Met Gala: co to za wydarzenie? Gdzie i kiedy się odbywa?

MET Gala. Co to jest? Wydarzenie znane również jako Met Ball odbywa się co roku w Nowym Jorku – tradycyjnie w pierwszy poniedziałek maja (wyjątkiem był czas pandemii, który sporo w tej kwestii namieszał). To jeden z najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych eventów modowych na świecie. MET gala i kontrowersje to właściwie synonim.

Wydarzenie organizowane jest przez Annę Wintour – najbardziej wpływową kobietę w branży mody i redaktor naczelną amerykańskiej edycji „Vogue”, która od ponad 23 lat zajmuje się wszystkimi aspektami organizacji imprezy. W 1995 roku wprowadzono znacznie bardziej rygorystyczne kryteria selekcji niż wcześniej – obecnie na wydarzenie można zaprosić nie więcej niż 700 gości. MET Gala odbywa jest balem premiowym Metropolitan Museum w Nowym Jorku, a konkretnie jego instytutu kostiumów o nazwie The Anna Wintour Costume Center. Prowadzącymi METGali są wybitne osobistości. W prowadzenie imprezy w 1995 roku zaangażowani byli Karl Lagerfeld i Gianni Versace. W 2005 roku księżniczka Hanower Caroline. W 2013 roku – Beyoncé. MET Gali zawsze towarzyszy wystawa – nie bez przyczyny impreza odbywa się w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Met Gala: kontrowersyjne momenty

Kontrowersje są nieodłącznym elementem MET Gali. Prowadzący, tematy przewodnie – w wielu przypadkach przekraczano granice poprawności. Goście MET Gali wielokrotnie prezentowali się w szokujących stylizacjach, które na zawsze zostały zapamiętane przez widzów. MET Gala to także wpadki gwiazd i źródło plotek na cały rok.

Niektóre z nich, pamiętamy zresztą znacznie dłużej. Kontrowersje wiążą się z kreacjami, w jakich pojawiały się gwiazdy i zaproszeni goście. Szczególnie dyskutowana była sukienka, w jakiej Miley Cyrus stawiła się na MET Gali, gdy tematem przewodnim był Punk Rock. Ubrana w siatkową sukienkę Marca Jacobsa,  w klasycznej punkowej fryzurze, Miley Cyrus złamała wtedy wszelkie możliwe konwencje. Kontrowersyjna była też Gala z 2015 roku, kiedy postanowiono uczcić wpływ Chin na sztukę mody. Organizatorzy zostali oskarżeni o rasizm i zawłaszczanie chińskiej kultury. W 2015 Tina Fey – uczestniczka wydarzenia w 2010 roku, określiła MET Galę „paradą palantów”. Jedną z kontrowersji było też wieloletnie odmawianie zaproszenia na gale dla Kim Kardashian. MET Gala to także kontrowersje związane z wypowiedziami gwiazd. W 2016 roku Lena Dunham w niezwykle ostrych słowach skrytykowała Odella Beckhama, który miał wyrazić opinię, że Lena Dunham nie „spełnia standardów kobiety”. W 2004 roku Donald Trump oświadczył się Melanii podczas gali MET. Wówczas do niedawna prezydent USA był jeszcze nieznany jako polityk. W 2013 roku Kim Kardashian pojawiła się na gali MET w obcisłej sukience, będąc w ósmym miesiącu ciąży. W 2017 roku Jaden Smith wywołał poruszenie tym, że na Galę MET przyniósł swoje obcięte dredy...

MET Gala: kontrowersje wokół tematów przewodnich

MET Gala to nagrody, piękne kreacje, ale też tematy przewodnie, które niekiedy wywołują kontrowersje. MET Gala 2018 miała na celu pokazanie związków mody z religią katolicką. MET Gala 2019 inspirowana była publikacjami Susan Sontag. Z kolei MET Gala 2015 w założeniu miała być hołdem dla chińskich inspiracji w modzie światowej. Wszystkie wzbudziły kontrowersje. Chiński motyw przewodni wywołał kontrowersje nie tylko w samej Azji, ale też wśród wielu europejskich komentatorów. Wielu celebrytów zdecydowało się na ekstremalne podejście, a niektóre kreacje spotkały się z mieszaniną zdziwienia, a nawet pogardy. Wskazywano, że stroje odbiegają od chińskiej kultury, a często nie mają z nią wręcz nic wspólnego. W przypadku niektórych strojów trudno było dostrzec ich związek z motywem przewodnim. Wielu komentujących pytało, czy mają w ogóle coś wspólnego z Chinami. Tym bardziej że większość kreacji nie pochodziła od chińskich kreatorów mody. Jedną z niewielu celebrytek, które faktycznie nosiły sukienkę chińskiego projektanta, była piosenkarka Rihanna, występująca w sukni Guo Pei. Jednak suknia Rihanny również została wyśmiana. Chińscy blogerzy stwierdzili, że jej sukienka przypomina... omlet. Nakrycie głowy aktorki Sarah Jessiki Parker porównano z jedną z maskotek olimpijskich w Pekinie z 2008 roku. Niektóre uczestniczki pojawiły się w kreacjach przypominających tradycyjne qipao lub cheongsam. Uznano to w Chinach za utrwalanie stereotypu, że chińskie kobiety są „egzotycznymi” „kobietami lekkich obyczajów”. Z kolei suknia na zamówienie Lady Gagi wyglądała jak hybryda japońskiego kimona i koreańskiego hanboka, ze znacznie niższym dekoltem i z pewnością nie miała nic wspólnego z chińską modą.

Jeszcze większe kontrowersje wzbudził temat przewodni, w którym ze współczesną modą połączono tradycje katolicką. Wystawione suknie wieczorowe były inspirowane symbolami religijnymi lub nawiązywały do wyznania samych projektantów. Należały do nich na przykład dzieła Coco Chanel, która została wychowane przez zakonnice. Inspirowane katolicyzmem kreacje modowe pojawiły się obok „świętych” artefaktów i szat wypożyczonych z Watykanu. Które nigdy wcześniej nie były pokazywane poza Watykanem. Organizatorom udało się pożyczyć na wystawę około 40 szat noszonych przez 15 papieży. Należały do nich takie skarby jak, biała jedwabna szata papieża Benedykta XV haftowana złotą nicią oraz kapelusz biskupa papieża Leona XIII. Papieskie szaty i akcesoria z zakrystii Kaplicy Sykstyńskiej pokazano w „Centrum kostiumów Anny Wintour”. Już sam ten fakt wzbudził wiele kontrowersji i oburzenie tysięcy katolików. Wielu uznało kreacje Rihanny, która wystąpiła w stroju przypominającym ten papieski za bluźnierstwo. Z kolei Kate Perry pokazała się w stylizacji anioła, a słynna modelka Victoria's Secret Stella Maxwell zdecydowała się na ozdobienie swojej sukni wizerunkami Matki Boskiej. Co zdarzy się w tym roku? Dowiemy się już niebawem!