką usługę, a dobrym przykładem jest naszarecepta.pl. Platforma umożliwia uzyskanie potrzebnej e-recepty w ciągu kilku minut. Ponadto jest dostępna dla pacjentów przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. 

E-lekarz online — jak się umówić na wizytę?

Jak uzyskać e-receptę dla dziecka? W tym celu trzeba: 
odwiedzić stronę internetową wybranego podmiotu medycznego, 
wypełnić zamieszczony na stronie internetowej formularz (niezbędne informacje to: nazwy wnioskowanych leków wraz z ilością opakowań, stan fizjologiczny (ciąża), aktualnie zdiagnozowane choroby przewlekłe oraz operacje przebyte w przeszłości. Bardzo istotne dla lekarza są również zaobserwowane objawy oraz dane pacjenta, takie jak imię, nazwisko, adres i numer PESEL), 
po wypełnieniu formularza wystarczy kliknąć przycisk zamów receptę online oraz opłacić koszt prywatnej konsultacji z lekarzem,
jeśli pacjent kwalifikuje się do stosowania danego leku i nie ma przeciwwskazań związanych z jego przyjmowaniem, e-recepta jest wystawiana. 

E-recepta dla dziecka — jak ją zrealizować? 

Po otrzymaniu e-recepty dla dziecka dokument jest przesyłany pocztą e-mail, SMS-sem oraz można go podejrzeć po zalogowaniu się do profilu IKP  (Internetowe Konto Pacjenta — bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia). Natomiast realizacja jest możliwa w dowolnej aptece — od 1 stycznia 2020 roku wszystkie apteki są bowiem zobowiązane do obsługi systemu e-recepty. Dla dziecka może ją zrealizować dowolna osoba z kręgu rodziny lub znajomych. W tym celu trzeba podać farmaceucie 4-cyfrowy kod dokumentu lub dać do zeskanowania kod kreskowy recepty. Dodatkowo należy również wypowiedzieć głośno i wyraźnie numer PESEL osoby, dla której przeznaczone są leki (potrzebny jest PESEL dziecka, a nie rodzica, który zamówił e-receptę). 

E-recepta dla dziecka — jak sprawdzić, co się na niej znajduje? 

E-recepta dla dziecka jest dostępna online, aby ją podejrzeć, można połączyć się z dedykowaną aplikacją IKP lub zalogować się na konto IKP z poziomu przeglądarki internetowej. Następnie wystarczy odnaleźć daną receptę i sekcję Szczegóły. Wtedy wyświetli się skrócony czterocyfrowy kod recepty online oraz jej kod kreskowy. Dodatkowo każda recepta wystawiona przez e-lekarza online jest wysyłana mailowo oraz 4-cyfrowy kod jest przesyłany także w formie SMS-a na telefon.

Skąd wiadomo, do kiedy można zrealizować e-recepty? Lekarze zamieszczają informację o terminie ważności na dokumencie, zatem można to sprawdzić przy pomocy dedykowanej aplikacji na telefon lub logując się do konta w IKP na komputerze. W przypadku większości leków termin ważności recepty wynosi 30 dni od daty wystawienia e-recepty lub od daty wskazanej w dokumencie. Wyjątek stanowią antybiotyki (recepta jest ważna 7 dni), leki narkotyczne i odurzające (termin ważności recepty wynosi do 90 dni) oraz leki immunosupresyjne (receptę można wykupić w ciągu 365 dni). 


 

Zobacz także: