Z inicjatywy mieszkańców Warszawa już niedługo bardzo się zmieni. Węższe drogi i więcej zieleni – to dwa główne założenia, które mają zostać zrealizowane w przeciągu kilka najbliższych lat, a pierwsze zmiany będą zauważalne już za parę miesięcy. Biuro RS Architektura Krajobrazu stworzyło wstępny projekt oraz wizualizacje centralnych punktów miasta, tj. Placu Bankowego, Ronda Dmowskiego, Placu Unii Lubelskiej i Placu Zbawiciela. Cała ulica Marszałkowska, do tej pory pokryta betonem, przeobrazi się w zielony park, a na jej odcinku pojawi się mnóstwo drzew. Ponieważ plany na zmianę krajobrazu są rozmieszczone w różnych punktach, będą one wdrażane stopniowo.

Co jeszcze się zmieni? Plac Zbawiciela, którego rondo zostanie oddane dla użytkowania mieszkańców, a będzie można się tam dostać przejściem dla pieszych. Natomiast na Placu Unii Lubelskiej ma zostać przywrócone rondo gwiaździste.

Oto najbardziej hipsterskie miasta na świecie! >>>

Kierowcy mogą nie być zachwyceni, ale mamy nadzieję, że dużo drzew stworzy po pierwsze bardziej przyjazną atmosferę w stolicy, a po drugie poprawi się kondycja powietrza w Warszawie. Pomiędzy ulicą Królewską a Placem Konstytucji jezdnia zostanie zawężona do dwóch pasów ruchu w każdą stronę, a prawe, skrajne pasy zostaną zmienione na miejsce do parkowania. Wszystko po to, aby wygospodarować więcej miejsca na drzewa.