Ile razy było tak, że używaliście według Was odpowiedniego filtru, a potem spaliliście sobie skórę na słońcu? Lubimy się opalać, ale należy to robić z głową, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu może być niebezpieczne. Oparzenia zwiększają ryzyko wystąpienia raka skóry, alkohol również potęguje możliwość zachorowania na nowotwór. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj >>>

Tymczasem, jeżeli wybieracie się na wakacje lub właśnie jesteście na plaży, możecie sprawdzić, ile czasu bezpiecznie się opalać. Powstało narzędzie, opracowane przez lekarkę Małgorzatę Koperską we współpracy z krakowskim start-upem, które na podstawie kilku informacji podaje przybliżony czas, który możemy spędzić na słońcu bez ryzyka. To duże ułatwienie dla tych, którzy chcą nabrać ładnego oliwkowego koloru, ale jednocześnie łatwo opalają się na czerwono. Pamiętajcie również, aby aplikować krem z filtrem przeciwsłonecznym co 2-3 godziny. To kluczowe, aby zapobiec spaleniu się! 

Kalkulator Opalania – ile czasu możemy przebywać na słońcu i jakich kremów z filtrem powinniśmy używać?

Internetowy Kalkulator na podstawie intensywności światła, fototypu skóry i SPF kremu z filtrem oblicza, ile godzin możemy się opalać. Ale narzędzie działa też w drugą stronę, to znaczy oblicza wysokość filtra, jakiego powinniśmy używać. Wystarczy pozostawić pole SPF kremu z filtrem puste, ale wprowadzić oczekiwany czas do ostatniego pola kalkulatora. Jeśli obliczony wynik znajduje się pomiędzy standardowymi filtrami dostępnymi w sklepie, zawsze wybierajmy krem o wyższej wartości SPF.

Uczulenie na słońce? Raczej nie istnieje, bo słońce nie jest białkiem! >>>

Według badań naukowych najlepiej nałożyć krem na skórę dwukrotnie: po raz pierwszy 15-30 minut przed wyjściem, i po raz drugi 15-30 minut po wyjściu na słońce. Później wystarczy nakładać dodatkowe warstwy kremu tylko po pływaniu, spoceniu się albo innych aktywnościach mogących zetrzeć lub zmyć filtr.

Skorzystajcie poniżej z Kalkulatora Opalania!

Kalkulator Opalania