Na czym polega mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja to zabieg, który polega na złuszczaniu i oczyszczaniu skóry. Zaliczany jest do peelingów mechanicznych – do ścierania naskórka jest wykorzystywane specjalne urządzenie. Mikrodermabrazja to jeden z najczęściej wybieranych gabinetowych zabiegów oczyszczających skórę. Naskórek jest złuszczany przez strumień mikrokryształów, który emituje głowica urządzenia. W tym samym czasie, martwe komórki są zasysane do specjalnego pojemnika w głowicy przez podciśnienie. Wyróżniamy mikrodermabrazję korundową, kiedy kryształki to tlenek glinu i diamentową. Kolejny rodzaj to mikrodermabrazja tlenowa, w której do ścierania naskórka wykorzystywany jest strumień powietrza i soli fizjologicznej. Ta metoda polecana jest posiadaczkom cery naczynkowej, a jej inne nazwy to oxybrazja i peeling wodno-tlenowy. Nowością na rynku kosmetycznym jest też mikrodermabrazja laserowa, wykonywana przy pomocy lasera frakcyjnego CO2, który „odparowuje” martwy naskórek. Ten rodzaj mikrodermabrazji stosuje się zwłaszcza przy skórach tłustych.

Mikrodermabrazja to zabieg, który pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie skóry, porów, a także stymulację mikrokrążenia i co za tym idzie – produkcji kolagenu w głębszych jej warstwach. W zależności od potrzeb i kondycji skóry, wykonuje się ją około raz na miesiąc, aby naskórek miał wystarczająco dużo czasu na regenerację i odbudowę warstwy hydrolipidowej. Z jakimi problemami pomoże regularne wykonywanie mikrodermabrazji? Oto one:

  • przebarwienia,
  • łojotok,
  • trądzik (jednak aktywny jest przeciwwskazaniem do zabiegu),
  • zmarszczki i ogólna utrata jędrności skóry,
  • blizny,
  • zaskórniki,
  • rozszerzone pory,
  • cera szara i ziemista.

Przeciwwskazania do mikrodermabrazji

Mimo, iż mikrodermabrazja, jest zabiegiem nieinwazyjnym i bezpiecznym, ma pewne przeciwwskazania. Odłóż wizytę w gabinecie kosmetycznym na później lub skonsultuj się ze specjalistą jeśli masz:

  • trądzik różowaty, aktywny,
  • stany zapalne skóry,
  • łuszczycę,
  • skłonność do bliznowców,
  • płytko unaczynioną skórę,
  • infekcje skórne (np. aktywną opryszczkę),
  • nowotwory skóry, włókniaki, znamiona,
  • przyjmujesz leki rozrzedzające krew.

Urządzenia i kosmetyki do mikrodermabrazji

Profesjonalne urządzenia do mikrodermabrazji, które wykorzystywane są w salonach kosmetycznych i gabinetach kosmetologicznych, mają dużą moc i są przeznaczone do użytkowania tylko przez wykwalifikowanych specjalistów. Przed rozpoczęciem zabiegu, skóra jest dokładnie oczyszczania, ale nie wymaga stosowania specjalnych preparatów. Głęboko nawilżające, odżywcze czy naprawcze ampułki i maski, nakładane są dopiero po złuszczaniu, gdyż ma ono na celu między innymi zwiększenie przenikania substancji aktywnych w głąb naskórka. W niektórych przypadkach (np. skóra wrażliwa), wskazane jest nałożenie łagodzącego kremu, który zniweluje zaczerwienienia po zabiegu.

Mikrodermabrazja jest stosowana już od lat 80. XX wieku, jednak jeszcze do niedawna jej wykonywanie było zarezerwowane tylko dla dermatologów i kosmetologów. Dziś, coraz większą popularnością cieszą się urządzenia do domowej mikrodermabrazji, które można kupić w większości marketów z RTV i AGD, a także przez internet.

