Ile razy było tak, że używaliście według Was odpowiedniego filtru, a potem spaliliście sobie skórę na słońcu? Lubimy się opalać, ale należy to robić z głową, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu może być niebezpieczne. Oparzenia zwiększają ryzyko wystąpienia raka skóry, alkohol również potęguje możliwość zachorowania na nowotwór. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj >>>

Tymczasem, jeżeli wybieracie się na egzotyczne wakacje lub właśnie jesteście na plaży, możecie sprawdzić, ile czasu bezpiecznie się opalać. Powstało narzędzie, opracowane przez lekarkę Małgorzatę Koperską we współpracy z krakowskim start-upem, które na podstawie kilku informacji podaje czas, który możemy spędzić na słońcu bez ryzyka.

Kalkulator Opalania – ile czasu możemy przebywać na słońcu i jakich kremów z filtrem powinniśmy używać?

Internetowy Kalkulator na podstawie intensywności światła, fototypu skóry i SPF kremu z filtrem oblicza, ile godzin możemy się opalać. Ale narzędzie działa też w drugą stronę, to znaczy oblicza wysokość filtra, jakiego powinniśmy używać. Wystarczy pozostawić pole SPF kremu z filtrem puste, ale wprowadzić oczekiwany czas do ostatniego pola kalkulatora. Jeśli obliczony wynik znajduje się pomiędzy standardowymi filtrami dostępnymi w sklepie, zawsze wybierajmy krem o wyższej wartości SPF.

Uczulenie na słońce? Raczej nie istnieje, bo słońce nie jest białkiem! >>>

Według badań naukowych najlepiej nałożyć krem na skórę dwukrotnie: po raz pierwszy 15-30 minut przed wyjściem, i po raz drugi 15-30 minut po wyjściu na słońce. Później wystarczy nakładać dodatkowe warstwy kremu tylko po pływaniu, spoceniu się albo innych aktywnościach mogących zetrzeć lub zmyć filtr.

Skorzystajcie poniżej z Kalkulatora Opalania!

Kalkulator Opalania