Kwiaty doniczkowe cieniolubne

Kwiaty doniczkowe do domu, w którym mamy okna wschodnie lub północne, powinny lubić cień albo półcień. Wówczas mogą one potrzebować światła rozproszonego, ale wystawione na jego bezpośrednie działania, ulegną groźnym poparzeniom. Jakie kwiaty doniczkowe zielone liściaste mogą się sprawdzić w takim przypadku?

Calathea (kalatea)

Ta piękna roślina doniczkowa pochodzi z Ameryki Południowej i obejmuje około trzystu gatunków. W uprawie doniczkowej w Europie najpopularniejsze są:

  • calathea zebrina
  • calathea orbifolia
  • calathea lancifolia
  • calathea makoyana
  • calathea warscewiczii
  • calathea white star.

Wszystkie odmiany charakteryzują się specyficznie wybarwionymi liśćmi: mogą mieć paski, plamy lub inny rysunek, który będzie je odróżniać od pozostałych. Calathee potrzebują dużej ilości rozproszonego światła, jednak nie mogą stać zbyt blisko okna (w ogóle nie nadają się do pokojów południowych, a po stronie zachodniej i wschodniej powinny stać nieco bardziej w głąb pokoju). Jako rośliny egzotyczne, uwielbiają wysoką wilgotność powietrza, co w naszych warunkach klimatycznych może niekiedy stanowić problem (gdy ich otoczenie jest zbyt suche, zaczynają im obsychać końce liści).

Aby ten zielony kwiat doniczkowy czuł się dobrze w wybranym miejscu, warto stosować nawilżacz powietrza lub ustawić doniczkę na podstawce wysypanej kamykami i zalanej wodą. Calathea bardzo źle znosi przelanie, dlatego też nie powinno się jej podlewać zbyt często i zbyt obficie (najlepiej sprawdzać wilgotność podłoża palcem i podlewać dopiero wtedy, gdy to całkowicie przeschnie). Nie zaleca się natomiast zraszania, bo to może powodować chorobę grzybową.  Szczególną ostrożność trzeba zachować przy odmianach o welurowych liściach (warscewiczii, zebrina), gdyż są one bardzo podatne na uszkodzenia.

Palma Chamedora (palma koralowa)

Duże kwiaty doniczkowe to chociażby palmy. Jedną z popularniejszych okazuje się chamedora, czyli palma koralowa. Można ją kupić jako niewielką, trzydziestocentymetrową roślinkę lub od razu dużą – osiąga wysokość do dwóch metrów. Chamedora lubi cień, dlatego też bez przeszkód można ją postawić w głębi pokoju, choć za przysłoniętą szybą (żaluzje, półprzezroczysta zasłona) także nic nie powinno jej się stać. Palma ta doskonale odnajdzie się również w pokojach północnych, gdzie nie ma bezpośredniego nasłonecznienia.

Chamedora, podobnie jak calathee, lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego także zaprzyjaźni się z nawilżaczem powietrza i będzie wdzięczna za naczynie z wodą lub podstawkę z wysypanymi kamyczkami. Palma potrzebuje przepuszczalnego podłoża, a jako że nie lubi „mokrych nóg”, konieczne będzie stworzenie warstwy drenażu na samym dole – w tym celu warto wykorzystać keramzyt.  Wystarczy podlewać ją raz, dwa razy w tygodniu, najlepiej po uprzednim sprawdzeniu, czy wierzchnia warstwa podłoża zdążyła przeschnąć. Chamedora polubi wysoką i niezbyt szeroką doniczkę. Warto też pamiętać, że palmy to jednocześnie kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze, dlatego dobrze jest o nich pomyśleć, urządzając dom czy mieszkanie.

Paproć

Często wybierane rośliny domowe to także paprocie. Zdecydowana większość z nich należy do kwiatów cieniolubnych – na słońcu szybko usychają. Warto jednak pamiętać, że nie można ich stawiać za daleko od okna, bo ich liście staną się długie i wiotkie. Warto podlewać je regularnie, by nie doprowadzić do przesuszenia podłoża, choć nie należy też z wodą przesadzać. Dobrze dobierać im doniczki dość płaskie i okrągłe, można je też zamieszczać w doniczkach wiszących pod sufitem.  Paprocie mają wiele odmian – warto zorientować się przed zakupem, które z nich potrzebują większej ilości słońca. To wyjątkowo tania roślina doniczkowa – w sezonie w supermarketach można ją nabyć po 10-15 złotych.

Zobacz także:

Kwiaty doniczkowe lubiące słońce

Wielu osobom wydaje się, że każda roślina spali się, jeśli wystawić ją na bezpośrednie słońce. Tymczasem są rośliny, które tego rzeczywiście potrzebują. Choć osoby mające południową wystawę okienną bywają zrezygnowani i z braku lepszych pomysłów swoje parapety dekorują wyłącznie sukulentami, mogą pozwolić sobie na coś więcej.

Bananowiec

Uprawiając rośliny w domu, zwykle mamy do czynienia z odmianami karłowatymi, które nie osiągną więcej niż dwa metry wysokości.  Bananowiec powinien stanąć w miejscu osłoniętym od wiatru, ponieważ zbyt silne podmuchy mogłyby porozrywać jego delikatne liście. Prócz dostępu do słońca, bananowiec, jako kwiat domowy, potrzebuje też wysokiej wilgotności powietrza. W sezonie letnim bananowca można bez przeszkód wystawić na taras czy balkon. Jeśli jednak ma stać bezpośrednio na słońcu, powinno się je stopniowo do tego przygotowywać, gdyż w przeciwnym razie liście mogłyby ulec poparzeniom.

Daktylowiec niski

To kolejna z palm, która jednak, w przeciwieństwie do chamedory, kocha słońce.  Zwraca na siebie uwagę piękną rozetą liści, które, w przypadku jego braku, będą się nienaturalnie wydłużały, a jednocześnie staną się strasznie łamliwe. Dobrze zapewnić daktylowcowi wysoką wilgotność powietrza, tak jak innym palmom. W ten sposób uniknie się zaschniętych końcówek. Rośliny pokojowe, takie jak daktylowiec niski, to karłowate odmiany większych roślin, dlatego sprawdzą się także w mniejszych mieszkaniach, choć w przypadku każdej z palm trzeba się pogodzić z myślą, że zajmują naprawdę sporo przestrzeni.

Nolina

Ta efektowna roślina doniczkowa, zwana też „nogą słonia”, rośnie na Madagaskarze, jednak coraz częściej gości też w naszych domach. Najlepiej będzie się rozwijała na stanowisku słonecznym. Chętnie spędzi także lato na balkonie, o ile będzie się ją tam wprowadzać stopniowo. Ona także przepada za wysoką wilgotnością powietrza. Należy ją polewać obficie, ale rzadko, by woda zdołała dotrzeć w każdy zakamarek podłoża. Ze względu na bardzo delikatną bryłę korzeniową, zwykle zaleca się jej przesadzanie w dwie osoby, dla bezpieczeństwa rośliny.