"The Zookeeper’s Wife" to film, który powstał na podstawie książki o tym samym tytule. Diane Ackerman opisała w 2007 roku historię bohaterskiej Antoniny Żabińskiej. Książka została wydana w Polsce w 2009 roku pod tytułem "Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO". Film w reżyserii Niki Caro wejdzie do kin 24 marca 2017 roku. W rolę Antoniny Żabińskiej wcieliła się w nim Jessica Chastain("Wróg numer jeden", "Służące"), jej męża, Jana Żabińskiego zagrał Johan Heldenbergh ("Good Bye Lenin!”, "Wyścig”).

Historia Żabińskich to gotowy scenariusz filmowy. Jan Żabiński był przez wiele lat właścicielem Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, a jednocześnie członkiem Armii Krajowej. We wrześniu 1939 roku zoo zostało zbombardowane, a wiele zwierząt zginęło lub uciekło. Część z odstrzelono w obawie przed ich agresywnym zachowaniem, a wiele innych wywieziono do niemieckich ogrodów.

Puste klatki i pomieszczenia Żabińscy wykorzystali, by ukryć uciekających Żydów, którzy przedostawali się tam m.in. z terenu warszawskiego getta. Często pomagał im w tym sam Żabiński, któremu przez trzy lata udało się uratować setki Żydów. Po latach Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni za swoje działania tytułami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata