Czy perfumy tracą ważność i kiedy przestać ich używać

Choć perfumy nie należą do produktów z jasno określonym terminem przydatności, i one z czasem tracą swoją ważność i wietrzeją – i zależy to nie tylko od tego, ile czasu upłynęło od daty produkcji, ale i innych czynników, w tym sposobu przechowywania. Kiedy należy przestać ich używać? Już wyjaśniamy!

Po jakim czasie perfumy tracą ważność i wietrzeją?

1. Data ważności? PAO!

Jak najprościej sprawdzić okres przydatności perfum? Sprawdzić ich PAO (z ang. Period After Opening), czyli symbol trwałości produktów kosmetycznych, określający okres ich przydatności od momentu otwarcia. Najczęściej jest on nadrukowany na kartonikowym opakowaniu flakonu albo na samym flakonie. Występuje pod postacią słoiczka, w który wpisane są symbole: M6, M12, M36 i, jak można się domyślić – liczba wskazuje przez ile miesięcy od otwarcia kosmetyk nadaje się do używania, nie powodując negatywnych konsekwencji zdrowotnych. To proste! Jeśli więc twoje perfumy mają ważność kilka miesięcy, nie ma sensu oszczędzać ich w nieskończoność na „ważne okazje”, bo może się okazać, że później się zmarnują. Warto to wziąć także pod uwagę, wybierając wielkość flakonu. Paradoksalnie czasem lepszą inwestycją jest więc ten mniejszy. 

Najbardziej seksowne perfumy. Jakie zapachy najbardziej podobają się mężczyznom, a jakie kobietom? >>>

2. 5 lat i tyle!

Co z perfumami, których nie zdążyłyśmy jeszcze otworzyć? Ich także nie można przechowywać w nieskończoność. Przyjmuje się, że perfumy – nawet jeśli nie zostały użyte ani razu – tracą swoją ważność po 5 latach od daty produkcji. Po tym terminie zaczynają zachodzić w nich reakcje chemiczne, które znacząco zmieniają ich właściwości – kompozycja ulega naturalnej reformulacji. 

3. Ciężkie, orientalne perfumy posłużą nam dłużej!

Na trwałość perfum wpływ mają składniki, z których są zrobione. To dobra wiadomość dla miłośniczek ciężkich, o nutach orientalnych i drzewnych, paczuli i wetiweru – to właśnie one są o wiele trwalsze od zapachów kwiatowych i cytrusowych.

4. Bardziej trwałe są zapachy w kremie, olejku czy wosku

Nie bez znaczenia jest także forma perfum. Od tych klasycznych – na bazie wody – trwalsze są zapachy w olejku, wosku lub kremie. One także dłużej utrzymują się na skórze (przetestowałam z moimi ulubionymi perfumami Palo Santo). 

5. Sposób przechowywania ma znaczenie!

Na okres przydatności perfum ogromny wpływ ma także sposób ich przechowywania. Błędem jest trzymanie ich choćby w łazience. Dlaczego? Wysoka wilgotność skraca trwałość perfum. Podobnie zresztą jak ekspozycja na słońce i wysoka temperatura. Pod ich wpływem zaczynają zachodzić w perfumach reakcje chemiczne, które przyspieszają ich rozkład. Flakony ulubionych perfum najlepiej więc postawić z dala od okna czy kaloryfera. Dobrym miejscem jest toaletka w sypialni (o ile nie stoi przy oknie) czy komoda w salonie. Albo lodówka – ale tylko ta przeznaczona do kosmetyków, w tej, w której trzymamy produkty spożywcze jest zdecydowanie zbyt zimnym miejscem. Lepiej już włożyć perfumy do szuflady z bielizną. Ciemne i suche pomieszczenia to jest to!

6. Pamiętaj o dokładnym zakręcaniu!

Pod wpływem kontaktu z powietrzem, perfumy wietrzeją – to właśnie dlatego należy pamiętać o dokładnym ich zakręcaniu (jeśli używamy tych w butelkach, zakręcanych korkiem). Perfumy z atomizerem są więc trwalsze, bo mniej narażone na wietrzenie. Otwarty lub niedomknięty flakon sprawia, że zapach może ulotnić się nawet po 2 tygodniach! A tego przecież chcemy uniknąć.