Spadek formy spotkać może każdego. Szczególnie w obecnym okresie, kiedy dzień trwa tak krótko, że większą jego część spędzamy w pracy, a zamiast promieni słońca, atakuje nas kolejna porcja szarości i wiszącego w powietrzu smogu. Wszystkie te czynniki potrafią zaburzyć nasz nastrój.

Co może pomóc w walce ze spadkiem odporności i nastroju? Kurkuma! Czyli tzw. "magiczny korzeń". Ta przyprawa ma zaskakujące właściwości. Sprawdza się jako lekarstwo w wielu chorobach. Działa toksycznie na komórki rakowe, jest skuteczna w walce z chorobą Alzheimera, a także posiada właściwości oczyszczające i działa przeciwzapalnie. 

Zanim posądzicie nas o popadanie ze skrajności w skrajność lub tworzenie wymyślonych teorii, musicie wiedzieć że zostały przeprowadzone liczne badania nad składem kurkumy i jego właściwościami. Czego dowiodły? Kurkumina  posiada właściwości przeciwnowotworowe oraz jest skuteczna w zaburzeniach depresyjnych przynosząc taki sam, pozytywny efekt jak tabletki na depresję zawierające fluoksetynę. Ciekawostka, kurkuma przyspiesza też gojenie ran - Hindusi posypują nią nawet rany by przyspieszyć proces gojenia. W przeciwieństwie do leku nie powoduje skutków ubocznych. 

Smak kurkumy nie każdemu może przypaść do gustu. Jest on wyrazisty i bardzo specyficzny. Mamy jednak dla was przepis na lemoniadę, która zaskoczy dobrym smakiem i korzystnie wpłynie na samopoczucie. Oczywiście jeśli borykacie się z długotrwałym spadkiem nastroju i innymi niepokojącymi objawami, nie wahajcie się przede wszystkim udać do specjalistki czy specjalisty!

PRZEPIS NA LEMONIADĘ Z KURKUMY

Składniki:

4 szklanki zimnej wody filtrowanej lub gazowanej
2 łyżki świeżo startej lub sproszkowanej kurkumy
4 łyżki 100% syropu klonowego, miód lub stewia (zamiast cukru)
sok z 1 cytryny lub ½ limonki
opcjonalnie: Można dodać sok z 1 pomarańczy

Sposób przygotowania:

Połącz wszystkie składniki w jednym dzbanku i wymieszaj. Napój możecie udekorować listkiem mięty.