Jak zrobić łóżko z palet? Krok 1

Budowę łóżka z palet musimy zacząć od wyboru odpowiednich materiałów. Drewniana paleta ma ujednolicone wymiary 120cmx80cmx14cm. Jeżeli planujemy wykonać jednoosobowe łóżko z palet powinny nam wystarczyć 4 sztuki. Dwuosobowy, podwójny mebel składa się z 8 europalet. Obie te ilości zakładają podwójną warstwę palet, tak by łózko było nieco wyższe. Jeżeli podstawa ma mieć tylko jedną warstwę, to zwykły jednoosobowy materac znajdzie swoje miejsce nawet na dwóch europaletach. Warto przed zakupem zmierzyć dokładnie materac, jaki mamy, i sprawdzić ile palet będziemy potrzebować. Dodatkowa paleta będzie też potrzebna do wykonania zagłówka. Jeżeli chcemy go mieć w naszym łóżku, należy się zaopatrzyć w zapasową paletę.

Skąd wziąć europalety? Można je kupić w większości sklepów budowlanych w cenie około 30 złotych za sztukę. Można też zapytać znajomych – jeżeli ktokolwiek zamawiał większą ilość ciężkich produktów np. budowlanych, zazwyczaj są one dostarczane właśnie na europaletach. W takiej sytuacji być może uda się je zdobyć nawet za darmo lub za symboliczną opłatą. Niezmiernie ważne jest jednak, by drewno nie było spróchniałe i było dobrej jakości, najlepiej z drzewa iglastego.

Kiedy materiały są gotowe, należy przygotować niezbędne narzędzia. Potrzebny będzie sprzęt do szlifowania – tutaj powinna sprawdzić się świetnie szlifierka pasmowa. Kolejną rzeczą są środki do impregnacji drewna, ponieważ nie dość, że zabezpieczenie łóżka jest konieczne, to jeszcze drewno potraktowane impregnatem będzie dużo lepiej się prezentować. Można puścić wodze fantazji i zakupić kolorowe farby, aby trochę ubarwić nasz stelaż. W ten sposób łóżko z palet zyska świeży, młodzieżowy styl. W klasycznych drewnianych barwach łóżko również będzie się prezentować dobrze. Konieczny jest też klej do drewna i środki ochronne (folia malarska, taśmy klejące). Budowa łóżka pozostawi po sobie spory bałagan.

Jak samemu zrobić łóżko z europalet – krok 2

Zaczynamy od czyszczenia i szlifowania drewna. Drewno najlepiej dokładnie wyszorować szczotką o grubym włosiu, co pozwoli usunąć większość zanieczyszczeń. Po wyschnięciu drewna przychodzi czas na szlifowanie. Na początek wybieramy papier o niskiej gradacji. Szlifować należy kilkukrotnie, zwiększając gradację papieru z 80 nawet do 200. Po pierwszym szlifowaniu dobrze jest przetrzeć palety wilgotną szmatką. Po szlifowaniu dokładnie oczyszczamy paletę z pyłu jaki na niej pozostał i gotowe.
Innym rozwiązaniem, może być zakup już oczyszczonych i wyszlifowanych palet. Są one już gotowe do łączenia w stelaż naszego łóżka z palet. 

Wydawać by się mogło, że wystarczy tylko położyć palety obok siebie i umieścić na nich materac, a łóżko jest gotowe. Nie jest to do końca prawdą, gdyż podczas użytkowania takiego łóżka palety mogą się przesunąć. Oczywiście, zawsze można je po prostu odsunąć na swoje miejsce, ale zdecydowanie wygodniej jest połączyć je ze sobą. Metody są dwie.

Pierwsza opcja, to klej do drewna. Wystarczy rozprowadzić równomiernie klej na krawędziach które chcemy połączyć. Warto wybrać mocny klej o krótkim czasie wiązania i schnięcia. Po sklejeniu nasze łóżko z palet jest już praktycznie gotowe.
Druga metoda to połączenie palet za pomocą wkrętów do drewna i metalowych płaskowników. Jeśli chcemy skręcać w ten sposób palety, przyda się specjalna wkrętarka, która ułatwi pracę. Płaskowniki możemy założyć od spodniej strony palet, warto wówczas zabezpieczyć je filcem, by nie porysowały podłogi. Do wykonania zagłówka wykorzystać warto blaszane kątowniki, które wraz z wkrętami powinny utrzymać nawet spory ciężar.

