Znasz to uczucie, kiedy zachęcona świetnymi opiniami kupujesz kosmetyczny bestseller, nakładasz go na twarz pokładając w tym wielkie nadzieje, a te od razu zostają pogrzebane, bo produkt się łuszczy? Niestety takie sytuacje nie należą do rzadkości. Zamiast czekać na rewelacyjne działanie kosmetyku, już na starcie nie chce mieć się z nim nic wspólnego. Dlaczego jednak tak się dzieje skoro produkt wcześniej zebrał setki lub nawet tysiące pozytywnych opinii? Okazuje się, że ten problem wcale nie leży w samym kosmetyku. Grudki lub „skórki” mogą tworzyć się z wielu powodów, z którymi można sobie poradzić. Nie warto się zatem zniechęcać na samym początku. Kosmetyk, który na początku dał rozczarowujący efekt, jeszcze ma szansę stać się twoim ulubieńcem. Dotyczy to zarówno produktów do pielęgnacji, jak i do makijażu.

Jak zapobiec łuszczeniu się kosmetyków – wybieraj lekkie formuły

Problemem, który sprawia, że produkt zaczyna się łuszczyć na skórze, ma związek z jego wchłanianiem. Jeżeli skóra nie przyjmuje kosmetyku, który na nią nałożyliśmy i zostaje on na powierzchni, to w efekcie borykamy się właśnie z jego rolowaniem lub tworzeniem się grudek. Taki problem jest dość częsty, kiedy wybieramy gęste i ciężkie formuły. Zastąpienie ich lżejszymi to najprostsza droga do odzyskania gładkiej cery bez łuszczących się kosmetyków. Pamiętaj, że zawsze jest sposób, żeby wybrać właśnie lekkie formuły. Nawet jeżeli twoja skóra potrzebuje mocnego nawilżenia możesz sięgnąć po bardziej skoncentrowane serum zamiast kremu lub postawić na najlepsze składniki. Kwas hialuronowy, skwalan lub ceramidy zadbają o nią, jak należy. Unikaj natomiast silikonu, który się nie wchłania. Dzięki temu kolejne warstwy kosmetyków i być może ten, który cię ostatnio rozczarował, będą miały szansę wyglądać zupełnie inaczej.

Jak zapobiec łuszczeniu się kosmetyków – nie przesadzaj z ilością

Powiedzenie, że co za dużo, to niezdrowo w przypadku ilości nakładanych kosmetyków sprawdza się idealnie. Już przy tak prostej czynności jak aplikacja kremu lub podkładu widać to gołym okiem. Zbyt duża ilość maże się na skórze i nie chce się wchłonąć. W efekcie mogą też tworzyć się grudki i odstające „skórki”. W tym przypadku mniej znaczy więcej. Nawet jeżeli nie jesteś minimalistką to warto, żebyś wzięła sobie to do serca. Efekty sprawią, że w ogóle nie będziesz żałować tej decyzji.

Jak zapobiec łuszczeniu się kosmetyków – pozwól kosmetykowi się wchłonąć

Zabiegi pielęgnacyjne i makijaż to czynności, które często wykonujemy w pośpiechu, a ten jest ogromnym wrogiem efektu końcowego. Każdy z użytych kosmetyków powinien mieć chwilę dla siebie, żeby móc się wchłonąć. Produkty nakładane jeden po drugim mieszają się ze sobą i zostają na skórze tworząc dość nieprzyjemny dla oka efekt. Nie jest to zatem prosta rada, ale warto w swoim napiętym grafiku wygospodarować trochę więcej czasu zarówno na pielęgnację, jak i robienie makijażu. W ten sposób kosmetyki, z których nawet nie byłaś zadowolona, będą miały szansę zaprezentować swoje inne oblicze, które z pewnością bardziej przypadnie ci do gustu.

Jak zapobiec łuszczeniu się kosmetyków – nakładaj warstwy w konkretnej kolejności

Różne kosmetyki pełnią zupełnie inne funkcje, które warto znać. Dzięki temu może się okazać, że kolejność nakładanych produktów nie miała możliwości zadziałać. To po prostu nie mogło się udać, kiedy na twarz najpierw trafiały produkty na bazie oleju, a następnie te bazujące na wodzie. Upraszczając to, serum zawsze powinno być na początku, a gęsty krem lub olejek do twarzy na końcu rutyny pielęgnacyjnej. W tym przypadku warto pamiętać czym są i jak działają kosmetyki okluzyjne. Ich zadaniem jest zatrzymywanie wilgoci, a nie jej dostarczanie skórze. Nie są wchłaniane, tworzą film, który jest barierą. Dlatego nakładanie na nie kosmetyków do wchłonięcia mija się z celem. Po prostu nie będą w stanie przeniknąć przez taką warstwę i dostać się do skóry.

Jak zapobiec łuszczeniu się kosmetyków – złuszczaj skórę

Zawsze warto pamiętać o tym, że efekt, który mogą dać używane przez nas kosmetyki w dużej mierze zależy od odpowiedniego przygotowania skóry. Oczyszczanie jest absolutną podstawą, która sprawia, że produkty mogą się odpowiednio wchłonąć i nie zatykać porów lub nie łuszczyć się na skórze. Efekt można także potęgować złuszczając martwy naskórek. Tu jednak nie można przesadzić. Zabieg wystarczy wykonać raz w tygodniu delikatnym kosmetykiem złuszczającym. To pobudzi regularną wymianę komórek i sprawi, że skóra będzie lepiej przygotowana do wchłaniania produktów pielęgnacyjnych i do makijażu.

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.

Zobacz także: