Łapacz snów: legenda i znaczenie

Łapacze snów (z angielskiego „dreamcatchers") wciąż zyskują na popularności. Są najczęściej wybierane jako ozdoba do domów i mieszkań urządzanych w stylu boho. Skąd jednak pochodzą te oryginalne dekoracje i jakie kryje się za nimi znaczenie? Łapacze snów wywodzą się z wierzeń i zwyczajów plemion indiańskich Ameryki Północnej. Były wykorzystywane jako amulety, które miały za zadanie ochronę przed koszmarami sennymi. Wieszane przede wszystkim przy łóżeczkach dzieci, łapacze snów miały chwytać i więzić złe sny, aby pozwolić pociechom przeżywać spokojne, niezmącone noce. Jednak aby spełniać tę rolę, w większości wierzeń łapacz snów powinien zostać najpierw zaklęty przez szamana lub innego przewodnika duchowego. Ważny był też kolor tej magicznej ozdoby: barwa wykorzystanego sznurka czy ozdób niosła za sobą odpowiednią symbolikę.

Pierwotnie łapacze snów były wykonywane z drobnych gałązek i zwierzęcych ścięgien, jednak wraz z upływem czasu zaczęto wykorzystywać splatane kawałki sznurka czy żyłki. Dreamcatcher’y zyskały dodatkowe elementy, takie jak piórka, drewniane koraliki czy metalowe dzwoneczki. W dzisiejszych czasach łapacz snów może być piękną ozdobą, którą z łatwością wykonasz sama w domu. Bez względu na to, czy wierzysz w jej symbolikę, czy szukasz jedynie stylowego dodatku do wystroju mieszkania: będziesz zadowolona z efektu!

 

Materiały do zrobienia łapacza snów

Konstrukcja łapacza snów opiera się na wiszącej, drewnianej lub metalowej obręczy, w którą wpleciona jest sznurkowa pajęczyna, w kształcie przypominająca makramę. Ręczne zaplecenie tego typu wzoru może wydawać się trudne, szczególnie osobom, które nie miały wcześniej dużo wspólnego z, tak zwanymi, robótkami ręcznymi. Nie martw się: samodzielne tworzenie sznurkowej „pajęczyny” nie będzie wymagało od ciebie wielkiej wprawy, za pierwszym razem może jednak zająć ci sporo czasu.

Łatwiejszym i szybszym sposobem na zrobienie łapacza snów, jest wykorzystanie elementu z gotowym wzorem (na przykład haftowanej, okrągłej serwetki), i umieszczenie go w obręczy za pomocą nitki lub sznurka. Tak wykonana dekoracja będzie różnić się trochę wyglądem od standardowego dreamatcher’a, jednak równie dobrze spełni swoją funkcję ozdobną. Wybranie tego sposobu jest też dobrym pomysłem, jeśli chcesz wykorzystać robienie łapacza snów jako kreatywną aktywność dla swoich dzieci. Najmniejsze pociechy mogą mieć problem z samodzielnym zaplataniem wzorów ze sznurka, o wiele łatwiej będzie im użyć serwetki.

Tak wykonana baza łapacza snów jest gotowa na dodatki, a to, czym ją przystroisz, zależy tylko i wyłącznie od twojej wyobraźni! Na dole obręczy możesz zawiesić piórka, dzwoneczki, linkę z drewnianymi koralikami albo mini łapacze snów w podobnej estetyce. Ozdobę możesz wykonać w dowolnym kolorze, tak, aby pasowała do wystroju twojej sypialni. Cały proces tworzenia dreamcatcher’a nie powinien zając więcej niż 2 godziny.

Aby samodzielnie wykonać dekoracyjny łapacz snów przygotuj:

Zobacz także:

- drewnianą lub metalową obręcz o średnicy około 30 cm,

- kilka mniejszych, drewnianych obręczy,

- okrągłą, haftowaną serwetkę z wzorem (wersja łatwiejsza),

- sznurek (wersja trudniejsza),

- nożyczki,

- dodatkowe dekoracje, takie jak: drewniane koraliki, piórka czy zawieszane dzwoneczki.

