Jak zrobić mydło w kostce domowymi sposobami?

Mydła, które znajdziemy na półkach drogerii, zazwyczaj nie powalają składem. Nawet produkty oznaczane przez producentów jako „naturalne”, rzadko kiedy nie zawierają składników, które mogą nadto wysuszać lub podrażniać skórę, takich jak detergenty, barwniki i konserwanty. To właśnie z tego powodu coraz większa ilość osób decyduje się na samodzielne tworzenie kosmetyków w domowych warunkach. 

Mydło powstaje z połączenia tłuszczu, wody i wodorotlenku sodu. Te trzy składniki wystarczą, aby samodzielnie stworzyć myjącą kostkę, jednak oczywiście można ją urozmaicić, na przykład za pomocą olejków eterycznych albo naturalnych barwników. Sam proces tworzenia kosmetyku nie jest bardzo trudny ani czasochłonny – zajmie nam 2, 3 godziny razem ze sprzątaniem. Trzeba jednak pamiętać, że mydło z wodorotlenkiem potrzebuje dłuższego czasu aby „dojrzeć”, ponieważ produkt zaraz po wyjęciu z formy ma zbyt wysokie pH, niewłaściwe dla stosowania na skórę. Czas dojrzewania mydła to zazwyczaj kilka tygodni. 

Do stworzenia mydła najlepiej wybrać tłuszcz roślinny, na przykład oliwę, olej kokosowy lub olej rycynowy. W jednym przepisie można zmieszać też kilka rodzajów oleju. Przy samodzielnym tworzeniu mydła bardzo ważne jest dokładne trzymanie się określonych proporcji składników. Na szczęście w internecie bardzo łatwo znajdziesz kalkulator, który policzy je za ciebie! 

Akcesoria potrzebne do zrobienia mydła w kostce DIY: 

 • waga kuchenna lub laboratoryjna, 
 • formy do mydeł, na przykład okrągłe lub kwadratowe, 
 • tarka, 
 • drewniana deska, 
 • szklane naczynia przystosowane do podgrzewania, 
 • garnek, 
 • szklana łyżka do mieszania, 
 •  termometr kuchenny, 
 • ręczniki papierowe, 
 • nożyk, 
 • pipeta miarowa, 
 • butelka z atomizerem, 
 • fartuch ochronny, 
 • rękawiczki ochronne, 
 • ocet,
 • gogle. 

Wyróżniamy dwie metody robienia mydła: 

 1. Metoda na ciepło: polega na gotowaniu mieszaniny tłuszczu i ługu, niestety przy tej metodzie mydło traci dużą ilość wartości odżywczych, 
 2. Metoda na zimno: polega na mieszaniu tłuszczu i ługu bez gotowania, co jest o wiele bardziej pracochłonne, jednak pozwala zachować większą ilość substancji odżywczych. 

Jak zrobić mydło na zimno?

Jednym ze znanych sposobów domowego tworzenia mydła jest technika „na zimno”. Nazwa może być trochę myląca, bo przed przystąpieniem do pracy trzeba mocno podgrzać wykorzystywaną bazę tłuszczową (na przykład oliwę), a następnie wystudzić ją do określonej temperatury. Dzięki wykorzystaniu metody na zimno, w mydle zachowamy dużą ilość substancji odżywczych z olejów, które zostałyby zredukowane przy długotrwałym podgrzewaniu tłuszczu z ługiem. 

Podstawowy przepis na mydło naturalne na zimno krok po kroku: 

Zobacz także:

 1. Na początku pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu stanowiska pracy, a także założeniu odzieży ochronnej. Wszystkie czynności wykonuj w rękawiczkach i ochronnych okularach, na ubranie nałóż fartuch. Wodorotlenek sodu, którego użyjesz do zrobienia ługu, jest substancją silnie żrącą. Jeśli w jakikolwiek sposób nastąpi jej kontakt ze skórą, miejsce natychmiast przemyj dużą ilością wody. Zadbaj też o dobrą wentylację w pomieszczeniu: opary ługu są toksyczne. Z tego też powodu pilnuj, aby w pomieszczeniu, w którym będziesz robiła mydło, nie przebywały żadne zwierzęta i dzieci. 
 2. Zacznij od przygotowania ługu. Pojemnik z wodą włóż do zlewu, a następnie wsyp do niego odpowiednią ilość wodorotlenku sodu (proporcje zależą od oczekiwanej ilości mydła, najlepiej, jeśli zaraz przed rozpoczęciem pracy obliczysz je w jednym z internetowych kalkulatorów).
 3. Pamiętaj, żeby dokładnie trzymać się określonych proporcji i ZAWSZE WSYPYWAĆ WODOROTLENEK SODU DO WODY, nigdy odwrotnie. 
 4. Proszek należy wsypywać do wody małymi partiami, cały czas mieszając powstający ług. Powinnaś zaobserwować, że temperatura wody znacznie wzrosła w wyniku powstającej reakcji chemicznej: może osiągnąć nawet 80 stopni Celsjusza. 
 5. Zostaw pojemnik z ługiem w zlewie do przestygnięcia i zajmij się tłuszczami. 
 6. Wybrane oleje rozpuść lub podgrzej w kąpieli wodnej, najpierw dokładnie odmierzając ich ilość na wadze (pamiętaj, że przy tworzeniu mydła bardzo ważne są proporcje, dlatego nie możesz pomylić się więcej niż o 5 gram). 
 7. Sprawdź temperaturę oleju i ługu. Aby móc połączyć składniki, obydwa powinny mieć zbliżoną do siebie temperaturę pomiędzy 28-45 stopni Celsjusza. 
 8. Kiedy temperatury są już wyrównane, zacznij powoli wlewać ług do oleju (nigdy odwrotnie!) cały czas mieszając masę łyżką, aż zgęstnieje do konsystencji przypominającej budyń. Jeśli chcesz przyspieszyć proces, możesz w tym celu użyć blendera ręcznego, jednak pamiętaj, że nie powinnaś go potem wykorzystywać do obróbki jedzenia. 
 9. Do stworzonej bazy mydlanej dodaj olejki eteryczne i barwniki (trzymaj się dokładnie proporcji zawartych w danym przepisie, albo oblicz je w kalkulatorze!), a następnie dokładnie je wymieszaj. 
 10. Tak przygotowaną masę przelej jednym strumieniem do formy, a następnie przykryj folią spożywczą w celu izolacji. Formę możesz dodatkowo przykryć ręcznikiem lub ścierką. 
 11. Mydło pozostaw w chłodnym i suchym miejscu na 24 godziny. 
 12. Po tym czasie wyjmij mydło z formy (pamiętaj o założeniu rękawic ochronnych) i pokrój je na mniejsze kawałki. 
 13. Kawałki mydła rozłóż na blaszce wyłożonej papierem pergaminowym, a następnie postaw ją w suchym i zacienionym miejscu. 

