Sukienki boho to jeden z elementów garderoby, który pokochaliśmy za sprawą mody festiwalowej. Białe modele z koronki, hippisowskie fasony z frędzlami, dziergane na szydełku, patchwork, kwiaty, falbany – nie sposób jest je zdefiniować w konkretny sposób. Boho to coś znacznie więcej niż konkretne elementy, które tworzą strój. Ten styl to wolność i ogromna swoboda – ta tłumaczona dosłownie, jak i w twórczym kontekście.

Jak najłatwiej opisać styl boho? To połączenie hippie, etno i vintage, które sprawia, że ciężko nie być pod wrażeniem efektu końcowego. Styl boho, jak każdy inny, podlega jednak wpływom współczesnej mody i sezonowości trendów. Jego różnorodność daje projektantom ogromne pole do popisu. Czy jednak jest to już pora, żeby mówić o pojawieniu się tylu neoboho? Czy może na to jeszcze za wcześnie? Sprawdź, na co wskazuje sukienka boho 2022!

Modna sukienka boho 2022 – co to jest styl boho?

Żeby poznać historię stylu boho musimy cofnąć się o ponad 200 lat, a konkretnie do jednego z funkcjonujących wtedy terminów. Bohema, o której mowa, określała wtedy oryginalny styl, który przede wszystkim odnosił się do artystycznych dusz – ludzi sztuki, pisarzy oraz ekscentrycznych uczonych. Punktem wspólnym dla tego kręgu ludzi było przeważnie ubóstwo, które mocno wpływało na styl ich ubierania się. Czasy rewolucji francuskiej przyzwyczaiły ich do noszenia starych i znoszonych ubrań. Choć mogłoby się wydawać, że z czasem zrobią wiele, żeby ich sytuacja się zmieniła, to jednak nie zamierzali wyzbywać się tego, co oferowały im noszone stroje. Ubiór pozostał dla nich sposobem na wyrażanie siebie – swojej indywidualności i odmienności – co jest kluczowe także współcześnie.

Styl życia artystycznej bohemy często kojarzono z wędrownym sposobem funkcjonowania Romów i trzeba mu było przyznać głównie jedno – był wyjątkowy. Barwny, oryginalny i przy tym inspirujący sposób na podkreślenie własnego stylu doprowadził do powstania czegoś w rodzaju kontrkultury. Do tego z czasem zaczął nabierać jeszcze bardziej skonkretyzowanego charakteru. Znamienita dla rozwoju tego stylu była połowa XIX wieku, w której reprezentanci romantyzmu coraz bardziej zacieśniali więzi z francuską bohemą. W efekcie i tak barwne stylizacje zyskały jeszcze bardziej oryginalny charakter, w którym mocno odznaczały się chociażby orientalne wzory. Ten sposób bycia w opozycji do przyjętego kanonu z czasem zaczął jednak słabnąć.

Moda ma to do siebie, że lubi ewoluować z niszy do mainstreamu. Jednym z ambasadorów stylu bohemy stał się Paul Poiret. Projektant mody zaczął być pod jej wpływem i inspirował się nią, kiedy tworzył własne kolekcje. W efekcie jego propozycje zaczęły być pod mocnym wpływem etnicznych elementów. Ostatecznie styl boho swój kształt zaczął przybierać w latach 60. XX wieku. To właśnie w czasach hippisów, którzy żyli w opozycji do przyjętych norm, mógł rozwinąć swoje skrzydła. Reprezentanci tego ruchu stawiali często na rzeczy, które byli w stanie własnoręcznie wykonać. Stąd do rzadkości nie należał patchwork, własnoręcznie dziergane ubrania, frędzle, hafty, a także zdobiąca to wszystko biżuteria, która także powstawała jako rękodzieło. Ta ogromna różnorodność sprawia, że styl boho już wielokrotnie poznawaliśmy od różnych stron. Czasami dominujący stawał się konkretny motyw, np. wzór paisley lub kwiaty. Innym razem zachwycano się patchworkiem, który zwłaszcza w przypadku popularności upcyclingu wydaje się godny uwagi. Co zatem przyniósł sezon wiosna-lato 2022?

Modna sukienka boho 2022 – jak wygląda kreacja w stylu neoboho?

Rozkwit mody na sukienki boho miał związek z modą festiwalową. Te barwne, ciekawe, a przy tym swobodne i niekrepujące ruchów podczas tańca i zabawy pod sceną kreacje stały się idealnym wyborem na koncerty. Najlepszych inspiracji dostarczała w każdym sezonie Coachella. Nie oznacza to jednak, że polskie festiwale nie były kopalnią pomysłów na stylizacje z sukienkami boho. Uwielbiające sukienki boho gwiazdy takie jak Lindsay Lohan, Sienna Miller czy bliźniaczki Olsen dodatkowo przyczyniły się do ukształtowania stylu boho chic, który pokolenie millenialsów zaadaptowało do własnych potrzeb – zrównoważonego rozwoju i wygody.

Takie podejście przełożyło się także na wygląd modnej sukienki. Z uwagi na to, że zmieniły się priorytety, trzeba było być też gotowym na jej metamorfozę. Z jednej strony kreacja miała być bardziej praktyczna, ale z drugiej nie mogła także stracić swojego szykownego charakteru. Spektakularne kolory i wzory stały się zatem głównym kryterium, który rekompensował mniej zdobny charakter bez mnóstwa falban i frędzli. W efekcie sukienka neoboho stała się bardziej egzotyczna, a mnie hippisowska. Inspiracji można szukać w kolekcjach Marine Serre, Etro, Givenchy i Altuzarra.

Zobacz także: