Jak wynika z badania „Rynek książki w Polsce 2015” w 2014 roku wydano 32 480 tytułów, z czego tylko nieliczne stały się bestsellerami. Serwis zrzeszający miłośników czytelnictwa – lubimyczytać.pl przeanalizował wszystkie tytuły nominowane w plebiscycie "Książka Roku 2016" i stworzył profil pisarza oraz wybrał książki, które mogą stanowić przepis na sukces. Nie każda książka o świetnej fabule staje się przecież hitem. Częściej jest wręcz odwrotnie - na półkach największą popularnością cieszą się często tytuły, których jakość pozostawia wiele do życzenia lub które z niewiadomego powodu wybiły się na tle innych dzieł w podobnym klimacie. 

Okazuje się, że w plebiscycie "Książka Roku 2016" proporcje płci autorów były wyrównane. Wygrały jednak kobiety - stanowiły 52 proc. nominowanych autorów. Większość z nich, bo niemal 30 proc. jest w wieku od 41 do 50 lat. Eksperci zwrócili uwagę, że 34 proc. nominowanych pisarzy w plebiscycie „Książka Roku 2016” pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a 31 proc. z Polski. Co nie zaskakuje, większą szansę na zostanie bestsellerem mają książki będące częścią jakiegoś cyklu lub serii wydawniczej (54 proc. nominowanych). Dobrze jest też zadbać o miłośników elektronicznego papieru - 199 na 230 nominowanych tytułów w plebiscycie lubimyczytac.pl "Książka Roku 2016" ma swoją e-wersję. Analizie poddano również liczbę stron – prawie 33 proc. tytułów liczy 351-450 stron.

Gdybyśmy mieli więc wytypować kandydata do bestsellera wydawniczego, to byłaby to kontynuacja lubianego cyklu, książka napisana przez kobietę w wieku 41-50 lat, która pochodzi z USA i stworzy opowieść na 351-450 stron. 

O bestsellerach powstała nawet książka. Autorzy "The Bestseller Code: Anatomy of The Blockbuster Novel"Jodie Archer i Matthew L. Jockers twierdzą, że odkryli algorytm książki idealnej. Przynajmniej pod względem szans na sprzedaż. Według ich badań, czytelnicy najbardziej lubią książki stworzone w zgodzie z klasyczną zasadą trzech jedności - czasu, miejsca i akcji. W ten sposób łatwiej nam nadążyć za fabułą. W tym przypadku też lubimy prostotę - najlepiej sprawdzają się książki, w których 30 proc. zajmuje główny temat lub bohater. Jeśli proporcje się zmieniają, mamy poczucie monotonii lub przeciwnie - nie możemy nadążyć za akcją i przywiązać się do jej uczestników. 

W plebiscycie „Książka Roku 2016 lubimyczytać.pl” bierze udział 230 tytułów z 79 wydawnictw. Spośród nich każdy czytelnik może oddać po jednym głosie w każdej z 12 kategorii takich jak: literatura piękna, literatura faktu, kryminał, horror, literatura obyczajowa, fantastyka, science fiction, autobiografia, powieść historyczna, powieść młodzieżowa. W tym roku dodatkowo czytelnicy mogą głosować w dwóch nowych kategoriach: fantastyka młodzieżowa oraz literatura dziecięca. Już 9 marca 2017 roku dzięki głosom czytelników okaże się, co czytaliśmy w 2016 roku w Polsce.