W tej formie mydło powinno dojrzewać około 6 tygodni

Jak zrobić mydło glicerynowe?

Domowe mydełko możesz stworzyć też używając gliceryny roślinnej. Ma ona silne właściwości nawilżające i zmiękczające skórę, łagodzi podrażnienia. Gliceryna roślinna to gęsta, bezbarwna i bezwonna ciecz, jednak w sklepach kosmetycznych najczęściej znajdziesz gotowe bazy glicerynowe, występujące w formie stałej. 

Mydła glicerynowe tworzymy bez wodorotlenku sodu, dzięki czemu nie muszą one „leżakować” i mogą być używane od razu po zrobieniu. Tak jak w przypadku innych mydeł, możemy dodawać do nich barwniki, olejki eteryczne, czy inne substancje nawilżające. Mydełka z gliceryny są bardzo delikatne dla skóry i nie powodują występowania na niej reakcji alergicznych. 

Podstawowy przepis na mydło glicerynowe krok po kroku: 

 1. Przygotuj stanowisko pracy. Zgromadź i zdezynfekuj wszystkie niezbędne akcesoria (ich listę znajdziesz w jednym z akapitów powyżej). 
 2. Jeśli kupiłaś bazę glicerynową w postaci większych kostek, zetrzyj ją na tarce o grubych oczkach (w ten sposób szybciej się roztopi). 
 3. Za pomocą wagi kuchennej odważ potrzebną ilość wiórków glicerynowych (na średniej wielkości, kwadratową foremkę będziesz potrzebowała około 70g). 
 4. Wiórki glicerynowe przełóż do szklanego naczynia odpornego na podgrzewanie. 
 5. Szklane naczynie z gliceryną podgrzej w kąpieli wodnej, delikatnie mieszając wiórki, aż kompletnie się rozpuszczą. 
 6. Wyjmij naczynie z kąpieli wodnej, a do rozpuszczonej gliceryny dodaj odpowiednią ilość wybranego barwnika i/lub olejku eterycznego. Naczynie wstaw jeszcze na chwilę do kąpieli wodnej, i dokładnie wymieszaj jego zawartość. Jeśli nie chcesz dodawać nic do swojego mydełka, pomiń ten punkt. 
 7. Bazę mydlaną przelej jednym strumieniem do wcześniej przygotowanej formy. Jeśli na powierzchni mydła pojawią się pęcherzyki powietrza, całość delikatnie spryskaj alkoholem. 
 8. Mydło pozostaw w formie, aż całkowicie zastygnie: może zająć to nawet kilka godzin.
 9. Zastygnięte mydełko wyjmij z formy i odetnij nożykiem ewentualne nierówności. 

Gotowe! Tak wykonanego mydełka glicerynowego możesz zacząć używać od razu po wyjęciu z formy. 

Najlepsze pomysły na aromatyczne mydła DIY

1. Różane mydełko glicerynowe: olejek różany ma właściwości nawilżające, odżywiające i odmładzające, a zapach róży głęboko relaksuje i koi nerwy. 

 • bazę glicerynową (440g) rozpuść w kąpieli wodnej i porządnie wymieszaj 
 • dodaj kilka kropli różowego barwnika, wymieszaj 
 • dodaj 40 kropli różanego olejku eterycznego, wymieszaj 
 • bazę mydlaną przelej do formy, pozostaw do zastygnięcia. 

2. Peelingujące mydło kawowe: pięknie pachnie, ma właściwości antycellulitowe.

 • bazę glicerynową (440g) rozpuść w kąpieli wodnej i porządnie wymieszaj 
 • do roztopionej gliceryny dodaj kilka łyżek mocnego, zaparzonego espresso, całość wymieszaj 
 • do bazy mydlanej dodaj też kilka łyżek fusów z kawy, i ponownie dokładnie wymieszaj 
 • całość przelej do wcześniej przygotowanej formy i pozostaw do zastygnięcia. 

3. Mydło z lawendą: działa przeciwzapalnie, relaksuje, pomaga przy problemach w zasypianiu. 

 • bazę glicerynową (440g) rozpuść w kąpieli wodnej i porządnie wymieszaj 
 • do roztopionej gliceryny dodaj kilka kropli barwnika w kolorze fioletowym, wymieszaj 
 • do masy wlej 40 kropli olejku eterycznego z lawendy, wymieszaj
 • masę przelej do wcześniej przygotowanej formy, a następnie posyp ją suszonymi płatkami lawendy
 • całość pozostaw w formie do zastygnięcia.