Kim jest Janusz Radek? Wiek, pochodzenie, wykształcenie

Janusz Radek przyszedł na świat w Starachowicach 6 kwietnia 1968 roku (tym, którzy mają problemy z liczeniem, wyjaśniamy, że to oznacza, iż ma obecnie 54 lata). W Świętokrzyskiem artysta dorastał i ukończył szkołę średnią. Następnie przeniósł się do Krakowa, gdzie najpierw studiował prawo, a ostatecznie ukończył historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie wraz z rodziną mieszka w Lednicy Górnej w gminie Wieliczka (małopolskie).

Janusz Radek – kariera

Swoją przygodę ze sceną Janusz Radek rozpoczął ponad trzy dekady temu, w 1990 roku, od śpiewania poetyckiego – tworzył utwory piosenki do tekstów Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa i E.E Cummingsa.  

Przełom w jego karierze przyszedł już w nowym millenium. W 2003 roku, na 40. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, wokalista dostał nagrodę dziennikarzy za wykonanie utworu Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. W 2004 światło dzienne ujrzał jego pierwszy album zatytułowany „Królowa nocy”, zawierający piosenki ze spektaklu muzycznego o tym samym tytule. Z pochodzącym z debiutanckiej płyty utworem „Pocztówka z Avignon” muzyk wystartował w krajowych eliminacjach do 49. Konkursu Piosenki Eurowizji.  Odpadł w przedbiegach, zajmując 5. miejsce. W tym samym roku zagrał Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w fabularyzowanym dokumencie „Do potomnego”, wyreżyserowanym przez Antoniego Krauzego.

Do tej pory Janusz Radek wydał dziewięć albumów, z czego trzy otrzymały status złotej płyty. W swoim muzycznym portfolio ma współpracę z najlepszymi w swojej dziedzinie, w tym ze Zbigniewem Preisnerem i Leszkiem Możdżerem. Jako twórca nie zamyka się w jednej szufladzie, czego najlepszym dowodem jest chociażby to, że nagrał utwory do polskiej wersji pierwszej serii anime „Pokémon”. W 2012 został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

30 sierpnia 2021 roku Radek wystąpił na gali rozdania Medali Wolności Słowa, czyli wyróżnień przyznawanych przez redakcję „Press” osobom „angażującym się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in.: obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną”. Kilka dni później swoją obecnością uświetnił „Koncert piosenki literackiej” na 58. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, co spotkało się z szeroko zakrojoną krytyką. Udział w wydarzeniu organizowanym przez Telewizję Polską, która – w opinii wielu – z wolnością słowa jest na bakier, wywołał wzburzenie wśród swoich fanów i fanek. Upust swoim emocjom dali w mediach społecznościowych. Głos zabrał m.in. Maciej Orłoś.

Nie kalkulowałem nadawcy, dla mnie ważny jest odbiorca – bronił się Radek, odpowiadając na hejt.

Janusz Radek – żona, dzieci

Artysta jest przykładnym mężem i ojcem. Razem ze swoją żoną Beatą, która z zawodu jest sędzią, wychowuje dwie córki: Zuzannę i Anielę. Obie dziewczyny mają zamiłowania muzyczne, jednak ojciec kręci nosem na pomysł, by poszły w jego ślady. Jak mówił w rozmowie z „Nową Trybuną Opolską” w listopadzie 2010 roku, kariera żony jest lepszą inspiracją.

W wywiadzie udzielonym „Vivie!” Janusz i Beata opowiadali, że poznali się na studiach i zakochali w sobie niemal od pierwszego wejrzenia. Dziś niezwykle cenią sobie spokój swojego domu w Lednicy Górnej. Pochwalili się nim w „Dzień dobry TVN”, zapraszając kamery w swoje progi. 

Zobacz także:

Janusz Radek w „Twoja twarz brzmi znajomo 17”

Udział Janusza Radka w „Twoja twarz brzmi znajomo” został oficjalnie potwierdzony pod koniec czerwca w mediach społecznościowych na profilach programu i Telewizji Polsat.

Kolejny uczestnik obecny jest na scenie od 30 lat! To niekwestionowany król liryki, mistrz wyjątkowych interpretacji. Wydał 9 płyt z czego 3 pokryły się złotem! Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami jak: Zbigniew Preisner, Leszek Możdżer czy Piotr Rubik! – tymi słowami przedstawiono artystę.

Sam zainteresowany również podzielił się z fanami i fankami „radosną nowiną” w social mediach.

I pośpiewam i przyaktorzę! – zapowiedział, opatrując swój instagramowy wpis m.in. hasztagiem #nojanuszpoprostu.

Janusz Radek – Instagram

Muzyk i aktor posiada konto na Instagramie (@radek.janusz). Obserwuje je zaskakująco mało, bo nieco ponad 4 tysięcy osób.  Z pewnością liczba ta wzrośnie jesienią, razem ze startem polsatowskiego show. Trzeba jednak przyznać, że na ten moment nie ma szału... Myślicie, że występ w „Twoja Twarz Brzmi Znajomo 17” popchnie karierę Janusza Radka do przodu?