Nie zostawiajmy konsumpcji głównych dań kolacyjnych na późne godziny nocne. Co jakiś czas pozwólmy sobie na małą przekąskę. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko „wilczego apetytu” w późniejszych godzinach! W ramach przekąsek pojadajmy warzywa zamiast wędlin, mięs czy pieczywa. Mogą być warzywa surowe lub gotowane. Warzywa można „łączyć w pary” z innymi produktami, ale uważajmy na nadmierne ilości dodatków. Zdradliwe mogą być dodatki w postaci tłustych mięs i serów oraz nadmiernych ilości produktów zbożowych (makarony, kasze, ryż). Uwaga też na sosy na bazie majonezu czy śmietany. Na ilość tłuszczów roślinnych (oleje i oliwy) również należy zwrócić uwagę. Mimo że zdrowe, ale są energetyczne.

 

Wybierając dania na ciepło, starajmy się, aby na talerzu znalazły się warzywa oraz mięso, a najlepiej ryba lub nasiona roślin strączkowych. W godzinach późnowieczornych możemy zrezygnować ze spożywania węglowodanów w postaci kasz, ryżu, makaronu czy ziemniaków, lub pamiętać o spożyciu ich w rozsądnych ilościach. Ważne, aby unikać dań mięsnych z tłustymi, gęstymi i ciężkimi sosami. Jeśli jest możliwość – wybierajmy zupy zamiast dań drugich. Ale pamiętajmy, że zupy również mogą być pułapką kaloryczną! Mąka, śmietana, mleko kokosowe, tłuste mięso – dodatki, których musimy się wystrzegać, szczególnie w godzinach nocnych. Unikajmy zup zagęszczanych na rzecz lekkich zup rosołowych.

Co nas jeszcze może zgubić? Nieodpowiedni dobór płynów w ciągu spotkań towarzyskich. Unikajmy słodkich napojów gazowanych, które zastępujmy przede wszystkim wodą lub wodą z dodatkiem soku np. z cytryny i miętą, ewentualnie rozcieńczonymi sokami owocowymi. Pamiętajmy, że całonocna impreza karnawałowa to znaczna ilość płynów, które wypijemy w tym czasie. Dlatego warto zadbać o ich jakość i zminimalizować ilość kalorii, które potencjalnie możemy z nimi spożyć.

 

 

Jeśli macie ochotę na więcej przepisów lub rzetelnych porad żywieniowych, zapraszamy na multimedialną stronę www.ncez.pl. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) powstało z inicjatywy Instytutu Żywności i Żywienia jako powszechnie dostępne źródło rzetelnej wiedzy, podanej w przystępnej formie, na temat prawidłowego sposobu żywienia i aktywności fizycznej. NCEŻ to przede wszystkim nowoczesna i interaktywna, ale jednocześnie nieskomplikowana platforma.

Osoby zagrożone ryzykiem nadwagi i otyłości, osoby z nadmierną masą ciała, dzieci i młodzież oraz ich rodzice i nauczyciele, a także kobiety w ciąży i konsumenci bezpośrednio odpowiedzialni za zawartość swojej lodówki – wszyscy znajdą wsparcie w treściach przekazywanych przez NCEŻ. Eksperci Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej wyjaśniają, jak i dlaczego warto czytać i porównywać ze sobą etykiety produktów spożywczych oraz w jaki sposób zmniejszyć ryzyko chorób dietozależnych, które dotykają coraz większej części Polaków. Doradzają także, jak zadbać o prawidłową dietę dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Pomagają również w mądrym odchudzaniu. NCEŻ to najnowsze ciekawostki i zdrowe trendy dietetyczne. Teraz każdy może spróbować samodzielnie zadbać o zdrowie, opierając się na rzetelnej wiedzy, praktycznych porad profesjonalistów oraz wykorzystując przydatne materiały i wskazówki do jadłospisów.

Sami decydujecie, jak wolicie dbać o swoją dietę i zdrowie! Z pomocą przychodzą aplikacje na smartfony, filmiki video, a także broszury czy konkretne propozycje jadłospisów. Możecie też liczyć na grupy wsparcia i kontakt z ekspertem, który będzie służyć radą w przypadku problemów z prawidłowym odżywianiem. To wszystko zostało stworzone na podstawie osiągnięć naukowych. Instytut Żywności i Żywienia wychodzi z nimi naprzeciw oczekiwaniom, w celu wsparcia codziennych wyborów żywieniowych w prosty i praktyczny sposób.

Jakie zwyczaje żywieniowe mają Polacy? Czy wiedzą, jak należy zdrowo się odżywiać? Jak to komentują eksperci? Dowiedz się z naszej sondy!

 

Materiał opracowany przez:

Mgr inż. Sylwia Gugała-Mirosz – ekspert Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, dietetyk w Instytucie Żywności i Żywienia, członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Autorka i współautorka wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Jej zainteresowania obejmują: choroby metaboliczne, dietoterapię i dietoprofilaktykę nowotworów oraz substancje bioaktywne znajdujące się w żywności.

 

 

 

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia jest finansowane ze środków publicznych jako kontynuacja projektu Zachowaj Równowagę współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW) z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.