8 kwietnia organizacja Global Citizen zorganizowała ogólnoświatową akcję wsparcia dla napadniętej przez Rosję i objętej wojną Ukrainy pod hasłem #StandUpforUkraine. W ramach akcji gwiazdy kultury i sportu miały opublikować w swoich kanałach społecznościowych wiadomości dotyczące sytuacji w Ukrainie i wezwać społeczeństwo, ale przede wszystkim polityczki i polityków do działania i rozwiązania kryzysu humanitarnego, który ma miejsce w Ukrainie. 

Co warte podkreślenia działania Global Citizen mają na celu zorganizowanie jak największego wsparcia dla Ukrainy, lecz także dla Jemenu, Afganistanu czy Południowego Sudanu.

Maneskin w geście solidarności z Ukrainą

Włoski zespół Måneskin również postanowił zabrać głos w ramach akcji #StandUpforUkraine. Damiano i spółka opublikowali w swoich mediach społecznościowych 15-sekundowy utwór wraz z wideo. Widzimy czarno-białe nagrania muzyków, które przeplatane są obrazami wojennymi. Mocna jest więc strona wizualna, ale jeszcze mocniejsze są słowa utworu.

Jak możecie spać w nocy? / Jak możecie zamknąć oczy, mając krew na swoich rękach? / Stoicie sami na wzgórzu, używając paliwa do zabijania / Nie będziemy się temu biernie przyglądać / Patrzcie, jak tańczymy / Zatańczymy na benzynie!

Słowa piosenki można odczytywać jako apel, by nie pozostawać obojętnymi na to, co dzieje się w krajach objętych wojną. Może to być także wezwanie do wzmocnienia sankcji nałożonych na Rosję, na zaprzestanie współpracy gospodarczej z państwami-agresorami, jak i oskarżenie wycelowane w bestialstwo zbrodniarzy wojennych. 

W opisie postu artyści zachęcają do włączenia się w działania Global Citizen czy innych akcji niosących pomoc humanitarną uchodźcom i uchodźczyniom. 

Uwaga: wideo zawiera fragmenty drastycznych zdjęć z ofiarami wojny. 

Członkowie i członkini zespołu Måneskin przebywają obecnie w Stanach, gdzie pracują nad nowym albumem „Teatro d’ira: Vol. II,” który ma pojawić się na rynku w tym roku. Czy to, czym podzielili się wczoraj muzycy w ramach akcji #StandUpforUkraine to zapowiedź pełnego utworu z nowej płyty? Wiele osób jest przekonanych, że tak.

Zobacz także:

Akcja Global Citizen – artystki i artystki z całego świata wspierają Ukrainę

Na apel organizacji Global Citizen odpowiedziało wiele gwiazd. Wśród nich znaleźli się choćby Celine Dion, Lenny Kravitz, Annie Lennox, Chris Isaak, Demi Lovato, Elton John, Gloria Steinem, Hugh Jackman, Priyanka Chopra, Jonas Brothers,  Katy Perry, Leon Bridges, Madonna, Miley Cyrus, Pearl Jam, Pharrell Williams, Radiohead, Red Hot Chili Peppers, Stevie Nicks, Stevie Wonder, Tame Impala, U2, Usher.

Jeśli zaś chodzi o Polskę, to swój udział zadeklarowali: Sarsa Markiewicz, Young Leosia, Vito Bambino czy Igo.

 

Maneskin o Ukrainie na Coachelli

Włoski zespół zaprezentował niewydaną jeszcze oficjalnie piosenkę na ulubionym festiwalu celebrytek i influencerek – Coachella Valley Music and Arts Festival, odbywającym się co roku  w Dolinie Coachella na Pustyni Colorado (Kalifornia). Zapowiadając nowy kawałek, Damiano zwrócił uwagę, że możliwość słuchania muzyki, tańczenia, śpiewania, jest dziś dla wielu osób luksusem...


Dobrze się bawicie? To wspaniale, o to właśnie chodzi. Ale czasami warto sobie uświadomić, jak wielkim przywilejem jest możliwość pójścia na koncert, bycia beztroskim, niemyślenia o niczym.. Jakim przywilejem jest żyć, gdy bomby spadają na miasta – mówił wokalista.


Muzyk zacytował też fragmenty przemówienia Charliego Chaplina z filmu „Wielki dyktator” (1940), które mimo upływu ponad sześciu dekad wciąż nie traci na aktualności. 

Nie jesteście maszynami! Nie jesteś bydłem! Jesteście ludźmi! Macie w sercach miłość! Nie nienawidzicie! – wykrzykiwał ze sceny lider Maneskin.


W trakcie występu na telebimach pokazywały się obrazy przedstawiające tragiczne skutki rosyjskiej napaści na Ukrainę. Pomiędzy smutnymi obrazami pojawiało się zbliżenie na oczy Władimira Putina. Tym mocniejszy był wydźwięk słów piosenki o zamykaniu oczu, kiedy ma się krew na rękach...

„Wolna Ukraina, p******* Putina!” – podsumował Damiano.