Kojarzysz inicjatywę Ubrania do oddania? Od 2018 roku dzięki wspólnemu zaangażowaniu społeczności przekazała już ponad 450 000 zł (!) na konta ponad 150  współpracujących organizacji charytatywnych, m.in. Unicef czy Sos Wioski Dziecięce. 24 maja we Wroclavii ruszyła zbiórka odzieży, którą centrum organizuje właśnie we współpracy z tą inicjatywą. Działanie zostało zaplanowane w duchu less waste oraz modowego recyklingu - ubraniom, które tam pozostawimy zostanie nadane drugie życie. Mało tego za każdy kilogram dobrych, niezniszczonych rzeczy wrzuconych do specjalnych pojemników, inicjatywa Ubrania do oddania przekaże 1 zł do Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci, a centrum handlowe przekaże dodatkową złotówkę (do maksymalnej kwoty 5000 zł). To oznacza, że od każdego kilograma do fundacji trafią aż 2 zł!

W pojemnikach, które znajdują się na poziomie 0 Wroclavii, można umieszczać ubrania męskie, damskie i dziecięce - mogą być nowe i używane, jednak najważniejsze, żeby były czyste, kompletne, niezniszczone, krótko mówiąc takie, jakie Ty czy Twoi bliscy założylibyście jeszcze na siebie. Poza odzieżą można zostawić również pozostałe elementy garderoby, takie jak połączone w pary buty, torebki czy biżuterię. 

Zastanawiasz się co dokładnie stanie się z Twoimi rzeczami? Ubrania do oddania, dzięki systemowi pozyskiwania odzieży oraz jej profesjonalnemu przetwarzaniu i wprowadzaniu jej do ponownego obiegu, ratują niepotrzebne elementy garderoby przed wysypiskami i spalarniami śmieci. Zebrane rzeczy najpierw trafiają do magazynu Ubrania do oddania, gdzie zostają posortowane według autorskiej metody clear sorting, a następnie wprowadzone do ponownego obiegu zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej.

„Serdecznie zapraszamy wrocławian, by przynieśli do nas ubrania, których już nie noszą. W ten sposób każdy z nas może mieć pozytywny wpływ na środowisko i jednocześnie przyczynia się do przekazania darowizny dla Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.” – podkreśla Anna Kula, rzecznik prasowy Wroclavii.

Warto podkreślić, że nie jest to pierwsza akcja charytatywna, w którą angażuje się wrocławskie centrum. Realizuje ono bowiem długofalową strategię „BetterPlaces 2030”, skupiając się na tworzeniu lepszych miejsc, m.in. poprzez zmniejszenie śladu węglowego. Pod koniec zeszłego roku zorganizowało również świąteczną akcje zbiórki obuwia, wpierając przy tym podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Zebranych zostało ponad pół tysiąca par butów, którym nadano drugie życie.

„Wrocław od dawna pokazuje, że jest miastem, w którym świadomość ekologiczna mieszkańców jest na bardzo wysokim poziomie. A jak widzę, że coraz więcej organizacji, w tym centrum handlowe Wroclavia przyłącza się do działań pro środowiskowych, to ogarnia mnie autentyczna radość. Bo to znaczy, że coraz więcej z nas, chce włączać się w działania, które pozwalają nam ratować życie na ziemi. To już nie są frazesy, musimy działać już, dziś i na coraz większą skalę.” – mówi Zosia Zochniak, założycielka Ubrania do oddania. 

Zbiórka trwa od 24 maja do 19 czerwca, a patronem medialnym jest portal wroclaw.pl.