Meszek na twarzy - części osób zupełnie nie przeszkadza, podczas gdy inne z nas zrobią niemalże wszystko, żeby cieszyć się idealnie gładką skórą. Podobnie jak owłosienie w innych obszarach ciała, meszek (np. przy ustach) można usunąć na wiele sposobów. Jak zatem skutecznie pozbyć się meszku i „wąsika” z twarzy? Czy golenie włosków sprawia, że odrastają mocniejsze? A także czy peeling wystarczy, aby usunąć meszek z twarzy? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości w tym temacie!

Meszek na twarzy: czy to normalne?

Meszek na twarzy to krótkie, jasne włoski, które występują głównie na brodzie, policzkach i pod nosem. Jest to zjawisko całkowicie naturalne. Włosy pokrywają bowiem całą powierzchnię skóry człowieka (niezależnie od płci), oprócz warg, podeszew stóp i wewnętrznej powierzchni dłoni. Pełniły one u naszych przodków bardzo ważne funkcje, przede wszystkim ochronne i termoregulacyjne. I choć dziś nasze ciała okrywamy już odzieżą, włosy w takich miejscach jak twarz czy genitalia wciąż stanowią pewnego rodzaju barierę dla drobnoustrojów, które są odpowiedzialne za infekcje. 

Choć u niektórych jest niemalże całkowicie niewidoczny, meszek na twarzy pojawia się u każdego. W zależności od naszej karnacji, meszek może być jasny albo ciemny, zwłaszcza nad górną wargą. Nazywamy go wtedy potocznie „wąsikiem”. Wygląd meszku i włosów na twarzy może też sygnalizować o problemach zdrowotnych. Jeśli jest zbyt gęsty, lub nadmiar włosów pojawia się dodatkowo w okolicach brodawek piersi czy w dolnej części brzucha, warto udać się do specjalisty celem sprawdzenia gospodarki hormonalnej organizmu. Nadmierne owłosienie może być objawem hirsutyzmu, czyli nadmiernego poziomu androgenów (tzw. hormonów męskich), które należy wyregulować odpowiednią terapią.

Meszek na twarzy u dziewczyn: na brodzie i na policzkach

Meszek na twarzy, choć całkowicie normalny, bywa źródłem kompleksów i braku pewności siebie. Zwłaszcza dziś, kiedy media karmią nas nierealistycznym obrazem ludzkiego ciała. 

Dla osób, które chcą pozbyć się włosków z twarzy, branża kosmetyczna proponuje specjalne preparaty, jak np. gotowe plastry z woskiem czy krem do depilacji. Wyjątkowo gęsty meszek czy „wąsik” można również usunąć przy pomocy lasera. Najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy zabieg tego typu przeprowadzi wykwalifikowany lekarz lub kosmetolog, choć na rynku dostępne są już też urządzenia z laserem IPL do domowego użytku. W przypadku tego drugiego, utrzymanie efektu gładkiej skóry wymagać będzie częstszych zabiegów. Kilka sesji z laserem do profesjonalnego użytku może zaowocować nawet trwałym usunięciem owłosienia. 

Getty Images

Meszek na twarzy: domowe sposoby na usunięcie meszku z twarzy

Meszek na twarzy nie jest trudny do usunięcia, jednak ze względu na lokalizację, zabieg taki należy wykonywać, zachowując szczególną ostrożność. Najprostsza metoda, jaka przychodzi nam na myśl, to oczywiście golenie. W przypadku włosów na twarzy nie jest to jednak zalecane. Po pierwsze, łatwo o uszkodzenia naskórka, a także o jego zainfekowanie (zwłaszcza, jeśli sięgniemy po używaną wcześniej maszynkę, co zdecydowanie odradzamy). Po drugie, włoski usunięte przy skórze podczas odrastania będą wydawać się grubsze i ciemniejsze, a to dlatego, że przycinamy je w połowie długości, czyli tam, gdzie mają największy obwód. Zdecydowanie lepszą metodą na usunięcie meszku jest depilacja. Możemy wykonać ją między innymi:

Zobacz także:

  • pastą cukrową, którą przygotowujemy gotując wodę z dużą ilością cukru i odrobiną soku z cytryny. Gotowa pasta jest gęsta i brązowa i najlepiej stosować ją na zimno, aby uniknąć poparzeń.
  • domową maseczką peel-off z białka jaja: lekko ubite białko jaja nakładamy na twarz, a następnie zabezpieczamy cienką chusteczką. Kiedy całość wyschnie, odrywamy chusteczkę, podobnie jak plaster z woskiem. Ta metoda sprawdzi się w przypadku delikatnego meszku, natomiast raczej nie poradzi sobie z ciemnym „wąsikiem”.

Depilacja pozwoli na trwalsze usunięcie owłosienia, warto jednak wiedzieć, że ma ona swoje minusy. Jednym z nich jest na przykład ryzyko wystąpienia podrażnień (w przypadku skór wrażliwych), albo „pajączków” (w przypadku cer naczynkowych). 

Meszek na twarzy: czy peeling wystarczy, żeby się go pozbyć?

Regularne wykonywanie peelingu jest świetnym sposobem na dogłębne oczyszczenie skóry. Pomaga usunąć martwy naskórek, odblokowuje pory, stopniowo zmniejsza przebarwienia, a nawet niewielkie blizny potrądzikowe. Czy może więc pomóc w pozbyciu się włosków z twarzy? Złuszczanie skóry może być dobrym zabiegiem przygotowującym do depilacji, jednak samo w sobie raczej nie usunie włosków, a jedynie pomoże się im wykruszyć. Mówimy tu oczywiście o lekkim meszku, gdyż metoda ta nie będzie skuteczna w przypadku wspomnianego wcześniej „wąsika”. 

Meszek na twarzy: depilacja mechaniczna twarzy skalpelem

Kolejnym, popularnym zabiegiem, który usuwa meszek z twarzy, jest golenie twarzy specjalnym nożykiem, nazywane potocznie: dermaplaning. Jest to metoda, która pierwotnie miała na celu mechaniczne usunięcie zrogowaciałego naskórka, czyli była alternatywą dla intensywnego peelingu. Podczas depilacji skalpelem, podcinane są też włoski, a skóra staje się wyjątkowo gładka, dlatego zabieg ten stał się popularny zwłaszcza wśród miłośniczek makijażu: o wiele wygodniej aplikuje się na tak przygotowaną skórę podkład i puder

Podobnie jak w przypadku golenia twarzy maszynką, skalpel niesie ryzyko uszkodzeń skóry, a także jej zainfekowania. Nie powinien być też wykonywany zbyt często, aby dać czas skórze na odbudowę płaszcza hydrolipidowego i naprawę ewentualnych mikrouszkodzeń. Najlepszą i najbezpieczniejszą opcją w przypadku zainteresowania dermaplaning, jest wykonanie go w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.