Dominique Gonçalves, ekolożka i eksplorerka National Geographic w rozmowie z Gosią Leitner podzieliła się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi zapobiegania wczesnemu małżeństwu, budowania szacunku do siebie i wzmacniania pewności siebie wśród młodych kobiet w Mozambiku. Opowiedziała też o kulisach swojej niecodziennej pracy, jaką jest ratowanie afrykańskich słoni.

Misja eksplorerki

Dominique Gonçalves to nie tylko eksplorerka National Geographic, ekolożka i biolożka, ale i liderka działań mających na celu ochronę słoni w Gorongosa National Park w Mozambiku. To m.in. dzięki jej działaniom park, rozciągający się na terenie 4000 kilometrów kwadratowych, przyjął nowoczesny model ochrony, równoważący potrzeby dzikiej przyrody i żyjących na jego terenie ludzi poprzez tworzenie społeczności, naukę i zrównoważoną turystykę. Gonçalves ściśle współpracuje z programami Park’s Girls Club, z którymi prowadzi działania promujące edukację i zdrowie w celu zapobiegania wczesnemu małżeństwu. Misją eksplorerki jest przerwanie tego cyklu i umożliwienie młodym kobietom dokonywania własnych wyborów poprzez edukację i profesjonalne wsparcie.

Na ratunek

W rozmowie z Her Impact Dominique z wielkim zaangażowaniem opowiada o początkach swojej pasji i zainteresowaniu środowiskiem, ochroną słoni w Gorongosa National Park w Mozambiku, a także działaniami dotyczącym zapobiegania wczesnym małżeństwom z Park Girls’ Club. Tłumaczy też, jaki jest nieoczywisty związek pomiędzy zapobieganiem wczesnym małżeństwom a ratowaniem środowiska naturalnego słoni. Dominique jest nie tylko wzorem do naśladowania wśród lokalnej społeczności, ale także sama nieustannie czerpie inspiracje, podziwiając aktywistki z całego świata. Jeśli chcesz wiedzieć, jak trafiła do National Geographic Society Fellow, jak dokument The Clinton 12 wpłynął na jej życie lub dlaczego zdecydowała się poświęcić swojego zawodowe życie ratowaniu słoni, koniecznie wysłuchaj całej rozmowy na YouTube:
 

Cykl Inspirujące kobiety

Inspirujące kobiety to cykl specjalny National Geographic, w ramach którego widzowie i widzki w każdą sobotę marca o godz. 17:00 i 18:00 zobaczą produkcje dokumentalne prezentujące sylwetki niezwykłych kobiet. Na widzów czeka m.in. nominowany do Oscara film The Cave: szpital w ogniu opowiadający o poświęceniu i niezłomności kobiecego personelu medycznego w podziemnym, syryjskim szpitalu oraz dokument Kobiety zmieniają świat, w ramach którego zobaczymy wywiady przeprowadzone przez Susan Goldberg – pierwszą kobietę na stanowisku redaktor naczelnej magazynu National Geographic – z prekursorkami i działaczkami, zmieniającymi oblicze świata. Jedną z nich jest Dominique Gonçalves, która poświęciła życie poszukiwaniu punktu idealnej równowagi i szans na koegzystencję zwierząt i ludzi.