Poniżej znajdziecie kompendium wiedzy o makijażu permanentnym, stworzone wspólnie z jedną z najlepszych specjalistek w kraju, linergistką i właścicielką Centrum Makijażu Permanentnego, Magdą Bogulak.

Makijaż permanentny – co to jest i na czym polega?

Makijaż permanentny to stały makeup, który polega na wprowadzenie pod skórę pigmentów – podobny do tymczasowego tatuażu. „Podczas zabiegu barwnik wprowadzany jest do skóry. W zależności od metody wykonania wprowadza się go igłą lub różnego rodzaju ostrzami (przy metodzie microblading)”, tłumaczy Magda Bogulak.

6 najlepszych podkładów do szkoły >>>

Makijaż permanentny - na jakich częściach twarzy możemy go wykonać?

„Makijaż permanentny brwi to forma krótkiego tatuażu mającego na celu: podkreślenie oczu, ust czy brwi. Makijaż permanentny ust reguluje ich kształt i podkreśla kolor. Makijaż permanentny oczu może delikatnie zagęszczać rzęsy i podkreślać oczy lub mieć formę mocnej dekoracyjnej kreski na powiece. Natomiast makijaż permanentny brwi optycznie zagęszcza włosy w łuku brwiowym, pozwala skorygować jego kształt, a także odbudować brwi w przypadku ich całkowitego braku”, wyjaśnia Magda Bogulak z Centrum Makijażu Permanentnego.

Makijaż permanentny brwi - jak się go robi? Jak pielęgnować brwi po zabiegu? Ile czasu utrzymuje się efekt?

„Makijaż permanentny brwi polega na wykonaniu rysunku łuku brwiowego mającego na celu: regulację kształtu brwi, optyczne zagęszczenie włosków, podkreślenie koloru, rekonstrukcje brakujących włosków. W trakcie zabiegu linergistka wprowadza pigment do skóry za pomocą igły lub ostrzy (w zależności od wybranej metody). Na rynku istnieje wiele metody wykonywania makijażu permanentnego brwi: metoda włoskowa, cienia, ombre, microshading, microblading. W zależności od wybranej metody osiąga się różne efekty”, opisuje Magda Bogulak.

Proces gojenia brwi to około 14 dni, natomiast już po 3 dniach naskórek zaczyna się złuszczać. Co więcej, w miejscu pigmentacji mogą pojawić się niewielkie strupki. Nie można ingerować w gojące się miejsce (to znaczy zrywać strupków lub naskórka), ponieważ istnieje ryzyko powstania blizn i uszkodzenia świeżego makijażu permanentnego.

Jak pielęgnować brwi po takim zabiegu? Magda Bogulak zwraca uwagę na to, aby je nawilżać, a nie natłuszczać. Należy chronić brwi przed promieniami słonecznymi, a przez co najmniej 2 tygodnie trzeba unikać basenu, sauny oraz specjalistycznych zabiegów na twarz w gabinetach kosmetycznych.

Hipoalergiczne kosmetyki marki Physicians Formula, które warto przetestować >>>

Czy makijaż permanentny jest bolesny?

Każda kobieta ma inny próg bólu, dlatego to kwestia bardzo indywidualna. „Makijaż permanentny polega na wprowadzeniu barwnika do skóry za pomocą igły. Podczas zabiegu na skórę działa igła wprawiona w szybkie wibracje. Przerwanie naskórka i proces wprowadzania barwnika są odczuwalne jako dyskomfort”, tłumaczy Magda Bogulak. Dobra wiadomość jest taka, że w przypadku tego zabiegu, stosuje się znieczulenie miejscowe. Linergista nakłada przez przystąpieniem do zabiegu krem lub maść i rozpoczyna go, preparaty zaczną działać. „Zabieg makijażu permanentnego nie jest bolesny. Podczas zabiegu odczuwalne jest drapanie, ale nie ból. Dodatkowo linergistka znieczula skórę w trakcie zabiegu używając preparatów w postaci płynu lub żelu”, dodaje właścicielka Centrum Makijażu Permanentnego.

Makijaż permanentny - czy schodzi całkowicie po jakimś czasie?

„Makijaż permanentny utrzymuje się na skórze od roku do pięciu lat. W zależności od rodzaju użytej techniki pigmentacji i barwników oraz indywidualnych właściwości organizmu wyłuszcza się w różnym tempie. Makijaż permanentny zanika powoli i nie uzupełniany po latach może zniknąć całkowicie. Jest to jednak proces długotrwały”, tłumaczy Magda Bogulak. Ekspertka dodaje, że najmniej trwały jest makijaż permanentny brwi, dłużej utrzymują się usta, natomiast najtrwalsze są kreski na oczach.