Polskie kino znowu triumfuje w Sundance! Na najważniejszym festiwalu kina niezależnego Sundance Film Festival w tym roku swój najnowszy obraz zaprezentował Jacek Borcuch. I to już po raz trzeci w swojej karierze, gdyż polski reżyser na tej samej imprezie debiutował także ze swoimi wcześniejszymi obrazami, czyli Wszystko co kocham i Nieulotne. Tym razem w sekcji World Cinema Dramatic Competition o nagrodę główną rywalizował film Słodki koniec dnia z oryginalnym włoskim tytułem Dolce Fine Giornata. Akcja produkcji rozgrywa się bowiem we Włoszech, a w obsadzie znalazła się m.in. od lat mieszkająca i pracująca we Włoszech aktorka Kasia Smutniak, którą ostatnio mieliśmy okazję zobaczyć w głośnym filmie Oni Paolo Sorrentino. Obok Smutniak w Dolce Fine Giornata pojawia się także Krystyna Janda i to właśnie ona zdaniem jury w Sundance zasłużyła za swoją kreację na nagrodę na najlepszej aktorki. Special Jury Award for Acting dla Jandy to pierwsza międzynarodowa nagroda dla polskiej aktorki od czasu Złotej Palmy w Cannes w 1990 roku za Przesłuchanie Andrzeja Wajdy.

Oscary 2019: „Zimna wojna” – z jakimi filmami konkuruje o statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny? >>>

Słodki koniec dnia - o czym jest nowy film Jacka Borcucha?

Słodki koniec dnia, najnowszy film Jacka Borcucha, to historia Marii granej przez Krystynę Jandę. To polska poetka i laureatka Nagrody Nobla, mieszkająca w toskańskim miasteczku Volterra, która wdaje się w romans z dużo młodszym Nazeerem (Lorenzo de Moor), egipskim emigrantem. Świat Marii oraz pozostałych bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, kiedy w Rzymie dochodzi o zamachu terrorystycznego. To powoduje lawinę dramatycznych konsekwencji, do których przyczynia się również bezkompromisowość i niepoprawność polityczna Marii. Jedną z kluczowych postaci będzie również córka bohaterki, w którą wcieli się Kasia Smutniak.

Autorami scenariusza Słodkiego końca dnia jest Jacek Borcuch oraz Szczepan Twardoch. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek, za scenografię Elwira Pluta, a za stronę muzyczną znany z poprzednich filmów Borcucha, Daniel Bloom. Polska premiera Dolce Fine Giornata zaplanowana jest na 10 maja 2019. Wcześniej film będzie można zobaczyć choćby na festiwalu Kino na granicy w Cieszynie (27.04-03.05).

Brad Pitt, Leonardo DiCaprio i Margot Robbie na planie „Once Upon a Time in Hollywood” - zobaczcie nowe zdjęcia! >>>