Suche plamy na skórze

Sucha i łuszcząca się skóra twarzy to częste zjawisko. Zwłaszcza zimą, kiedy warunki atmosferyczne sprzyjają jej wysuszaniu. Suche plamy na skórze wyraźnie się odznaczają, mogą różnić się barwą, a także wywoływać dyskomfort, w postaci swędzenia. Łuszcząca się skóra twarzy może potrafi uprzykrzyć nam życie – suche skórki rujnują makijaż i bardzo ciężko jest się ich pozbyć.

Łuszcząca się skóra twarzy i ciała – przyczyny

Łuszcząca się skóra twarzy, jak i ciała, ma wiele przyczyn. Część z nich to po prostu błędy w pielęgnacji, które doprowadziły do osłabienia bariery hydrolipidowej skóry. Najczęściej są to zbyt intensywne peelingi chemiczne, mechaniczne, opalanie (np. w solarium), zbyt silne detergenty w kosmetykach oczyszczających, zbyt wysokie stężenia substancji aktywnych w przeprowadzanych kuracjach (na przykład retinolem), czy reakcje alergiczne.

Łuszcząca się skóra twarzy i ciała może mieć również podłoże chorobowe – podobne objawy dają grzybice skóry, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy łupież pstry. Podsumowując, do najczęstszych przyczyn łuszczącej się skóry, należą:

 • wysuszenie, spowodowane niedoborem humektantów w pielęgnacji
 •  peelingi chemiczne i mechaniczne
 • podrażnienie spowodowane stosowaniem silnych składników aktywnych
 • reakcje alergiczne
 • grzybica skóry
 • łuszczyca
 • atopowe zapalenie skóry
 •  łupież pstry
 • niedobory pokarmowe
 • odwodnienie
 • zaburzenia hormonalne

Zarówno grzybica skóry, jak i łupież pstry, to częste przyczyny łuszczenia się skóry na ciele, zwłaszcza na plecach, rękach, klatce piersiowej i brzuchu. Są to choroby, którymi bardzo łatwo się zarazić, korzystając na przykład z basenu, siłowni, zdarzają się również przypadki zakażenia poprzez pożyczanie ubrań (lub samo ich przymierzanie) od osoby chorej. Charakterystyczne objawy tych przypadłości to suche, chropowate plamki, które przyjmują barwę od jasnoróżowej do brązowej i często występują w skupiskach. Leczenie chorób grzybiczych skóry powinno odbywać się pod kontrolą lekarza dermatologii, który zaleci odpowiednie maści, a w niektórych przypadkach leczenie doustne. Pomocne mogą okazać się również żele pod prysznic i balsamy, które można kupić w aptece bez recepty.

Na szczególną uwagę zasługują też przyczyny „z wnętrza” organizmu. Łuszcząca się skóra twarzy i ciała może bowiem być wynikiem zaburzeń w gospodarce hormonalnej, a także ubogiej diety. Suchość i łuszczenie się skóry, która nie ustępuje po wprowadzeniu odpowiedniej pielęgnacji, powinna skłonić nas do wizyty w gabinecie lekarskim, w celu wykonania odpowiednich badań.

Jakie są sposoby na łuszczącą się skórę twarzy

Łuszczącą się skórę twarzy można ukoić na wiele sposobów, w zależności od przyczyny objawu. Jeśli mamy do czynienia z łuszczeniem się spowodowanym nieprawidłową pielęgnacją, sprawa jest prosta. Oto, co może pomóc w tym przypadku:

 1. Odstawienie silnych składników aktywnych, które mogą powodować podrażnienie i łuszczenie: jeśli stosujesz serum z retinolem, sprawdź, czy jego stężenie nie jest dla ciebie zbyt wysokie. Odczekaj kilka dni, zanim ponownie użyjesz kosmetyku i powoli zwiększaj dawkowanie.
 2. Dokładne przyjrzenie się kosmetykom do oczyszczania skóry. Jeśli w składzie mają alkohol, barwniki albo sztuczne kompozycje zapachowe, lepiej zamienić je na inny, łagodny środek (np. olejek albo balsam do demakijażu i oczyszczania skóry).
 3. Zmniejszenie częstotliwości wykonywania peelingów, lub całkowita zmiana ich rodzaju: jeśli do tej pory wykonywałaś na przykład intensywny scrub dwa razy w tygodniu, warto zamienić go na delikatny peeling enzymatyczny.
 4. Wprowadzenie do codziennej pielęgnacji składników nawadniających i nawilżających: serum z kwasem hialuronowym i kremy z ceramidami to najlepszy duet na suchą i łuszczącą się skórę twarzy jesienią i zimą. Kwas hialuronowy dogłębnie ją nawilży, a ceramidy uszczelnią płaszcz hydrolipidowy naskórka, który ograniczy ucieczkę wilgoci przez parowanie.

Co z łuszczącą się skórą na ciele? Tu również można pomóc sobie w prosty sposób:

Zobacz także:

 1. Ogranicz gorące kąpiele i prysznice. Wysokie temperatury sprzyjają wysuszaniu naskórka.
 2. Podczas kąpieli stosuj żele i płyny z zawartością olejków, które w delikatny sposób usuną zanieczyszczenia ze skóry, bez „zdzierania” z niej płaszcza hydrolipidowego.
 3. Pamiętasz powiedzenie: „częste mycie skraca życie”? Być może zabrzmi to dziwnie, ale… czy nie myjesz się za często? Prysznic, zwłaszcza ten z użyciem środków myjących, brany trzy razy dziennie, nie przysłuży się skórze.
 4. Stosuj kremy i balsamy z dużą ilością emolientów – jeśli twoja skóra jest bardzo sucha, możesz nawet sięgać po dermokosmetyki przeznaczone dla osób zmagających się z łuszczycą.
 5. Podkręć sposób nawilżania skóry: zamiast nakładać krem na dokładnie wytartą ręcznikiem skórę, po kąpieli zostaw ją lekko mokrą. W ten sposób zamkniesz więcej wilgoci w naskórku.
 6. Pamiętaj o odpowiednim ubiorze. Bielizna, podkoszulki i wszystko co bezpośrednio okrywa ciało, powinno być wykonane z oddychających materiałów, które umożliwiają odprowadzanie ciepła. Sucha i spocona skóra spowoduje swędzenie i może zaostrzyć stan chorobowy w przypadku zakażenia grzybiczego.

Łuszczenie skóry – jak sobie z tym poradzić?

Wszystkie powyższe sposoby na łuszczenie się skóry twarzy i ciała wymagają systematyczności i czasu, co więc w sytuacji, kiedy potrzebujemy zlikwidować suche skórki i plamy „na już”? Niestety, nie ma idealnego sposobu, jednak polecamy wykonanie delikatnego peelingu i nałożenie porządnej warstwy intensywnie nawilżającego kremu. Najlepiej o lekkiej, łatwo wchłaniającej się formule. Po odczekaniu kilkunastu minut, możemy zetrzeć nadmiar kosmetyku ze skóry za pomocą delikatnego ręczniczka albo bawełnianych płatków. Łuszcząca się skóra powinna odejść w zapomnienie.