Kiedy zgromadzisz już wszystkie niezbędne produkty, możesz zabrać się za wykonywanie łapacza snów. Jeśli nie czujesz się jeszcze na siłach z samodzielnym pleceniem sieci ze sznurka, wybierz łatwiejszą wersję, w której użyjesz haftowanej serwetki. Przepisy na dreamcatcher’y DIY krok po kroku w obu wersjach, znajdziesz poniżej!

Własny łapacz snów DIY od podstaw. Zobacz, jak go zrobić!

Zdecydowałaś się na wykonanie łapacza snów DIY i wybrałaś sposób z haftowaną serwetką? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku, która pomoże ci go stworzyć.

1. Przygotuj drewnianą lub metalową obręcz o średnicy około 30 cm, a następnie dopasuj do jej rozmiaru haftowaną serwetkę. Obręcz powinna być większa od serwetki o około 2 - 3 cm. Jeśli serwetka jest zbyt duża, odrysuj na niej odpowiedni rozmiar za pomocą cyrkla, a następnie odetnij nadmiar używając nożyczek.

2. Serwetkę ułóż w środku obręczy, zachowując symetrię, a następnie zacznij przymocowywać ją za pomocą sznurka.

3. Sznurek przełóż przez jedno z bocznych oczek serwetki, następnie przeciągnij go pod spodem obręczy i przewlecz od góry przez następne oczko.

4. Czynność powtarzaj do momentu aż sznurek będzie przewleczony przez wszystkie zewnętrzne oczka serwetki. Pamiętaj, żeby za bardzo go nie naciągać: staraj się, aby serwetka przez cały czas była ułożona symetrycznie w środku obręczy.

5. Naciągnij sznurek tak, aby serwetka napięła się w obręczy, a następnie zwiąż go z drugą końcówką na supełek. Nadmiar sznurka odetnij za pomocą nożyczek.

6. Tak wykonana baza łapacza snów jest gotowa na dekoracje. W dolnej części obręczy przymocuj kilka kawałków sznurka lub wstążki, o wybranej przez ciebie długości. Następnie przywiąż na nich koraliki, piórka lub dzwoneczki, albo pozostaw wstążki bez dodatków.

7. W górnym punkcie obręczy umieść małą pętelkę lub haczyk, na którym będziesz wieszać łapacz snów.

8. Gotowe! Tak wykonany łapacz snów możesz wykorzystać do dekoracji domu lub sprezentować go bliskiej i wyjątkowej osobie.

Jak zrobić łapacz snów ze sznurka?

Jesteś gotowa na wyzwanie i chcesz samodzielnie zapleść ozdobę od podstaw? Przedstawiamy przepis krok po kroku na łapacz snów ze sznurka:

1. Przygotuj drewnianą lub metalową obręcz o średnicy około 30 centymetrów, a następnie owiń ją za pomocą cienkiego sznurka, włóczki lub tasiemki w wybranym kolorze.

2. Zmierz obwód koła i podziel je na 8 równych części, zawiązując w danych miejscach na obręczy pętelkę ze sznurka.

3. Następnie zawiąż pętelkę dokładnie w połowie każdego sznurka, łączącego dwie wcześniejsze pętelki.

4. Dołóż kolejny okrąg ze sznurka, zawiązując pętelkę w połowie sznurka łączącego dwie wcześniejsze pętelki. Czynność powtarzaj, aż zapełnisz wzorem ze sznurka całą przestrzeń w obręczy. Możesz używać ciągle tego samego sznurka albo pomieszać różne kolory.

5. Gdy sieć będzie gotowa, zajmij się wybieraniem dodatków do „ogona” łapacza. Możesz w tym celu zapleść w ten sam sposób kilka mniejszych obręczy, a następnie przymocować je symetrycznie na dole głównej obręczy za pomocą sznurka lub wstążki.

6. Do gotowego łapacza możesz przymocować też piórka w wybranych kolorach, drewniane lub szklane koraliki na sznurku lub wstążce, czy małe, metalowe dzwoneczki. To, w jaki sposób udekorujesz swój łapacz snów, zależy tylko i wyłącznie od twojej wyobraźni.

7. Na koniec zawiąż szeroką pętelkę ze sznurka lub przymocuj haczyk na czubku obręczy.

8. Gotowe! Tak wykonany łapacz snów możesz powiesić przy łóżku, w oknie, czy przy głównym wejściu do swojego domu.