Dlaczego warto mieć żywe kwiaty w łazience?

Wy też jesteście uzależnione i uzależnieni od roślin doniczkowych? Wcale nas to nie dziwi! Żywe kwiaty wyglądają nie tylko efektownie, ale przede wszystkim wprowadzają do pomieszczenia odrobinę natury. Niektórzy wierzą, że obecność kwiatów w domu oznacza harmonię i przyczynia się do powstawania dobrej energii. A psychologowie udowadniają, że obcowanie z żywymi kwiatami uspokaja i pomaga wyciszyć negatywne emocje. Co więcej, dbanie o rośliny przynosi prawdziwą satysfakcję! Zwłaszcza, gdy można pochwalić się nimi na Instagramie.

Nie macie już miejsca na parapetach i zastanawiacie się, czy dobrym pomysłem byłoby schować kwiaty do łazienki? To wcale nie taki zły pomysł. Bo choć w powszechnej opinii łazienka nie jest odpowiednim miejscem na kwiaty, nie zawsze jest to zgodne z prawdą. O czym za chwilę was przekonamy.

Oczywiście nie wszystkie gatunki roślin można trzymać w łazience, np. kaktus nie sprawdzi się jako kwiat do łazienki. Jednak większość roślin domowych to rośliny tropikalne, które lubią wilgotny klimat. Warto zatem dać szansę żywym roślinom. Łazienki, które zdecydujemy się ozdobić żywymi kwiatami mogą wyglądać zarówno przytulnie, jak i nowocześnie – wszystko zależy od tego na które gatunki kwiatów postawimy.

Kwiaty do łazienki bez okna

To prawda, że wszystkie rośliny do życia potrzebują wody i światła. W całkowicie ciemnym pomieszczeniu rośliny zwiędną. Dobrze więc, bez względu na gatunek kwiatów do łazienki, na jaki się zdecydujemy, zapewnić im światło, szczególnie jeśli będą to kwiaty do łazienki bez okna. Możemy postawić na sztuczne doświetlanie, np. za pomocą specjalnych lamp, jednak może byt to okazać się zbyt kosztowne. Sprytnym i stosunkowo tanim sposobem jest kupno dwóch takich samych roślin i ustawienie jednej w łazience, a drugiej w innym, słonecznym pomieszczeniu. Raz w tygodniu zamieniamy rośliny miejscami.

Najlepsze rośliny do łazienki bez okna to:

 1. Zamiokulkas – wyjątkowo piękna roślina, która lubi zacienione i wilgotne pomieszczenia
 2. Zielistka – roślina niesamowicie odporna. Lubi półcień i nie wymaga wielkich zabiegów pielęgnacyjnych
 3. Strzydłokwiat – oczyszcza powietrze z toksyn , lubi wilgoć i cień, a do tego potrafi kwitnąć cały rok!
 4. Cibora zmienna (papirus) – roślina dość sporych rozmiarów, lubi cień, ale wymaga częstego podlewania
 5. Anturium – przed laty popularny kwiat na imieniny (dla cioci), teraz jedna z modniejszych roślin doniczkowych o sercowatych kwiatach w czerwonym lub różowym kolorze. Idealne jako kwiaty do łazienki bez okna. Kwitnie cały rok, ma oryginalny kształt i intensywną czerwoną barwę. Lubi cień i wilgoć.
 6. Dracena – pochodząca z Madagaskaru roślina o długich liściach o zielono-różowym zabarwieniu. W naturze może osiągnąć nawet 5 m wysokości, ale nie martwcie się – w łazience rośnie znacznie wolniej, a do tego jest łatwa w pielęgnacji.

Kwiaty do łazienki z oknem

Łazienka z oknem na pewno będzie łatwiejszym miejscem do hodowania kwiatów. Okno zapewnia dostęp do świeżego powietrza i odpowiednie nasłonecznienie. Nawet jeśli okno znajduje się po stronie mniej nasłonecznionej przez większość dnia, to i tak przez jakiś czas słońce będzie docierało do roślin (oczywiście pod warunkiem, że postawimy je tak, że będzie to możliwe).

Rośliny odpowiednie do łazienki z oknem:

 1. Kroton – lubi słońce, wilgoć i wymaga częstego podlewania. Jego kwiaty mienią się wieloma pięknymi kolorami
 2. Monstera – najmodniejsza roślina ostatnich lat o rozłożystych, dziurawych liściach. Lubi zarówno cień, jak i półcień, wilgoć i wymaga częstego podlewania.
 3. Alokazja – piękna roślina o błyszczących liściach i widocznym unerwieniu. Lubi półcień, odpowiednią wilgoć, dostęp do powietrza i regularne podlewanie.
 4. Paproć – paprotki to wbrew pozorom dość wymagające rośliny, o długich, zwisających liściach. Lubią stałą, nieco podwyższoną wilgotność, regularne podlewanie i półcień.
 5. Oplątwa – mają stosunkowo niewielkie wymagania i są łatwe w utrzymaniu. Najlepszym miejscem do postawienia oplątwy będzie półka z częściowym nasłonecznieniem.

Na żywe kwiaty w domu warto postawić niezależnie od tego, czy posiadamy łazienkę z oknem czy też bez. Sprawdzą się w niej równie dobrze co sztuczne kwiaty (które ostatnio stają się coraz popularniejsze). Mają jednak tę przewagę, że w przeciwieństwie do sztucznych roślin, oczyszczają powietrze z toksyn i dostarczają tlen, co w mniejszym pomieszczeniu będzie wyjątkowo cenne. Jeśli więc zawsze marzyłyście i marzyliście o kwiatach w łazience, nie wahajcie się wprowadzić tego marzenia w życie. Tym bardziej, że wiecie już, jakie kwiaty do łazienki nadają się najlepiej. Zajrzyjcie do naszej galerii i wybierzcie swoich ulubieńców.