Słyszałaś kiedyś o jonoforezie? Ten zabieg z wykorzystaniem prądu galwanicznego do niedawna był kojarzony z medycyną i fizjoterapią, jednak ostatnio zyskał popularność w kosmetyce. Jonoforeza w kosmetyce polecana jest przede wszystkim przy pielęgnacji cer problematycznych, jednak nie każdy powinien z niej korzystać. Na czym polega zabieg i jak wyglądają jego efekty? Jakie są przeciwwskazania do wykonywania jonoforezy? Podpowiadamy.

Czym jest jonoforeza?

Jonoforeza to zabieg, który ma na celu wprowadzenie substancji aktywnych do głębszych warstw skóry poprzez pole elektryczne, stworzone za pomocą elektrod i prądu stałego (galwanicznego). Jego efekt jest zależny od rodzaju i stężenia użytych substancji (w kosmetyce wykorzystuje się najczęściej jony cynku, wapnia i miedzi), a także ilości wykonanych zabiegów. Dodatkowo samo działanie prądu ma korzystny wpływ na skórę. Wytworzone ciepło poprawia jej ukrwienie, a do tego pomaga łagodzić stany zapalne.

Zabieg jonoforezy jest przede wszystkim polecany osobom z cerą problematyczną, tłustą, trądzikową czy z widocznymi przebarwieniami i bliznami. Sprawdza się również przy skórze naczynkowej i dojrzałej. Zabieg trwa tylko kilkanaście minut i jest praktycznie bezbolesny. Można odczuwać przy nim lekkie mrowienie.

Niestety, nie każdy może skorzystać z zabiegu. Przeciwwskazaniami do wykonywania jonoforezy są między innymi:

  • ciąża,
  • karmienie piersią,
  • gorączka,
  • miażdżyca,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze skóry,
  • uczulenie na prąd galwaniczny,
  • ostry trądzik (z aktywnymi zmianami ropnymi).

Istnieją dwa rodzaje jonoforezy

  1. jonoforeza labilna (miejscowa i ogólna): jest wykonywana przy użyciu dwóch elektrod (biernej i czynnej), które podczas zabiegu zmieniają wobec siebie położenie; 
  2. jonoforeza stabilna (miejscowa i ogólna): polega na wykorzystaniu specjalnej elektrody czynnej (nazywanej półmaską), umieszczonej na podkładzie. 

Opinie o jonoforezie na twarz

Jonoforeza jest stosunkowo nowym trendem w kosmetyce, jednak już zdążyła zdobyć grono zwolenników. Większość użytkowników i użytkowniczek forów o tematyce beauty chwali zabieg. Niektórzy uważają, że miał bezpośredni wpływ na wygładzenie, rozświetlenie, oczyszczenie i ogólne poprawienie stanu cery. Na blogu lumamed.pl możemy przeczytać, że: 

W odpowiedzi na pytanie o to, czym jest jonoforeza, warto przyjrzeć się także opiniom o zabiegu. Zazwyczaj pacjenci są z niego zadowoleni. Zdarza się, że redukcja objawów chorobowych obserwowana jest już po pierwszym zabiegu, a niektórzy pacjenci odczuwają po nim natychmiastową ulgę. Pozytywnymi opiniami cieszy się także jonoforeza kosmetyczna. Badania dowiodły, że zabieg ten wygładza skórę i zamyka pory. Ma też korzystny wpływ na leczenie rozmaitych zmian skórnych i trądziku.

Zabieg zazwyczaj określany jest jako bezbolesny, ale może wiązać się z nieprzyjemnymi odczuciami. Użytkownik tora83 z forum.gazeta.pl pisze:

Zobacz także:

Witaj, miałam robiona jonoforezę przy okazji oczyszczania twarzy. Zabieg nie należał do przyjemnych, ale to pewnie głównie kwestia mojej psychiki, kiedy usłyszałam, że ma to coś wspólnego z prądem, od razu się przeraziłam. Ogólnie podobno dobra metoda. Pomaga dostać się substancjom w głębsze warstwy skóry.

Ile kosztuje jonoforeza?

Cena jonoforezy jest uzależniona przede wszystkim od lokalizacji i renomy salonu kosmetycznego, jednak powinna wahać się w granicach 50 - 150 zł. Trzeba pamiętać, że aby uzyskać najlepsze efekty, jonoforezę najlepiej wykonać w serii 10 - 15 zabiegów. Całość może wiązać się ze sporym wydatkiem.

Pamiętaj, że do poprawnego wykonania jonoforezy potrzebny jest odpowiedni sprzęt, a także wykwalifikowany personel. Na zabiegi umawiaj się zawsze do sprawdzonego i dobrze ocenianego salonu kosmetycznego lub gabinetu medycyny estetycznej.

Jonoforeza - czy można jej spróbować w domu?

Niektóre marki kosmetyczne mają w swojej ofercie przenośne urządzenia do wykonywania jonoforezy w domu. Zakup tego rodzaju przyrządu to wydatek rzędu kilkudziesięciu do kilkuset złotych, więc jest to dobra opcja dla osób, które chcą zrezygnować z częstych wizyt w salonach kosmetycznych.

Jonoforeza krok po kroku w domu:

  1. Demakijaż: pamiętaj, aby przed zabiegiem dokładnie usunąć z twarzy resztki makijażu za pomocą płynu miceralnego, a następnie umyć ją delikatnym żelem czy pianką.
  2. Tonizacja: po oczyszczeniu twarzy należy przywrócić jej odpowiednie pH za pomocą toniku.
  3. Kosmetyk ze składnikami aktywnymi: przed przystąpieniem do wykonywania zabiegu, musisz wybrać odpowiedni kosmetyk, którym chcesz odżywić skórę. My polecamy preparaty zawierające takie składniki jak witamina C, peptydy czy kwas hialuronowy.
  4. Urządzenie do jonoforezy: po nałożeniu ampułki musisz uruchomić przyrząd i wykonać nim mikromasaż twarzy, aby wprowadzić składniki aktywne w głąb skóry.
  5. Krem: po wykonanym zabiegu nie zapomnij o nawilżeniu skóry za pomocą swojego ulubionego kremu.

Pamiętaj, że zanim weźmiesz się za samodzielne wykonywanie zabiegu, powinnaś dokładnie zapoznać się z instrukcją użycia urządzenia!

Efekty po jonoforezie

Odpowiednio wykonana seria zabiegów jonoforezy jest w stanie widocznie poprawić wygląd skóry. To, jaki dokładnie uzyskamy efekt, zależy przede wszystkim od użytego preparatu. Jonoforeza ma między innymi wpływ na:

  • zwężenie porów,
  • redukcję lekkich zmian trądzikowych,
  • nawilżenie i odżywienie skóry,
  • rozjaśnienie przebarwień,
  • redukcję blizn,
  • poprawę kolorytu cery,
  • wygładzenie zmarszczek.