Malinki są formą pieszczot, za którą jedni przepadają, inni wręcz przeciwnie. Niemniej jednak, powiedzmy sobie szczerze, większość z nas miała z nimi do czynienia. Ukrywanie śladów po randce przed rodzicami, próby zatuszowania kosmetykami czy wreszcie wymyślanie niestworzonych historii, w jaki sposób znalazły się na naszej szyi (według jednej z naszych redakcyjnych koleżanek, świetnie działa wymówka z poparzeniem za pomocą prostownicy, lokówki albo innego urządzenia do stylizacji włosów). Brzmi znajomo? Malinki, czyli znaki na ciele, które przypominają, siniaki, powstają na skutek mocnego zassania skóry. Na temat intensywnych pocałunków krąży wiele legend i mitów (także te związane z ich pozornym niebezpieczeństwem dla zdrowia). O wszystkich rzeczach, które warto wiedzieć na ten temat, możecie przeczytać poniżej. 

Malinka – co to jest?

Zanim wytłumaczymy, ile utrzymuje się malinka i jak można się jej pozbyć, warto zastanowić się, czym w ogóle jest. Przejdźmy więc do rzeczy. Od strony medycznej - malinki to niewielkie krwiaki, które powstają w wyniku zassania skóry. Na początku charakterystyczne ślady są czerwone. Jednak w miarę upływu czasu mogą stać się ciemniejsze. Niestety, mogą być lekko bolesne, a co za tym idzie: powodować pewien dyskomfort. 

Ile utrzymuje się malinka? 

To, ile dni malinki utrzymują się na skórze zależy od kilku czynników i jest dosyć indywidualną kwestią. Istotne jest to, jak wrażliwe i podatne na obtłuczenia jest nasze ciało. Drugą rzeczą, która ma wpływ na to, jak długo będziemy mieć ślad po namiętnym pocałunku, to jak długo on trwał. Malinka utrzymuje się na ciele od kilku do maksymalnie dwunastu dni.

Czy malinki są niebezpieczne?

Kolejna kwestia, która nurtuje (szczególnie, ale nie tylko) młode osoby, to to, czy malinki są niebezpieczne dla zdrowia. Cóż, na ten temat powstało wiele mitów. Ale spokojnie. Żadne badania nie potwierdziły tego, aby malinki w jakikolwiek sposób były rakotwórcze. Pamiętajcie, że jeżeli macie wrażliwą skórę i mocne pocałunki w okolicach szyi czy dekoltu są dla was bolesne i nieprzyjemne, możecie zrezygnować z tej formy pieszczot. Istnieje przecież o wiele więcej możliwości. A tego taka bliskość powinna sprawiać przyjemność obu osobom. 

Jak pozbyć się malinki ze skóry? 

Last but not least... Jak pozbyć się malinki? Niestety nie ma żadnego magicznego zaklęcia. Natomiast istnieje kilka skutecznych sposobów, dzięki którym można przyspieszyć proces gojenia się skóry. Jeśli chcecie pozbyć się malinki, przetestujcie jeden (lub kilka) z tych trików:

  • Przez pierwsze dwa lub trzy dni stosuj ciepłe okłady. Najlepiej z herbaty. Następnie, gdy zauważysz, że ślad zaczyna się zmieniać, przestaw się na zimne okłady. 
  • W niektórych przypadkach sprawdza się posmarowanie śladu po pocałunku olejkiem z mięty pieprzowej lub maścią z witaminą K. Nie masujcie miejsca, w którym macie malinki, ponieważ możecie jeszcze bardziej zaognić i podrażnić ranę.  
  • Możesz także sięgnąć po krem lub maść łagodzącą, np. z aloesem w składzie. 

Zależy ci na tym, by dodatkowo zakryć widoczną malinkę? W takim razie proponujemy, by zaopatrzyć się w dobry krem koloryzujący (np. maskujący zaczerwienienia i wyrównujący koloryt skóry) oraz korektor