W tym tygodniu w cyklu Kultura na weekend temat trudny, ale jakże ważny. Dokument „Cisza na planie: mroczna strona dziecięcej telewizji”, o którym niedawno było bardzo głośno w Stanach Zjednoczonych, jest już dostępny dla widzów i widzek w Polsce. Odbiór tej produkcji może okazać się szczególnie emocjonujący dla osób, które dorastały w latach 90. lub na początku lat 2000., a także dla ich rodziców. Opowiada bowiem o licznych nadużyciach wobec gwiazd niektórych programów telewizyjnych dla dzieci, realizowanych i emitowanych właśnie w tamtych czasach. 

„Cisza na planie: mroczna strona dziecięcej telewizji”

„Cisza na planie” to liczący pięć odcinków serial dokumentalny, którego twórczynie i twórcy przyglądają się temu, co działo się na planach zdjęciowych produkcji Dana Schneidera – amerykańskiego producenta, scenarzysty i reżysera. To właśnie on stał za takimi serialami jak „Szał na Amandę”, „Drake i Josh”, „iCarly” czy „Wiktoria znaczy zwycięstwo”

Jak dowiadujemy się z dokumentu, niektórych członków ekipy łączyły niewłaściwe, zbyt bliskie relacje z nieletnimi gwiazdami. Co więcej osoby występujące albo pracujące przy niektórych produkcjach, które wypowiadają się w przejmującym materiale, przyznają, że doświadczyły dyskryminacji ze względu na płeć czy kolor skóry. Twórczynie i twórcy zwrócili szczególną uwagę na Amandę Bynes, która w zasadzie dorastała na planach dziecięcych produkcji i była bardzo blisko z Danem Schneiderem. Przypomnieli kontrowersyjne sceny popularnych seriali (m.in. z Arianą Grande w roli głównej) z wyraźnym podtekstem. Całość oparli na relacjach osób bezpośrednio związanych z telewizyjnymi hitami. 

fot. materiały prasowe

Swoimi (niekiedy traumatycznymi) doświadczeniami podzielili się m.in. Giovonnie Samuels, Bryan Hearne, Kyle Sullivan, i Katrina Johnson, czyli gwiazdy „All That” oraz Virgil Fabian – reżyser wspomnianej produkcji, Jenny Kilgen i Christy Stratton – scenarzystki „Szału na Amandę”, a także Alexa Nikolas czy Marc Summers. W dokumencie nie brakuje również relacji rodziców gwiazd. Za reżyserię produkcji odpowiadają Mary Robertson i Emma Schwartz

Każdy odcinek poprzedza tak zwany trigger warning. Słusznie. Tego serialu dokumentalnego nie sposób oglądać spokojnie, bez emocji. Trudno patrzy się na wybrane z archiwum skecze i słucha wypowiedzi bohaterek oraz bohaterów materiałów. Niektóre nadużycia są tak wyraźne, że pojawiają się pytania, dlaczego nikt nie zareagował? Dlaczego nikt nie stanął w obronie tych dzieci? Czy naprawdę 20 czy 30 lat temu byliśmy – jako społeczeństwo – tak nieświadomi i ograniczeni, by nie zauważyć, że coś jest nie w porządku? „Cisza na planie: mroczna strona dziecięcej telewizji” porusza do granic możliwości i wzbudza wewnętrzne poczucie niezgody. Jeżeli zdecydujecie się na obejrzenie tych kilku odcinków, przygotujcie się, że zostaną z wami jeszcze długo po seansie. 

„Cisza na planie” – gdzie obejrzeć? 

Serial dokumentalny „Cisza na planie: mroczna strona dziecięcej telewizji” ujrzał światło dzienne w marcu 2024. Jednak widzki oraz widzowie z Polski uzyskali do niego dostęp dopiero kilka tygodni później. Od kilku dni produkcję można znaleźć na platformie HBO Max. 

Zobacz także: