Dlaczego warto mieć żywe kwiaty w łazience?

Żywe kwiaty wyglądają nie tylko efektownie, ale przede wszystkim wprowadzają do pomieszczenia odrobinę natury. Niektórzy wierzą, że obecność kwiatów w domu oznacza harmonię i przyczynia się do powstawania dobrej energii. A psychologowie udowadniają, że obcowanie z żywymi kwiatami uspokaja i pomaga wyciszyć negatywne emocje. Ponadto dbanie o żywe rośliny przynosi prawdziwą satysfakcję. 

Różowe rośliny doniczkowe tak piękne, że nie sposób im się oprzeć. Wśród nich filodendron Pink Princess! >>>

Wiele osób obawia się, że łazienka nie jest odpowiednim miejscem na kwiaty. Oczywiście nie wszystkie gatunki roślin można trzymać w łazience, np. kaktus nie sprawdzi się jako kwiat do łazienki. Jednak większość roślin domowych to rośliny tropikalne, które lubią wilgotny klimat. Warto zatem dać szansę żywym roślinom. Łazienki, które zdecydujemy się ozdobić żywymi kwiatami mogą wyglądać zarówno przytulnie, jak i nowocześnie – wszystko zależy od tego na które gatunki kwiatów postawimy.

Kwiaty do łazienki bez okna

To prawda, że wszystkie rośliny do życia potrzebują wody i światła. W całkowicie ciemnym pomieszczeniu nasze rośliny zwiędną. Dobrze więc, bez względu na gatunek kwiatów, które postawimy w łazience, zapewnić kwiatom światło, szczególnie jeśli będą to kwiaty do łazienki bez okna. Możemy postawić na sztuczne doświetlanie, np. za pomocą specjalnych lamp, jednak może byt to okazać się zbyt kosztowne. Sprytnym i stosunkowo tanim sposobem jest kupno dwóch takich samych roślin i ustawienie jednej w łazience, a drugiej w innym, słonecznym pomieszczeniu. Raz w tygodniu zamieniamy rośliny miejscami.

Najlepsze rośliny do łazienki bez okna to:

1. Zamiokulkas – wyjątkowo piękna roślina, która lubi zacienione i wilgotne pomieszczenia

2. Zielistka – roślina niesamowicie odporna. Lubi półcień i nie wymaga wielkich zabiegów pielęgnacyjnych

3. Strzydłokwiat – oczyszcza powietrze z toksyn , lubi wilgoć i cień

4. Cibora zmienna (papirus) – roślina dość sporych rozmiarów, lubi cień, ale wymaga częstego podlewania

5. Anturium – Kwitnie cały rok, ma oryginalny kształt i intensywną czerwoną barwę. Lubi cień i wilgoć.

Rośliny doniczkowe dla początkujących: Zachwycają wyglądem i... potrafią wiele wybaczyć. Te rośliny podbiły Instagram! I nasze serca >>>

Kwiaty do łazienki z oknem

Łazienka z oknem na pewno będzie łatwiejszym miejscem do hodowania kwiatów. Okno zapewnia dostęp do świeżego powietrza i odpowiednie nasłonecznienie. Nawet jeśli okno znajduje się po stronie mniej nasłonecznionej przez większość dnia, to i tak przez jakiś czas słońce będzie docierało do roślin (oczywiście pod warunkiem, że postawimy je tak, że będzie to możliwe).

Rośliny odpowiednie do łazienki z oknem:

1. Kroton – lubi słońce, wilgoć i wymaga częstego podlewania. Jego kwiaty mienią się wieloma pięknymi kolorami

2. Monstera – najmodniejsza roślina ostatnich lat o rozłożystych, dziurawych liściach. Lubi zarówno cień, jak i półcień, wilgoć i wymaga częstego podlewania.

3. Alokazja – piękna roślina o błyszczących liściach i widocznym unerwieniu. Lubi półcień, odpowiednią wilgoć, dostęp do powietrza i regularne podlewanie.

4. Paproć – paprotki to wbrew pozorom dość wymagające rośliny, o długich, zwisających liściach. Lubią stałą, nieco podwyższoną wilgotność, regularne podlewanie i półcień.

5. Oplątwa – mają stosunkowo niewielkie wymagania i są łatwe w utrzymaniu. Najlepszym miejscem do postawienia oplątwy będzie półka z częściowym nasłonecznieniem.

Żywe kwiaty to namiastka przyrody w swoim własnym domu. Warto na nie postawić bez względu na to, czy posiadamy łazienkę z oknem czy bez okna  One zdecydowanie bardziej upiększą łazienkę niż sztuczne kwiaty. Poza tym, w przeciwieństwie do sztucznych, oczyszczają powietrze z toksyn i dostarczają tlen, co w mniejszym pomieszczeniu będzie wyjątkowo cenne.