Aktywny tryb życia sprawia, że często zapominamy o sobie i odkładamy na później chwile poświęcone wyłącznie sobie. Okazuje się jednak, że wcale nie trzeba mieć dużo czasu, żeby z jednej strony spędzić przyjemne momenty i się zrelaksować, a z drugiej jeszcze zadbać o ciało. Nie trzeba też wcale jechać do SPA lub w inne miejsce. Wystarczy własna łazienka z wanną. To jedno miejsce stwarza wiele możliwości, żeby zająć się sobie w bardzo przyjemny sposób. Jednym z nich może być kąpiel borowinowa w domowym SPA. Do tego będzie potrzebna tylko wanna z ciepłą wodą i odpowiedni kosmetyk. Potem pozostaje już tylko się odprężyć i czerpać korzyści, które może dać kąpiel borowinowa. Nie bez powodu borowinę nazywa się czarnym złotem.

Kąpiel borowinowa w domowym SPA – Właściwości

Borowina to roślinny torf, który powstaje w wyniku procesu butwienia, czyli naturalnego rozkładu roślinności bagiennej. Jej lecznicze działanie wykorzystuje się od tysięcy lat przede wszystkim ze względu na walory prozdrowotne. Obecnie zabiegi z użyciem borowiny są oferowane nie tylko w SPA i salonach kosmetycznych, ale również w sanatoriach, gabinetach fizjoterapeutycznych i uzdrowiskach, co tylko potwierdza jej realny wpływ na zdrowie. W składzie borowiny jest wiele dobroczynnych substancji. Wśród nich są: bituminy, kwasy huminowe, garbniki, białka, żywice, mikro i makroelementy (między innymi magnez, wapń, żelazo, potas oraz krzem), a także sole i krzemionka.

Dzięki temu borowina sprawdza się zarówno w leczeniu rozmaitych schorzeń z rwą kulszową i zapalaniami stawów na czele, jak i podczas zabiegów pielęgnacyjnych, które mają za zadanie poprawić kondycję skóry. W przypadku tych ostatnich cenne jest jej działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne i ściągające. Może pomóc w leczeniu trądziku i przy atopowym zapaleniu skóry, ale nie trzeba mieć szczególnych problemów, żeby także skorzystać. Jest w stanie także wzmocnić i wygładzić skórę, a przy tym oczyścić pory. Sama kąpiel jest także odprężająca, więc może być dodatkowo zabiegiem relaksacyjnym po ciężkim dniu.

Zanim jednak zdecydujesz się na kąpiel borowinową, zapoznaj się z listą przeciwskazań. Okazuje się bowiem, że nie będzie ona służyć każdemu i może przynieść nie tylko poprawę. Z zabiegu powinny zrezygnować osoby chorujące na nowotwory, mające problemy z krążeniem i żylakami, po zawałach, z nadczynnością tarczycy, a także ciepiące na ostre stany zapalne czy chorobę wieńcową. Kąpiel borowinowa nie jest też wskazana w przypadku ciąży lub ogólnego osłabienia organizmu. W przypadku wątpliwości najlepiej zasięgnąć porady lekarza, który najlepiej będzie w stanie ocenić, czy kąpiel borowinowa będzie dla nas dobrym rozwiązaniem.

Kąpiel borowinowa w domowym SPA – Jak przygotować?

Przygotowanie domowej kąpieli borowinowej wcale nie jest trudne. Warto je rozpocząć jednak nie od odkręcenia wody, a od nawodnienia siebie. Kąpiel borowinowa jest bowiem bardzo rozgrzewająca, co przekłada się na utratę wodę. Zanim wejdziemy do wanny dobrze jest zatem wypić wodę mineralną, żeby uzupełnić zapas płynów. Do samej kąpieli mogą posłużyć nie tylko kostki borowinowe z apteki, ale również gotowe kosmetyki. Słynąca z kosmetyków bazujących na dobroczynnym działaniu torfu Tołpa ma w swoim asortymencie ma również specyfiki, które pozwolą na stworzenie kąpieli borowinowej jak ze SPA we własnej łazience. Do wyboru są nie tylko różne formy, ale również formuły dopasowane do konkretnych potrzeb.

Z jednej strony do dyspozycji jest kąpiel borowinowa do odnowy biologicznej, a z drugiej energetyzująca kąpiel borowinowa. Pomimo że obie bazują na borowinie, która wspomaga proces regeneracji naskórka, łagodzi podrażnienia, pielęgnuje skórę, odtoksycznia, działa antyoksydacyjne, zawiera wiele substancji czynnych takich jak: kwasy huminowe, kwasy uronowe, aminokwasy, makro i mikroelementy, fitohormony, to różnią się dodatkami. Za działanie relaksacyjne odpowiadają bowiem uspokajająca lawenda, odświeżająca cytryna i przywracająca równowagę​​ bergamotka. W wersji energetyzującej ich miejsce wypełniają pobudzający zmysły rozmaryn i ponownie odświeżająca cytryna. Dzięki temu podczas pielęgnacji skóry można sobie zafundować też zastrzyk energii lub ukojenia. Wszystko wedle potrzeb. Do dyspozycji są także sole do borowinowej kąpieli. Czas spędzony w wannie dodatkowo można poświęcić też na pielęgnację twarzy. Wystarczy sięgnąć po maskę z borowiną.