Jak zbudować łóżko z palet? Krok 3

Po wykonaniu stelażu przechodzimy do zabezpieczenia i impregnacji drewna. Najpierw dobrze nałożyć warstwę gruntującą i poczekać aż wyschnie. Po jej wyschnięciu w ruch idzie farba akrylowa. Do wyboru mamy całą paletę barw. Jeżeli nie chcemy malować palet i zachować naturalny kolor drewna, wybieramy bejcę do drewna lub traktujemy palety bezbarwnym lakierem. Można też zdecydować się na ich olejowanie. Do nakładania impregnatu potrzebny będzie odpowiedni wałek na duże powierzchnie, a jeżeli stelaż będzie olejowany, należy użyć pędzelka z grubym włosiem albo wilgotnej szmatki. Impregnacja spowoduje, że słoje drewna staną się bardziej widoczne, przez co łóżko z palet będzie prezentować się fantastycznie

Zobacz także:

Łóżko z palet piętrowe lub z szufladami – czy to możliwe?

Z europalet bez problemu można przygotować łóżko z szufladami, w których można schować pościel, poduszki lub inne drobiazgi.
W każdej standardowej palecie znajdują się podłużne „przerwy” i to właśnie w ich miejscu idealnie zmieszczą się szuflady. Ich wykonanie należy poprzedzić starannym mierzeniem, zwracając uwagę zarówno na szerokość, jak i na długość, jeżeli chcemy zrobić szuflady po obu stronach łóżka z palet. Zrobienie szuflad jest nieco bardziej skomplikowanym zadaniem niż złożenie samego łóżka z palet, jeżeli jednak na to się zdecydujemy, z pewnością nasze łóżko zyska na funkcjonalności.
Łóżko piętrowe może okazać się nie najlepszym pomysłem, dużo ciekawsze może być łóżko podwieszane pod sufitem. Jest to świetne rozwiązanie do pokoju dziecięcego. Należy zapewnić takiemu łóżku wyjątkowo solidne mocowanie i grube liny, które utrzymają ciężar łóżka i śpiącej pociechy. W takim wypadku odradzamy opcję z „klejeniem” łóżka – potrzebne będą grube wkręty, płaskowniki i kątowniki.

Czy łóżko z palet jest wygodne?

Jest wygodne – pod warunkiem, że posiadamy dobry materac. Stelaż z palet jest wytrzymały na tyle, by utrzymać nawet gruby, ciężki, dwuosobowy materac i dwie śpiące osoby. Bardzo ważne jest, by łóżko było nieco szersze od materaca, w ten sposób materac z całą pewnością nie będzie się zsuwał, psując komfort wypoczynku. Jeżeli lubimy spać na miękkiej i sprężystej powierzchni, łóżko należy wykonać z dwóch warstw palet, będzie zdecydowanie wygodniej.
Na wygodę warto zwrócić uwagę przy przygotowaniu zagłówka. Najlepsza do tego jest pianka tapicerska. Należy kupić niezbyt gruby kawałek, maksymalnie do 10 cm, po czym dociąć go do wymiaru palety i obić materiałem. Choć takie przygotowanie zagłówka wymaga pewnej wiedzy z zakresu tapicerstwa, z pewnością poprawi wygodę korzystania z łóżka z palet.

Jak zrobić podświetlane łóżko z palet?

Popularnym ostatnio pomysłem jest dodanie do łóżka z palet podświetlenia. Najprostszą i najefektywniejszą opcją jest skorzystanie z oświetlenia LED. Dobrym wyborem będą listwy ledowe działające na pilota. Jeżeli uda nam się dopasować ich rozmiar do „przerw” jakie mają europalety, wrażenie będzie niesamowite. Warto umieścić je skierowane do dołu, od górnej strony palet. Taśmy LED również powinny się tu sprawdzić, są ogólnodostępne i bardziej elastyczne od sztywnych listew. Kolejnym wyborem są „łańcuchy świetlne”, czyli nieco bardziej rozbudowana wersja lampek choinkowych. W przytulnej sypialni doskonale sprawdzi się ciepłe, białe światło, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić na ekstrawaganckie kolory. Łańcuch wplatamy po bokach palet.

Łóżko z palet jest doskonałym wyborem dla osób lubiących wyzwania techniczne i chcących samodzielnie przygotować sobie kąt do spania. Do tego jego nienaganny wygląd i niska cena jego przygotowania stanowi świetną alternatywę dla klasycznych łóżek. Oryginalność, ekonomiczność i praktyczność w jednym – takie właśnie jest łóżko z palet.