Wraz z upływem lat zmieniamy się. Widać to nie tylko na skórze, która traci elastyczność czy zyskuje przebarwienia. Włosy także zmieniają się wraz z wiekiem. Do najbardziej charakterystycznych oznak starzenia się naszej fryzury zalicza się siwienie i łysienie. Na nich jednak nie koniec. Zmieniająca się gospodarka hormonalna ma wpływ także na inne cechy kosmyków. Może prowadzić do przesuszenia włosów, a co za tym idzie ich większej łamliwości. Kuracja odmładzająca włosy, a najlepiej zapobiegająca zachodzącym w nich zmianom, może jednak pozwolić cieszyć się ich dobrą kondycją przez dłuższy czas. Jak zadbać o starzejące się kosmyki? Istnieje kilka podstawowych reguł, których przestrzeganie może pozwolić zachować ich młodość na dłużej.

Kuracja odmładzająca włosy – co zrobić, żeby zapobiec starzeniu się włosów?

Jeszcze kilka lat temu pierwszym co robiło się, aby zamaskować siwe włosy, była koloryzacja. Teraz srebrne kosmyki przestały być tak skrzętnie przykrywany kolejnymi odcieniami. Swoje naturalne włosy pokazuje nie tylko wiele gwiazd, ale niektóre celowo farbują się na kolor, który wcześniej dla wielu osób był wręcz niedopuszczalny. Takie podejście niesie ze sobą wiele pozytywów. Nie tylko zostaje zdjęta z nas presja otoczenia, którą zastępuje przestrzeń na własne decyzje, ale przede wszystkim jest to opcja, która nie przyczynia się do pogorszenia kondycji włosów. Farbowanie nigdy nie jest całkiem obojętne. W tym przypadku lepiej skupić się na zupełnie innych objawach starzenia. Pielęgnacja przeciwstarzeniowa włosów powinna zacząć się wewnątrz. Nasza dieta ma ogromny wpływ na zdrowie i wygląd fryzury. Posiłki bogate w białka, witaminy z grupy B, aminokwasy i magnez to składniki odżywcze, które mogą zmniejszyć wypadanie włosów, a także wzmocnić mieszki włosowe i zabezpieczyć je chociażby przed stresem oksydacyjnym. Istotna jest także dedykowana pielęgnacja, która odpowie na ich bieżące potrzeby.

Kuracja odmładzająca włosy – 5 zasad

Bez znaczenia nie jest pielęgnacja, w której warto uwzględnić kilka podstawowych kwestii. Włosy wraz z wiekiem potrzebują jeszcze większej dawki nawilżenia. Do tego warto sięgnąć po kosmetyki odbudowujące włókna włosów. Nie obciążać ich niepotrzebny składnikami. Pamiętać także o tym, że na zdrowie włosów przekłada się stan skóry głowy. Zbiór najważniejszych wskazówek, które mogą pomóc w przedłużeniu młodego wyglądu włosów, można ograniczyć do 5 reguł. Codzienne rytuały i wybór odpowiednich kosmetyków, to najprostszy sposób, żeby bez szczególnej rewolucji móc oczekiwać efektów.

Jak dbać o młodość włosów – szczotkowanie

Codzienne szczotkowanie włosów powinno być rytuałem, który pozwala nie tylko je rozdzielić i ułożyć. To także świetny zabieg na skórę głowy. Szczotkowanie stymuluje krążenie skóry, które przekłada się na kondycję cebulek włosów. Do tego podczas tej czynności usuwane są martwe włosy czy komórki, które tylko szkodzą zdrowym i rosnącym włosom. Ten zabieg nie wprowadza rewolucji w codziennym rytuale, a może przynieść wiele dobrego. Wystarczy nie skupiać się w nim wyłącznie na kosmykach. Skóra głowy też bardzo potrzebuje szczotkowania.

Jak dbać o młodość włosów – masaż podczas mycia

Skoro jesteśmy już przy kondycji skóry głowy, to poza szczotkowaniem jest jeszcze jedna czynność, która powinna mocno się na niej skupiać. Krążenie można pobudzać nie tylko na sucho podczas codziennego czesania. Mycie głowy to także idealny moment, żeby o tym pamiętać. Masaż skóry głowy to wsparcie dla cebulek.

Jak dbać o młodość włosów – nawilżanie

Nie tylko skóra potrzebuje codziennej dawki nawilżenia. Włosy także powinny być nawadniane z pomocą dedykowanych do tego kosmetyków. Z wiekiem zapotrzebowanie na takie formuły może być coraz większe. Wtedy do tradycyjnej odżywki nawilżającej warto dołączyć jeszcze maskę, która spotęguje efekt. Warto stosować ją dwa razy tygodniu. Codzienne nawilżenie włosów można natomiast powierzyć olejkom do włosów.

Jak dbać o młodość włosów – ochrona przed wysoką temperaturą

Włosy wraz z upływem czasu są coraz mniej odporne na działanie wysokiej temperatury, więc trzeba je zabezpieczać przed nią możliwie najskuteczniej. Preparaty termoochronne warto włączać nie tylko w sytuacji, kiedy sięgamy po prostownicę lub lokówkę. Nawet gorące powietrze z suszarki może niekorzystnie odbijać się na zdrowiu i wyglądzie włosów.

Zobacz także:

Jak dbać o młodość włosów – rezygnacja z siarczanów i silikonów

Siarczany i silikony powodują podrażnienie skóry głowy, co prowadzi do łupieżu i suchości. Ten punkt łączy się zatem bezpośrednio z jednym z poprzednich, który wskazuje na znaczenie nawilżenia. Pielęgnacja powinna opierać się zatem nie tylko na produktach, które mogą dodatkowo nawodnić włosy, ale również na eliminacji tych, które je odbierają.

Wypielęgnowana skóra głowy i nawilżona kosmyki to absolutna podstawa tego, żeby fryzura odzyskały młodzieńczy wygląd. Suche, łamliwe i pozbawione blasku kosmyki, o które wraz z wiekiem jeszcze łatwiej, można wyeliminować z pomocą kilku prostych zasad.