Przełomowe orzeczenie kanadyjskiego sądu w sprawie seksu konsensualnego z użyciem prezerwatywy

Niedotrzymanie obietnicy użycia prezerwatywy podczas seksu bez wiedzy i zgody partnera/partnerki jest przestępstwem seksualnym – orzekł Kanadyjski Sąd Najwyższy. Decyzja ta ustanawia precedens prawny w Kanadzie, dodatkowo regulując przepisy dotyczące konsensualnego seksu. Jasno definiuje zjawisko stealthingu, polegające na zdjęciu prezerwatywy przez mężczyznę w trakcie stosunku bez uzyskania zgody drugiej osoby, jako przemoc seksualną.

Orzeczenie zostało wydane w sprawie niejakiego Rossa McKenziego Kirkpatricka, który został oskarżony przez swoją partnerkę o napaść seksualną. Para poznała się w 2017 roku za pośrednictwem internetu. Na spotkaniu obie strony umówiły się na seks, jednak kobieta zgodziła się na współżycie pod warunkiem użycia prezerwatywy. W trakcie jednego ze stosunków mężczyzna – mimo umowy – nie założył prezerwatywy, czego w tamtym momencie kobieta nie była świadoma.

Sąd pierwszej instancji oddalił zarzuty powódki, akceptując argument Kirkpatricka, że ​​jego partnerka seksualna zgodziła się na współżycie (mimo że nie wyraziła zgody na seks bez zabezpieczenia). Powódka odwołała się od decyzji, w wyniku czego sprawa trafiła do Sądu Najwyższego. Ten stosunkiem głosów 5:4 uznał, że użycie prezerwatywy może być warunkiem seksu konsensualnego.

Stosunek seksualny bez prezerwatywy jest zasadniczo i jakościowo inną czynnością fizyczną niż stosunek seksualny z prezerwatywą – brzmi orzeczenie sądu, wydane w piątek.

Kanada: stealthing jest przemocą seksualną

Eksperci i ekspertki chwalą decyzję jako „zasadnicze znaczenie dla prawa do autonomii seksualnej” jednostki.

Żadna inna jurysdykcja na świecie do tej pory nie sprecyzowała jasno, że kiedy ktoś zgodził się na seks z prezerwatywą i usunął ją bez swojej zgody, jest to napaść seksualna lub gwałt – komentuje cytowana przez „The New York Times: Lise Gotell, ekspertka prawa kanadyjskiego i profesorka badań nad płcią na Uniwersytecie Alberty. Orzeczenie kanadyjskiego sądu mówi bardzo wyraźnie, że nie ma zgody w takich okolicznościach – i to bez znaczenia, czy usunięcie prezerwatywy było jawne, czy też bez wiedzy drugiej osoby – dodaje specjalistka.

Jak podkreślają osoby obeznane w temacie, nowa interpretacja kodeksu karnego, która będzie standardem w całej Kanadzie, radykalnie zmieni zasady dotyczące seksu konsensualnego i uczyni karalną praktykę stealthing, która do tej pory była jedynie praktyką „karygodną”. Brawo! Czekamy na takie prawo w Polsce.