Urządzenie do mikrodermabrazji w domu, w sieci funkcjonuje najczęściej pod potoczną nazwą „odkurzacz do wągrów”. Wynika to z prostego skojarzenia – zanieczyszczenia są dosłownie zasysane z powierzchni naskórka. Tego typu gadżety są niewielkie, poręczne i kosztują od 100 do 400 złotych. Nie mają one tylu funkcji, a także takiej intensywności jak urządzenia gabinetowe, po to, aby mogły być bezpieczne używane w warunkach domowych.

Na rynku mamy również dostępnych kilka kosmetyków, które imitują zabieg mikrodermabrazji. Najczęściej są to peelingi i scruby z zawartością kryształków korundu, czy innych, intensywnie ścierających drobinek. Produkty do domowego złuszczania skóry zawierają też często wspomagające enzymy, czy kwasy – choć te drugie nie powinny być łączone z peelingiem mechanicznym, aby nie podrażnić skóry.

Zobacz także:

Jak wykonać mikrodermabrazję w domu krok po kroku?

Mikrodermabrazja w domu, mimo iż bardzo popularna, powinna być wykonywana bardzo ostrożnie. Tego typu peeling mechaniczny może bowiem doprowadzić do powstania mikrouszkodzeń naskórka, a także znacznie osłabić jego barierę hydrolipidową, co zaowocuje szybkim przesuszaniem się i nadreaktywnością cery. Osoby, które borykają się z trądzikiem, mogą poprzez samodzielnie wykonywaną mikrodermabrazję, pogorszyć stan skóry: bardzo łatwo wtedy o powstanie przebarwień i blizn, a także roznoszenie bakterii po całym obszarze twarzy.

Zrezygnować z domowej mikrodermabrazji powinny także osoby o cerze wrażliwej i naczynkowej. Efekt ssący urządzenia do mikrodermabrazji, może doprowadzić do powstania krwiaczków, siniaków i tzw. pajączków, które bardzo ciężko usunąć bez interwencji lekarza dermatologii.

Jeśli jednak jesteśmy zdecydowane, że taka forma złuszczania sprawdzi się w przypadku naszej cery, oto jak wykonać zabieg krok po kroku.

1.Demakijaż i oczyszczanie skóry

Pierwszy etap, to dokładny demakijaż i oczyszczenie skóry. Najlepiej dwuetapowy, obejmujący rozpuszczenie zanieczyszczeń tłustych i wodnych. Można w tym celu użyć olejku, mleczka albo masła do demakijażu, a całość usunąć przy pomocy delikatnej pianki.

2. „Parówka”

Aby rozszerzyć pory i zmiękczyć naskórek, warto wykonać saunę parową na twarz. Ułatwi to urządzeniu do mikrodermabrazji usunięcie martwych komórek i dogłębne doczyszczenie zaskórników. Jak to zrobić? Wystarczy wlać do miski gorącą wodę, nachylić nad nią twarz (uważając, aby się nie poparzyć!) i zakryć głowę wraz z miską ręcznikiem. W takiej „saunie” należy wytrzymać od 5 do 10 minut, następnie osuszyć skórę ręcznikiem.

3. Mikrodermabrazja

Teraz można przejść do właściwej mikrodermabrazji: urządzenie przykładaj delikatnie do skóry i suń w kierunku od wewnątrz do zewnętrznej części twarzy. Nie trzymaj głowicy w jednym miejscu przez dłuższy czas i nie złuszczaj skóry w okolicy oczu. Nie zapomnij o oczyszczeniu urządzenia po zakończeniu zabiegu.

4. Zakończenie

Na świeżo oczyszczoną skórę nałóż ulubione serum lub maskę z kwasem hialuronowym, albo innym, ulubionym składnikiem aktywnym (ważne, aby był łagodny). Całość zakończ aplikacją lekkiego, kojącego kremu.

Efekty domowej mikrodermabrazji

Niektóre efekty mikrodermabrazji widoczne są od razu po zabiegu. Są to:

  • wygładzenie skóry,
  • poprawa kolorytu cery,
  • zwężenie porów,
  • poprawa mikrokrążenia.

Przy regularnym wykonywaniu mikrodermabrazji, zauważymy ujędrnienie skóry i zmniejszenie widoczności przebarwień, a także blizn potrądzikowych.