Gdyby zapytać przypadkowego Brytyjczyka lub przypadkową Brytyjkę: „Jakie elementy garderoby kojarzą ci się ze stylem księżnej Kate?”, odpowiedź brzmiałaby zapewne: sukienka midi i delikatne czółenka. Szafa księżnej bez wątpienia po brzegi wypełniona jest sukienkami w drobne kwiaty, kropki oraz w odważnych, soczystych kolorach. Przez ponad dekadę tak właśnie wyglądał jej standardowy strój podczas pełnienia obowiązków, wizyt charytatywnych czy spotkań z obywatelami i obywatelkami Wielkiej Brytanii. 

Miniony rok bez wątpienia należał do jednego z najbardziej rewolucyjnych dla rodziny królewskiej od lat 50., gdy na brytyjskim tronie zasiadła królowa Elżbieta. Śmierć monarchini zapoczątkowała serię (oczywistych i mniej widocznych na pierwszy rzut oka) zmian wśród royalsów. W maju głową państwa został król Karol III, jednak oficjalne objęcie rządów przez 74-letniego monarchę nie położyło kresu modyfikacji. Był to dopiero początek rewolucji, która dotknęła nawet styl członków i członkiń rodziny królewskiej. Jak obecnie wygląda szafa księżnej Walii? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tym artykule.

Styl księżnej Kate przeszedł rewolucję. To koniec charakterystycznych sukienek?

Koronacja króla Karola III – i późniejsze zmiany w dynamice rodziny królewskiej – z pewnością znalazły odzwierciedlenie w zmianach w garderobie księżnej Walii, gdy ta zmieniała się z księżnej Cambridge na przyszłą królową, a jej rola w rodzinie stała się jeszcze ważniejsza. Brytyjskie media pisały wówczas o nadziejach, jakie wiążą z nową szafą członkini rodziny królewskiej. 

Mam nadzieję, że Kate będzie częściej sięgać teraz po damskie garnitury w postaci spodni z wysokim stanem i długiej marynarki – napisała wówczas Sarah Harris, czyli zastępczyni redaktor naczelnej brytyjskiej edycji magazynu „Vogue”.

Nie wiadomo, czy apel brytyjskiej dziennikarki dotarł do księżnej Kate. Wiemy jednak, że od jakiegoś czasu stylizacje członkini rodziny królewskiej niczym nie przypominają tych, do których zdążyła nas przyzwyczaić przez minioną dekadę (księżna ostatni raz została sfotografowana w sukience w lipcu podczas finału Wimbledonu!). Jeszcze niedawno kojarzona z delikatnym usposobieniem, które wyraźnie odbijało się w jej szafie, księżna Walii obrała nową drogę w kwestii swojego ubioru. Jak obecnie prezentuje się styl księżnej Kate?

Nowy styl księżnej Kate, czyli damski garnitur w roli głównej

Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy Kate stanowczo postawiła na power dressing (czyli korporacyjny styl, który pomaga budować kobietą ich zawodową pozycję w zdominowanym przez mężczyzn świecie biznesu) w postaci damskiego garnituru, o którym pisała Harris. Nie ma wątpliwości, że nowy, bardziej surowy wizerunek księżnej wiąże się z jej obecną rolą w rodzinie królewskiej.

Tytuł przyszłej królowej Wielkiej Brytanii sprawił, że szafa księżnej Walii ograniczyła się do szeregu doskonale skrojonych garniturów, które można łatwo łączyć i dopasowywać, nosić z koszulą lub zwykłym białym T-shirtem. Księżna w swoich wyborach zdecydowanie stawia na spodnie z wysokim stanem z prostą lub luźną nogawką i długie do połowy uda klasyczne marynarki, które łączy ze swoimi charakterystycznymi czółenkami w szpic.

Nowy wizerunek księżnej Kate spotkał się z aprobatą brytyjskich mediów, które cenią sobie jego funkcjonalność. Zastąpienie sukienki spodniami to ukłon w stronę królewskich krawców i krawcowych, którzy/re dotychczas musieli/ły wszywać obciążniki w rąbki spódnic, by te nie były podwiewane przez wiatr. Garnitur eliminuje też potrzebę noszenia rajstop oraz jest mniej wymagający jeśli chodzi o prasowanie – a jak wiemy, strój członków i członkiń rodziny królewskiej nigdy nie może być pognieciony.

Zobacz także:

Stwórz stylizację w stylu księżnej Kate

Jak nowy styl księżnej Kate wygląda w praktyce? Wystarczy spojrzeć na zdjęcia.

fot. Getty Images / Chris Jackson

fot. Getty Images / Karwai Tang

fot. Getty Images / Karwai Tang