Trigger Warning: ten tekst odnosi się do przemocy seksualnej i może w tobie obudzić złe wspomnienia, traumę, wywołać reakcję stresową.

„The Me You Can't See” - gdzie i kiedy oglądać

Już dziś emisja pierwszego odcinka dokumentalnej serii The Me You Can't See poświęconej zdrowiu psychicznemu, za którą stoją Oprah Winfrey i książę Harry. Program można oglądać na platformie Apple TV+. Misją programu ma być między innymi uświadomienie tego, jak ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne i że związane z nim problemy mogą dotknąć każdego z nas, niezależnie od tego, kim jesteśmy. 

„The Me You Can't See” - goście

Wśród gości i gościń są: Lady Gaga, Glenn Close, koszykarze DeMar DeRozan i Langston Galloway czy szef kuchni Rashad Armstead. Każda z osób zgodziła się podzielić swoimi doświadczeniami i trudnościami. Co istotne w programie pojawią się również specjalistki i specjaliści, którzy udzielą porad dotyczących zdrowia psychicznego, tego, jakie sygnały są niepokojące, kiedy i gdzie szukać fachowej pomocy.
 

„The Me You Can't See” - Lady Gaga szczerze o gwałcie

W programie The Me You Can't See wokalistka Lady Gaga zdecydowała się opowiedzieć o przemocy seksualnej, której każdego dnia doświadcza masa kobiet na całym świecie. Gwiazda ujawniła, że jako 19-latka, stawiając pierwsze kroki w branży muzycznej, spotkała się, niestety podobnie jak wiele jej koleżanek po fachu w podobnym miejscy kariery, z napastowaniem seksualnym ze strony producenta muzycznego. Zażądał on od niej, by się przed nim rozebrała. Kiedy odmówiła, usłyszała od niego, groźbę, że zniszczy cały dotychczas nagrany materiał muzyczny, nad którym ciężko pracowała. Nie uznał jej odmowy, był natarczywy.

Cały czas mnie nagabywał, a ja po prostu zamarzłam...

Gwiazda opowiedziała o częstym doświadczeniu, jakim w przypadku gwałtu, przemocy seksualnej, jest sytuacja zwana zamrożeniem czy też paraliżem, trudność, by się przeciwstawić napastnikowi. W takiej niecodziennej sytuacji ciało często zastyga i nie mamy się jak bronić. Warto podkreślić, że brak obrony wciąż nie jest zgodą na seks. Wciąż mamy do czynienia z gwałtem. Gwałtem jest wszystko to, na co nie wyraziłyśmy zgody. A tak było w tym przypadku. Brak zgody, odmowa nie zostały uszanowane. Wokalistka wyznała również, że w wyniku gwałtu zaszła w ciążę. Co też jest szalenie istotne, że o tym powiedziała, bo i to powinno wybrzmieć wbrew mitom: podczas gwałtu, niechcianego stosunku, można jak najbardziej zajść w ciążę i/lub zarazić się infekcjami przenoszonymi drogą płciową

Gwiazda opowiedziała również o tym, jak trauma związana z tymi wydarzeniami dała o sobie znać po latach bólem w ciele, wielotygodniową chorobą. Badania niczego nie wykazywały, nie można było znaleźć przyczyn dolegliwości. Miały one podłoże psychiczne, ciało pamiętało gwałt. Lady Gaga dodała, że jej załamanie psychiczne trwało latami, bardzo długo dochodziła do siebie po traumatycznych doświadczeniach, które miały ogromny wpływ na jej codzienne życie. Ostatecznie podkreśliła, że dopiero odpowiednie wsparcie psychologiczne pomogło jej wrócić do siebie i nie ma się co wahać przed szukaniem pomocy, kiedy doświadczamy problemów psychicznych.