Nowoczesna i świadoma pielęgnacja przeciwstarzeniowa opiera się na tym, by jak najlepiej poznać i zrozumieć procesy, jakie z wiekiem zachodzą w ciele człowieka, a zwłaszcza w skórze. Dzięki temu można je spowolnić lub zatrzymać.

Wiadomo też, że jedną z kluczowych substancji odpowiadających za młody wygląd skóry jest kolagen. To białko stanowi bowiem „rusztowanie” dla komórek ciała i jest obecne nie tylko w skórze, ale również we włosach, paznokciach, kościach, ścięgnach i mięśniach. Stanowi 30%1 wszystkich białek w organizmie człowieka.

Materiały prasowe

Uciekający kolagen

Przez pierwsze dwadzieścia kilka lat życia poziom kolagenu w naszym ciele jest stały, bo komórki sprawnie go syntetyzują. Niestety po 25. roku życia tego białka zaczyna ubywać. Szacuje się, że spadek wnosi około 1% rocznie2, po 50. roku życia ten poziom gwałtownie spada, a mniej więcej po 65. urodzinach organizm praktycznie przestaje kolagen produkować.

Materiały prasowe

Efekty tego procesu widać gołym okiem. Skóra traci jędrność, łatwiej ulega siłom grawitacji, na przykład na twarzy pojawiają się tak nielubiane przez kobiety „chomiki” oraz drugi podbródek, czyli zaburzony owal twarzy. Pogłębiają się zmarszczki, suchość i wiotkość. Zmiany widać także na włosach i paznokciach, które matowieją, stają się przesuszone i łamliwe. 

Zobacz także:

materiały prasowe

Niestety nawet bardzo dobrze zbilansowana dieta nie jest w stanie zapewnić wystarczającej ilości aminokwasów niezbędnych do produkcji nowego kolagenu. Dlatego, by zmniejszyć niedobory tego białka i zahamować zmiany, które są nim spowodowane, warto przyjmować kolagen w postaci suplementu diety. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdy z tych produktów jest tak samo dobrze wchłaniany przez organizm. Jaki więc wybrać?

Zalety peptydów kolagenowych

Najbardziej polecana przez specjalistów jest suplementacja hydrolizatów kolagenu (białko „podzielone” na mniejsze fragmenty). Taka formuła jest najłatwiej wchłaniana przez organizm, a to oznacza, że jest też skuteczniejsza w działaniu. Peptydy kolagenowe uzupełniają niedobór tego białka w organizmie. Kolagen w takiej łatwo wchłanianej formie znajduje się w suplemencie diety Vital Proteins.  

Materiały prasowe

Mamy do wyboru dwa warianty tego produktu: Collagen Peptides (kolagen wołowy) oraz Marine Collagen (kolagen rybi). Warto też wiedzieć, że obie mieszanki peptydów kolagenowych zostały wyprodukowane bez użycia środków chemicznych. Zalecana dzienna porcja to 10 do 20 gramów. Jeśli przyjmuje się ten kolagen regularnie, czyli codziennie, efekty pojawiają się po ok. 4-8 tygodniach. Ponieważ produkt ma postać proszku, można go wygodnie dodawać do każdego napoju i posiłku. Do porannej kawy, ulubionej owsianki, koktajlu owocowego, do zupy jedzonej na lunch lub do dressingu sałatkowego. A także do naleśników, jajecznicy, placków i wielu innych dań. Nawet do ciastek. Wszystko dzięki temu, że kolagen Vital Proteins ma neutralny smak i szybko rozpuszcza się zarówno w zimnych, jak i ciepłych daniach i napojach, przez co jego codzienne stosowanie jest bardzo wygodne. Warto też dodać, że przynosi naprawdę wiele korzyści.

materiały prasowe

Efekt odmłodzenia po kolagenie

Pierwszym znakiem, że kolagen zaczął działać, jest widoczna poprawa jędrności i napięcia skóry. Spłycają się także zmarszczki, a cera jest lepiej nawilżona i promienna. Pozytywne zmiany widać także na włosach i paznokciach – stają się mocniejsze i błyszczące. Skóra jest bardziej gładka i jędrna oczywiście nie tylko na twarzy, ale i w pozostałych partiach ciała. Osoby, które mają cellulit, po kilku-kilkunastu tygodniach regularnej suplementacji kolagenu zauważą, że pomarańczowa skórka jest mniej widoczna.  A gdy skóra jest odmłodzona i gładka, pojawia się jeszcze jeden plus – masz więcej energii i z uśmiechem patrzysz w lustro. 

Wrogowie i przyjaciele kolagenu

Codzienna suplementacja Vital Proteins zmniejsza niedobory kolagenu w organizmie, ale warto ją wspierać także zdrowymi nawykami. Co robić, a czego nie? By produkcja własnego kolagenu była wyższa, organizm musi być dobrze nawodniony, dlatego należy wypijać dziennie 1,5 litra wody. W syntezie kolagenu biorą udział witaminy A, E i C, więc trzeba pamiętać, by regularnie jeść zawierające je produkty. Przy komponowaniu codziennej diety warto zadbać o to, by była zbilansowana i oprócz wymienionych witamin zawierała także inne antyoksydanty.

materiały prasowe

Ilość kolagenu w organizmie spada szybciej u osób, które palą, bo dym papierosowy degraduje włókna kolagenowe i hamuje produkcję nowych. Podobnie działają promienie UV, więc krem z wysokim filtrem SPF to również coś, czego z pewnością nie można pominąć w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Warto także ograniczyć spożywanie alkoholu, cukru i zniwelować w swoim życiu stres.

Czy peptydy kolagenowe Vital Proteins rzeczywiście działają tak skutecznie i wpływają na odmłodzony wygląd skóry? Dowodem na to może być chociażby fakt, że ten suplement diety to numer jeden wśród kolagenów w Stanach Zjednoczonych3, gdzie jest znany od wielu lat. W Polsce można go dostać: www.vitalproteins.pl/gdzie-kupic

Materiały prasowe

1. Źródło: Bolke L., Schlippe G., Gerss J., Voss W., A Collagen Supplementation Improves Skin Hydration, Elasticity Roughness and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study. Nutrients 2019; 11(10), 2494
2. Źródło: Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. Lek w Polsce 2019, 29 (11/12):6-10
3. SPINS, Total US MULO + NATURAL ENHANCED, okres 52 tygodni (wstecz od 30.10.2022).

Ostrzeżenia:
Suplement diety jest środkiem spożywczym, który nie może zastępować zróżnicowanej i zrównoważonej diety oraz zdrowego stylu życia. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych. Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia. Suplementu diety nie mogą przyjmować dzieci poniżej 3. r. ż. Zaleca się przechowywanie produktu w sposób niedostępny dla dzieci poniżej 3. r. ż.