Najbardziej kontrowersyjna kreacja w historii MET Gali: Żółta suknia Rihanny projektu Guo Pei

Choć od jej pojawienia się na czerwonym dywanie, minęło 5 lat, wciąż to jedna z kreacji, która podczas MET Gali, najważniejszej imprezy świata mody, wzbudziła największe emocje. I to nie tylko dlatego, że założyła ją Rihanna. Suknia zaskoczyła imponującym rozmiarem (tylko spójrzcie na tę pelerynę) i intensywnym kolorem. Przy okazji wzbudzając skojarzenia z... omletem. Nie tylko zresztą, o czym świadczy liczba memów na jej temat. To projekt chińskiej projektantki couture, Guo Pei, która za sprawą żółtej sukni stała się znana na całym świecie. Jak to się stało, że jej suknia trafiła w ręce Rihanny?

Kim jest Guo Pei, autorka najgłośniejszej kreacji Met Gali?

Mieszkająca w Pekinie Guo Pei projektuje od początku lat 90. Jej kreacje cenione są wśród chińskich gwiazd i polityków, a wielkim wyróżnieniem było zaprojektowane strojów dla chińskich sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich 2008 w Pekinie. Dwie z jej kreacji couture były częścią wystawy „China: Through the Looking Glass”, zorganizowanej w 2015 roku przez Instytut Kostiumografii Metropolitan Museum of Art, której wernisażem była głośna Met Gala.

W jednym z wywiadów, które Guo Pei udzieliła przed laty, zdradziła, że nie od razu wiedziała, że Rihanna na Met Galę 2015 założy jej projekt. Podobno gwiazda suknię znalazła... przez internet. „Znalazłam to cudo online, jej tworzenie trwało dwa lata” – powiedziała mediom. Sukienka pochodzi z kolekcji zaprezentowanej w 2010 roku i nikt przed Rihanną nie zakładał jej na czerwony dywan. „Nie każdy podołałby takiej kreacji. Jedynie kobieta o sile królowej!" – wyznała Pei. Rihanna zaś przymierzając pelerynę zdradziła, że czuje się jak prawdziwa chińska cesarzowa.

Tworzenie peleryny zajęło 20 miesięcy, pochłaniając mnóstwo złotej nici i... lisiego futra. Rihanna ujawniła, że poruszanie się w niej nie należało do najłatwiejszych. Nic dziwnego, całość waży 25 kg. W internecie pojawiło się mnóstwo humorystycznych memów prezentujących kreację z trochę zabawniejszej perspektywy. Najlepsze znajdziecie w naszej galerii.

 

 

ZOBACZ TEŻ: Gwiazdy na Gali MET: najlepsze stylizacje