„Chcemy pokazać ze dla nas, piękno przybiera najróżniejszą postać. Nie trzeba mieć blond włosów i niebieskich oczu, idealnych proporcji. Każda z naszych MISS jest wyjątkowa. Inspiruje nas. Kocha siebie i czuje się piękna. Projekt ma na celu przekonanie dziewczyn do pokochania siebie jakie są, bo każda z nas ma w sobie coś pięknego, wystarczy to odnaleźć i w to uwierzyć!” - mówią autorki projektu. 

Projekt Miss World ma na celu pokazanie różnych odsłon kobiecego piękna i wsparcie organizacji działających na rzecz kobiet. Dochód ze sprzedaży kalendarza, który możecie kupić klikając w ten link, zostanie przekazany fundacji Feminoteka.  Kalendarz powstał w wyniku współpracy marki Local Heroes i fotografki Zuzy Krajewskiej, autorki m.in. ostatniej okładki Glamour. Local Heroes od początku działalności wspiera kobiety i podkreśla, że piękno ma wiele oblicz. W lookbooku kolekcji Pussy Power modelka wystąpiła w roli superbohaterki, a do sesji kolekcji Miss World, Areta Szpura i Karolina Słota zaprosiły Valentinę Ruby, która nie przypomina kobiet występujących w konkursach Miss Świata. 

Kalendarz Miss World miał być zwieńczeniem projektu i nieść pozytywne przesłanie. Stało się jednak inaczej - po publikacji kalendarza na Facebooku @Glamour.pl pojawiło się wiele nieprzychylnych komentarzy i obraźliwych haseł w stosunku do modelek. Okazało się, że to, co zdaniem fotografki i projektantek było różnorodnym pięknem, dla części osób wydało się być... brzydkie. Do dyskusji włączyła się więc autorka zdjęć, Zuza Krajewska:

"Dziewczyny, wybaczcie, ale serce mi pęka jak czytam te głupoty. Naprawdę nie musicie i nie powinnyście wyglądać tak samo! Mieć tak samo wygolonych pach, powiększonych ust i piersi, długich włosów i rzęs doklejanych, ciała wysportowanego, pupy bez skazy. Pozwólcie sobie na siebie, na naturalność, na akceptację, na cieszenie się sobą każda inaczej. Najgłupsze komentarze w stylu Harry Potter traktuje jak głupie zgrywy podstawówkowe, gdzie każda z Was zaliczyła komentarz w stylu 'gruba jak ktoś', 'ruda jak ktoś' itd. Czy czułyście się wtedy ok? Ten projekt jest o pięknie współczesnych, różnych od siebie dziewczynach. Każda jest inna i każda bez wyjątku piękna. Proszę się tym cieszyć i nie popisywać się bezmyślnym okrucieństwem. Dbajcie o siebie, o Wasze starzejące się Mamy i dorastające Siostry i Córeczki. Niech Kobiety szanują Kobiety" - napisała w komentarzu pod zdjęciem Anastazji Bernard, Miss April z kalendarza Miss World, która pozuje do zdjęcia w zaawansowanej ciąży. 

 

fotograf: Zuza Krajewska

stylistka: Ewelina Gralak

Zobacz także:

make up: Wilson & Iza Kućmierowska

hair: Romina Grieger

set design: Maria / Dress the Space