III trymestr ciąży – kalkulator porodu

Ostatni etap ciąży, czyli III trymestr, zazwyczaj trwa trzynaście tygodni – od 28. do 40. Jego rozpoczęcie zbiega się z początkiem 7. miesiąca ciąży. Być może z radością ale i niepokojem oczekujesz dnia narodzin. W tym okresie całe twoje ciało przygotowuje się do porodu, a ty być może nie możesz doczekać się cudownej chwili, kiedy po raz pierwszy weźmiesz w ramiona swoje dziecko. Jak wyznaczyć ten wyjątkowy dzień?

W wyliczeniu prawdopodobnej daty rozwiązania może pomóc ci kalkulator porodu. Narzędzie to dostępne jest na wielu stronach internetowych dla przyszłych mam lub w formie mobilnych aplikacji. Najprostszy kalkulator porodu będzie w stanie określić dzień rozwiązania już na podstawie daty ostatniej miesiączki. Istnieją także bardziej rozbudowane narzędzia, które dodatkowo oferują porady dla ciężarnych i przypomnienia o zbliżających się badaniach. Podaną przez kalkulator porodu datę należy oczywiście potwierdzić podczas wizyty u lekarza prowadzącego twoją ciążę.


Połowa III trymestru – 34 tydzień ciąży

To niebywałe, ale już za kilka tygodni twój maluszek przyjdzie na świat! Gdy nadejdzie 34 tydzień ciąży, może on mierzyć nawet 47 cm i ważyć ponad 2 kg! 34 tydzień ciąży rozpoczyna cykl ważnych badań na „finiszu” przed narodzinami dziecka. W ostatnich tygodniach kobieta powinna zgłaszać się częściej do swojego lekarza prowadzącego, który zleci prawdopodobnie m.in. wykonanie badania ogólnego moczu, morfologię krwi, badanie na nosicielstwo wirusa żółtaczki typu B, WR (test na kiłę) oraz posiew z pochwy w kierunku paciorkowców typu B.

Jakich zmian na tym etapie może spodziewać się przyszła mama? Pomimo prowadzenia zdrowej i zbilansowanej diety nadal może doskwierać ci zgaga lub niestrawność. Pojawić mogą się również problemy ze snem – odpowiada za nie pokaźnych rozmiarów brzuch, w którym rozwija się maluszek, ale także rosnące obawy i niepokój pojawiający się u przyszłej mamy na myśl o rozwiązaniu. Dobrym pomysłem, który może pomóc ci zadbać o własny komfort psychiczny, jest dopięcie przygotowań na ostatni guzik. Pamiętaj, że data porodu wpisana przez lekarza w karcie ciąży jest datą orientacyjną – maluszek może przyjść na świat nawet dwa tygodnie wcześniej lub później i również zostanie to uznane za prawidłowy stan rzeczy. Dlatego tak ważne jest, abyś miała pod ręką wszelkie niezbędne akcesoria i była przygotowana, gdy rozpocznie się akcja porodowa.


Ostatnie przygotowania przed narodzinami

Zanim rozpocznie się poród, a ciąża wkroczy w decydującą fazę, ciężarna powinna podjąć odpowiednie kroki, aby pod każdym względem przygotować się do urodzenia dziecka. O czym powinnaś pamiętać, szykując szpitalną wyprawkę dla siebie i maluszka? Przydatne mogą okazać się:

 • przybory toaletowe, chusteczki higieniczne oraz ręczniki;
 • bielizna oraz podkłady przeznaczone dla kobiet po porodzie – znajdziesz je w niemal każdej aptece;
 • 2 koszule nocne, których fason będzie wygodny dla świeżo upieczonej mamy i w łatwy sposób pozwoli maluszkowi na dostęp do piersi;
 • szlafrok, miękkie kapcie oraz klapki pod prysznic;
 • śpioszki, bawełniane koszulki, body – po ok. 4 sztuki każdej części garderoby dla maluszka;
 • bawełniana czapeczka oraz rożek;
 • 2 pary skarpetek dla noworodka;
 • klika tetrowych pieluszek oraz oliwka pielęgnacyjna dla dzieci.

Jeśli w twoim otoczeniu są kobiety, które mają za sobą poród – możesz skonsultować z nimi dodatkowe akcesoria, jakie mogą okazać się przydatne. Takich informacji może udzielić ci również położna. Warto także skonsultować skład wyprawki z obsługą szpitala – niektóre z placówek zapewniają rodzącym mamom część niezbędnych środków higienicznych.


Większość szpitali i klinik ginekologiczno-położniczych wymaga, aby zabrać ze sobą na poród także:

Zobacz także:

 • dokument tożsamości;
 • kartę przebiegu ciąży;
 • wyniki badań przeprowadzonych w okresie ciąży, w tym na grupę krwi, HBS, HCV, WR, HIV, toksoplazmozę, morfologię, posiew z kanału szyjki macicy, badanie ogólne moczu, cytomegalię, wyniki badań USF – zwłaszcza obraz po 36 tygodniu ciąży

Wraz z tymi dokumentami warto wziąć ze sobą wypisy z ewentualnych wcześniejszych pobytów w szpitalu w czasie ciąży. Przygotowania do porodu nie muszą być trudne – jeśli tylko podejdziesz do nich odpowiednio wcześniej i bez nadmiernego stresu, masz szansę dopełnić wszelkich starań, aby był on cudownym i jedynym w swoim rodzaju przeżyciem!