Jeżeli interesujesz się kulturą Japonii, na pewno zauważyłaś, że styl kawaii jest tam obecny niemal wszędzie. Zaczerpnięte z niego elementy można zauważyć w restauracjach, na stacjach kolejowych, w sklepach, na ulicach. Ale co tak właściwie oznacza „kawaii”?

Co to znaczy być kawaii?

„Kawaii” to słowo, które brzmi jak magiczne zaklęcie, a tak naprawdę to klucz do świata pełnego kolorów, radości i uroku. Dla młodych dziewczyn, które pragną wyrazić siebie w sposób słodki i radosny, estetyka kawaii staje się nie tylko stylem, ale także sposobem na odkrywanie własnej wyjątkowości. Słowo kawaii” pochodzi od japońskiego wyrażenia kao hayushi, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza zarumienić się. Jednak z biegiem czasu, definicja tego słowa zmieniła się na urocze” i może odnieść się do znaczącej części japońskiej kultury. 

Stereotypy związane ze stylem kawaii 

Wiele osób słysząc o stylu kawaii, myśli o sukienkach z falbanami, pastelowych kolorach i anime. Jest to jak najbardziej trafne skojarzenie, jednak za stylem kawaii stoi znacznie więcej motywów. Jest obecne w japońskiej:

  • sztuce,
  • stylu życia,
  • modzie,
  • muzyce,
  • mandze i anime,
  • jedzeniu,
  • zabawkach,
  • rozrywce. 

Terrmin kawaii” nie ogranicza się jedynie do wyglądu zewnętrznego i kultury, to także sposób bycia – pozytywna i urocza postawa do otaczającego świata oraz sztuka wyrażania siebie poprzez delikatność, niewinność i przyjazność.

Estetyka Kawaii na świecie

Koncepcja kawaii szybko przekształciła się w ogólnoświatową sensację. Rozprzestrzeniła się na wiele aspektów współczesnego życia i wpłynęła na kulturę globalną, oferując ludziom odrobinę radości i lekkości, stojących w opozycji do codziennych trosk i zmartwień.

Kawaii style stał się inspiracją dla projektantów na całym świecie. Można go zaobserwować w różnych dziedzinach, takich jak: sztuka, design, muzyka czy marketing. Firmy wykorzystują jego elementy w identyfikacji wizualnej, przyciągając uwagę konsumentów poprzez słodkie i przyjazne motywy.

Jak wygląda moda kawaii?

Styl kawaii charakteryzuje się jasnymi kolorami w pastelowej palecie barw, wykorzystaniem miękkich, pluszowych elementów i motywami zaczerpniętymi z mangi. Popularne elementy to m.in.: ubrania z nadrukami postaci anime, pluszowe zwierzątka, kokardki, czapeczki z uszami zwierząt, a także wszelkiego rodzaju gadżety ozdobione uroczymi motywami.

Postaci w stylu kawaii

Tost czy awodako z dorysowaną słodką buźką lub Hello Kitty – to postacie w stylu kawaii. Minimalistyczne elementy pozwalają skoncentrować uwagę na ich kluczowych cechach, takich jak duże oczy czy uśmiechnięta buzia. Emocje są często wyrażane poprzez różne sposoby malowania oczu – zmiany w wielkości, kształcie, kierunku spojrzenia oraz używanie całej palety barw. Wzrok staje się istotnym elementem ekspresji i umożliwia wyrażanie radości, zdziwienia czy innych uczuć, co czyni postać bardziej dynamiczną i przyjemną dla odbiorcy. 

Zobacz także:

Jak być Kawaii Girl?

Bycie „kawaii” to przede wszystkim wyrażanie siebie poprzez urocze i pozytywne podejście do życia. To również eksperymentowanie z modą, wybieranie jasnych kolorów, miękkich tkanin i dodatków ze słodkimi motywami. Nie zapominajmy o włosach, które „kawaii girl” ozdabiają głównie kokardami lub spinkami w kształcie zwierząt. 

Akceptuj się taką, jaką jesteś

Rasa, pochodzenie etniczne, orientacja seksualna, wyznanie, kształt ciała – nie mają znaczenia. Styl kawaii polega na akceptowaniu swojego indywidualnego piękna, które nie jest determinowane przez kolor skóry, czy rozmiar ubrań.

Bądź słodka, uprzejma i empatyczna

Kawaii girls mają pozytywne podejście do życia. To nie tylko uroczy styl ubierania, to także bycie słodką, miłą i empatyczną. Atrakcyjny wygląd czy urocze zachowanie nie będą miały znaczenia, jeśli będziesz miała złe nastawienie.

Uroczo się ubieraj

Kawaii girls noszą najsłodsze i najbardziej urocze ubrania, jakie tylko znajdą. Falbanki, sukienki w stylu lolita, pastelowe kolory, szorty z halkami, spódnice na szelkach i ogrodniczki to must-have w szafie w stylu kawaii.

Zrób słodki makijaż powiększający oczy

Makijaż w stylu kawaii jest niewinny, czysty i zarumieniony. Róż aplikuj tuż pod oczami, nie zapomnij o połyskującym rozświetlaczu i czystej kresce eyelinerem, która sprawia, że oczy wydają się większe. Niezbędny element to różowy błyszczyk do ust.

Rozważ noszenie kolorowych soczewek

Powiększające soczewki, to jeden z elementów stylu kawaii. Sprawiają, że oczy wyglądają jak z anime. Możesz wybierać spośród mnóstwa stylów, kształtów i kolorów.

Paznokcie to twoje akcesoria

Swoją uroczą naturę możesz również wyrazić poprzez manicure. Wiele kawaii babes do zdobienia paznokci używa kryształków i błyszczących kamyczków. Urocze zdobienia, świeży i czysty manicure francuski, to zawsze odpowiedni wybór w stylu kawaii.

Postaw na słodką fryzurę 

Kucyki, opaski, kokardki i warkoczyki to świetne przykłady fryzur kawaii. Eksperymentuj z pastelowymi odcieniami włosów. Jeśli nie zdecydujesz się na farbowanie, zawsze możesz założyć perukę.

Inspiruj się kulturą Azji

Japońska manga to doskonałe źródło inspiracji do kawaii looków i estetyki. Zwłaszcza anime o magicznych dziewczynach, czyli „mahou shoujo”. W sieci szukaj stylówek gwiazd K-popu lub J-popu, które często są fanami tego stylu.

Skąd wzięła się estetyka kawaii?

Estetyka kawaii ma swoje korzenie w japońskiej kulturze i historii. Japończycy od zarania dziejów doceniają prostotę, delikatność i urok. Popularność tego trendu wzrosła w latach 70., kiedy media zaczęły używać słowa „kawaii” do opisywania słodkiego wyglądu postaci w mangach i anime.

Fenomen kawaii nie tylko odzwierciedla estetykę, ale również wpływa na sposób, w jaki postrzegamy świat i siebie nawzajem. To więcej niż tylko urocza moda – to styl życia, który zdobył serca ludzi na całym świecie.