Zmarł książę Filip, najstarszy członek brytyjskiej rodziny królewskiej. Mąż królowej Elżbiety II zmarł w otoczeniu rodziny w zamku Windsor. Jak będzie wyglądał i kiedy odbędzie się pogrzeb księcia Edynburga?    

Książę Filip nie żyje. Oficjalny komunikat Pałacu Buckingham

17 lutego 2021 książę Filip trafił do szpitala Króla Edwarda VII w Londynie, ale jego hospitalizacja nie ma nic wspólnego z COVID-19.

- Przyjęcie księcia do szpitala jest środkiem zapobiegawczym, który zalecił lekarz Jego Królewskiej Mości, po tym skarżył się na złe samopoczucie – informował wówczas Pałac Buckingham.

1 marca monarcha został przeniesiony do innej placówki – szpitala Bartholomew's, w którym miał pozostać przez kilka dni. Tam też odbyła się konieczna operacja serca. Wówczas, według informacji przekazywanych przez rzecznika rodziny królewskiej, książę czuł się dobrze i reagował na leczenie.

Wkrótce książę Filip wyszedł ze szpitala. Niestety, 9 kwietnia 2021 zmarł.

Z głębokim żalem Jej Królewska Wysokość ogłasza śmierć swojego ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość odszedł spokojnie dziś rano w zamku Windsor. Rodzina królewska łączy się z ludźmi na całym świecie, opłakując jego stratę. Dalsze ogłoszenia zostaną wydane w odpowiednim czasie - czytamy w oficjalnym oświadczeniu Pałacu Buckingham.

To samo oświadczenie opublikował Pałac Kensington (książę William i księżna Kate) i Clarence House (książę Karol i księżna Camilla).

Pogrzeb księcia Filipa, czyli "operacja Forth Bridge"

Plan na wypadek śmierci księcia Filipa, podobnie jak w przypadku śmierci królowej Elżbiety II oraz pozostałych najważniejszych członków rodziny królewskiej, został opracowany kilkanaście lat temu. Wszystko po to, by umożliwić urzędnikom szybkie i konkretne działania, unikając zbędnego chaosu i paniki. 

Od tego momentu w Wielkiej Brytanii i krajach wspólnoty obowiązuje żałoba narodowa, a flagi są opuszczane do połowy masztu. Jak donoszą brytyjskie media, książę Filip zrezygnował z pogrzebu państwowego i zdecydował się na pochówek wojskowy. Wolą monarchy był pochówek we Frogmore Gardens, gdzie spoczywają m.in. Edward VIII i jego żona, Wallis Simpson.

Książę Filip – kim był mąż królowej Elżbiety II?

W 2017 roku książę Filip całkowicie wycofał się z życia publicznego. Ze względu na swój podeszły wiek w ostatnich latach kilkukrotnie trafiał do szpitala. 10 czerwca 2021 roku mąż królowej obchodziłby setne urodziny.

ZOBACZ TEŻ: Książę Filip został przeniesiony do innego szpitala. Nowe informacje na temat stanu zdrowia męża królowej Elżbiety II