14 stycznia zapamiętamy jako bardzo smutny dzień dla naszego kraju. Podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Gdańska został zaatakowany na scenie nożem. Pomimo długiej operacji, Paweł Adamowicz zmarł dzień później w wyniku odniesionych obrażeń. Podczas konferencji prasowej Jurek Owsiak poinformował, że rezygnuje z funkcji prezesa fundacji. „Ta nienawiść, która jest gdzieś w ludziach w sposób ekstremalny eksplodowała (…) Przez pierwsze 2 lata ludzie nie kumali, co mogą nam zarzucić. Od 25 lat staczam boje z ludźmi, którzy tak samo mi grożą. Niestety polski wymiar sprawiedliwości i policja nie dają sobie z tym rady (...) Nikt z tym nic nie robi”, uzasadnił swoją decyzję Jerzy Owsiak. 

W dniu śmierci Prezydenta Pawła Adamowicza w całej Polsce odbyły się marsze pod hasłem Stop Nienawiści, aby uczcić pamięć zmarłego polityka. Natomiast po tym, gdy Jerzy Owsiak zrezygnował z funkcji prezesa WOŚP i postanowił odejść z fundacji, dziennikarze, artyści i znane osoby na czele z Anją Rubik, Anną Dymną, Mają Ostaszewską, Magdaleną Cielecką i Karoliną Korwin Piotrowską zorganizowali akcję #muremzajurkiem i zaapelowali, aby nie rezygnował z fundacji. „Jurek, kto jeśli nie Ty i kiedy, jak nie teraz, trzeba powiedzieć jasno wszystkim, że zło nie może wygrać. (…) Są z Tobą miliony ludzi, którzy właśnie teraz potrzebują wsparcia. Jurek, nie zostawiaj nas! Nie teraz!”

Jerzy Owsiak ma szansę na Pokojową Nagrodę Nobla

Wczoraj wieczorem dziennikarz TVN Turbo, Rafał Collins poinformował, że ze wsparciem posła Kukiz’15, Andrzeja Kobylarza, zgłosił Jerzego Owsiaka jako kandydata do Pokojowej Nagrody Nobla, a komitet norweski przyjął nominację. „Zdecydowałem się pójść o krok dalej w wspieraniu Jurek Owsiak oraz WOŚP. Dzisiaj, 15 stycznia 2019 Komitet Norweski przyjął moją nominację dla Jurka Owsiaka jako laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2019”, napisał na swoim profilu na Facebooku dziennikarz. Wyniki zostaną ogłoszone na początku grudnia tego roku. Spośród nadesłanych zgłoszeń Norweski Komitet Noblowski przygotowuje listę maksymalnie trzydziestu nazwisk, nad którymi następnie odbywa się debata i ostateczny wybór zwycięzcy w formie głosowania. Przypomnijmy, że w 2017 roku fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy była nominowana do Nagrody Nobla.