Kiedy stosować maskę na twarz?

Odpowiedź na pytanie kiedy używać maski na twarz, wbrew pozorom może nie być tak oczywista. Maski do twarzy to jeden z najpopularniejszych kosmetyków, a na rynku jest ich mnóstwo w różnorodnej formie – maski w płachcie, maski do zmycia, maski z glinką, maseczki peel-off, maseczki, które nie wymagają zmywania, maski peelingujące, maski ze światłem led, maski-kremy... Każda z nich ma inne działanie i wymaga nieco innego zastosowania. Mimo wszystko postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Maska na twarz stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Standardowe kroki pielęgnacji, które wykonujemy każdego dnia, powinny wyglądać następująco.

 1. Oczyszczanie i tonizowanie skóry.
 2. pielęgnacja specjalistyczna – serum,
 3. nawilżanie i w zależności od pory dnia ochrona przeciwsłoneczna.

Maska na twarz zazwyczaj nie jest produktem, po który sięgamy każdego dnia. W zależności od potrzeb skóry, warto włączyć ją jako dodatek do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Aplikacja ulubionej maski do twarzy 2-3 razy w tygodniu, będzie działać jak dodatkowy booster dla skóry, zapewniając jej to, czego aktualnie potrzebuje.

Z czego najlepsza maseczka na twarz?

Choć niektóre maseczki do twarzy są niezwykle uniwersalne, warto wybrać odpowiedni produkt w zależności od potrzeb skóry. Do popularnych składników aktywnych, które znajdziesz w maskach na twarz należą:

 • Kwas glikolowy: skutecznie złuszcza martwe komórki skóry, poprawiając teksturę skóry i jasność.
 • Kwas salicylowy: doskonale działa na problemy skórne, polecany jest zwłaszcza dla osób z cerą tłustą i skłonną do trądziku. Ma właściwości przeciwzapalne.
 • Witamina C: Pomaga w zwalczaniu wolnych rodników, chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV i innymi czynnikami środowiskowymi. Dodatkowo, witamina C pomaga w stymulacji produkcji kolagenu, poprawiając elastyczność skóry.
 • Niacynamid (witamina B3): ma właściwości przeciwzapalne, pomaga w redukcji zaczerwienień, poprawia teksturę skóry i reguluje produkcję sebum. Jest składnikiem odpowiednim dla osób z trądzikiem.
 • Kwas hialuronowy (hialuronian sodu): doskonale nawilża skórę, poprzez przyciąganie i zatrzymywanie wodę w komórkach skóry. Pomaga w utrzymaniu jędrności i elastyczności skóry.
 • Ekstrakt z aloesu: łagodzi podrażnienia, nawilża i wspomaga gojenie skóry.
 • Ekstrakt z zielonej herbaty: posiada właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.
 • Glinka różowa, biała lub zielona: oczyszczają skórę, absorbują nadmiar sebum, pomagają w zwalczaniu niedoskonałości.
 • Retinol (pochodna witaminy A): skuteczny w redukcji zmarszczek, poprawia teksturę skóry, stymuluje produkcję kolagenu.
 • Peptydy: wspomagają regenerację skóry, poprawiając jej jędrność i elastyczność.
 • Ceramidy: pomagają zatrzymać wilgoć w skórze, wzmacniając jednocześnie barierę skórną.

Przy wyborze maseczki do twarzy warto brać pod uwagę indywidualne potrzeby skóry. Wśród nich wymienia się na przykład skłonność do przesuszenia, trądzik, czy pierwsze lub bardziej zaawansowane oznaki starzenia się skóry. Regularne stosowanie odpowiednio dobranych maseczek, może przyczynić się do trwałej poprawy ogólnego stanu skóry. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń dotyczących czasu pozostawienia maseczki na skórze, aby uniknąć potencjalnych podrażnień.

Jak używać maski na twarz?

Sposób używania maski na twarz zależy od rodzaju maseczki, którą wybierzesz. Różny jest również czas, w którym poszczególne maski działają. Niektóre maski zadziałają w minutę, niektóre z nich potrzebuję nawet pół godziny, aby być skuteczne. Nawilżające maski na bazie kwasu hialuronowego i naturalnych składników takich jak aloes i algi możesz używać codziennie, te bardziej specjalistyczne, np. złuszczające z kwasami AHA i BHA nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Każdą maskę w zależności od jej formy i przeznaczenia stosuje się nieco inaczej. Aby ułatwić zadanie, przygotowaliśmy ogólne wskazówki dotyczące stosowania różnych typów masek na twarz:

Maski w płachcie

 1. Oczyść twarz i nałóż tonik.
 2. Otwórz opakowanie z maseczką w płachcie i ostrożnie rozłóż ją na twarzy, dopasowując otwory do oczu, nosa i ust.
 3. Pozostaw maseczkę na twarzy przez określony czas (zazwyczaj 15-20 minut).
 4. Po usunięciu maseczki delikatnie wklep resztę esencji lub serum w skórę.

Maski do zmycia

 1. Oczyść twarz i nałóż tonik.
 2. Nałóż maskę równomiernie na skórę, unikając okolic oczu i ust.
 3. Pozostaw maskę na określony czas zgodnie z zaleceniami producenta.
 4. Zmyj maskę ciepłą wodą i osusz twarz delikatnie taplując ręcznikiem.

Maseczki z glinką

 1. Oczyść twarz.
 2. Nałóż warstwę maski na skórę, omijając okolice oczu i ust.
 3. Nigdy nie pozwól masce całkowicie zaschnąć. Możesz ją zraszać wodą termalną.
 4. Zmyj maskę ciepłą wodą, wykonując delikatne okrężne ruchy, aby dodatkowo złuszczyć skórę.

Maseczki peel-off

 1. Oczyść twarz
 2. Nałóż warstwę maseczki, omijając delikatne obszary wokół oczu i ust.
 3. Pozwól maseczce wyschnąć i stwardnieć.
 4. Zdejmij ostrożnie maseczkę, zaczynając od krawędzi twarzy.

Maseczki, które nie wymagają zmywania

 1. Oczyść twarz.
 2. Nałóż maskę na skórę zgodnie z instrukcją.
 3. Pozwól skórze wchłonąć składniki aktywne.

Pamiętaj, aby dostosować częstotliwość stosowania masek do potrzeb twojej skóry. Niektóre maseczki mogą być stosowane kilka razy w tygodniu, podczas gdy inne są przeznaczone do sporadycznego użytku. Ważne jest również, aby monitorować reakcję skóry i unikać stosowania masek, które wywołują podrażnienia czy alergie. Czy już wiesz, jak działa maska na twarz?

Zobacz także: