Miód na włosy – działanie i efekty

Miód znany jest ze swoich właściwości antybakteryjnych i łagodzących, dlatego bardzo często wykorzystuje się go w pielęgnacji twarzy, a także w leczeniu opryszczki. Choć są to bardzo cenne cechy, niekoniecznie przydadzą się w dbaniu o włosy. Dlaczego więc tak często miód jest składnikiem szamponów, odżywek i masek? Ma to zapewne związek z jego silnymi właściwościami nawilżającymi. W połączeniu z innymi składnikami odżywczymi, na przykład aloesem, gliceryną, czy pantenolem, gwarantuje natychmiastowe odżywienie i nawilżenie suchych, zniszczonych i osłabionych włosów. Miód ma także właściwości rozjaśniające. Regularne stosownie miodowych kosmetyków sprawi, że włosy nabiorą złotego blasku, staną się lśniące i zadbane. Ważne jest to, jaki miód na włosy wybrać. Najlepiej sięgnąć po naturalny produkt o płynnej konsystencji, która ułatwi aplikację i łączenie z innymi składnikami.

Miodowanie włosów

Twoje włosy są łamliwe, przesuszone, a po rozczesaniu puszą się i tracą blask? Koniecznie wypróbuj miodowania! Jest to zabieg bardzo silnie nawilżający, dlatego warto pamiętać o nim w kryzysowych sytuacjach, czy zimą, kiedy w okresie grzewczym włosy narażone są na odwodnienie. Miód jest naturalnym humektantem, co oznacza, że skutecznie wiąże cząsteczki wody i zapobiega uciekaniu wilgoci. Miodowanie polega na połączeniu jego właściwości higroskopijnych z działaniem ulubionej odżywki, a następnie nałożeniu gotowego specyfiku na włosy. Jeśli mieszanka jest gęsta i stwarza pozory obciążającej, nie martw się, właśnie taka konsystencja jest najlepsza. Dokładnie pokryj włosy maską, a następnie zwiń je w koczek i odczekaj co najmniej godzinę. Po tym czasie umyj włosy ulubionym szamponem. Może się okazać, że mieszanka na tyle mocno oblepi pasma włosów, że konieczne będzie umycie ich dwa razy. Celem miodowania jest przede wszystkim nawilżenie i odżywienie suchych, zniszczonych włosów. Dodatkowym atutem zabiegu jest to, że fryzura nabierz blasku i miękkości, a efekt będzie przypominał ten z salonu fryzjerskiego.

Maseczki z miodu na włosy – domowej roboty (DIY)

Gotowe produkty kosmetyczne, których składnikiem jest miód, bardzo często oprócz niego mają w składzie również silikony, na który nie każdy dobrze reaguje. Aby mieć pewność, że kosmetyk, którego używamy jest stuprocentowo naturalny, nie zawiera sztucznych barwników i chemicznych dodatków, najlepiej przygotować go samodzielnie. Niezwykle popularne stały się w sieci przepisy na domowe maski na włosy. Niektóre z nich mogą wydawać się kontrowersyjne, jak na przykład krople żołądkowe na włosy, jednak dziś zaproponujemy wykorzystanie nieco bardziej znanego składnika, jakim jest właśnie miód.

Maseczka z miodu i cytryny na włosy. Jeśli chcesz rozjaśnić pasma, a jednocześnie nie doprowadzić do ich przesuszenia, ta maska jest idealna dla ciebie. Do jej przygotowania będziesz potrzebować 50 ml soku z cytryny i łyżkę miodu. Gotową miksturę nałóż na włosy, a po upływie 40 minut dokładnie umyj skórę głowy szamponem.

Maseczka na włosy z jajka i miodu. Białko ma właściwości wzmacniające, natomiast żółtko na włosy działa przeciwłupieżowo. Maska z roztrzepanego jajka i połowy łyżeczki miodu doda włosom objętości, odbuduje je i odżywi, a także sprawi, że staną się miękkie i lśniące. Regularne stosowanie tej maski przyniesie podobne efekty jak kolagen na włosy.

Płukanka z miodu na włosy

Odżywka z miodem na włosy w postaci maski ma wiele zalet, jednak czas, który mikstura powinna być na naszej głowie dla niektórych może być przeszkodą do wypróbowania cudownych właściwości pszczelego nektaru. Zdecydowanie mniej czasochłonną alternatywą są płukanki. Stosowanie wody z miodem na włosy sprawi, że staną się one nawilżone, odzyskaja blask i świeżość. Użycie płukanki jako ostatniego etapu mycia ułatwi też rozczesywanie splątanych pasm i pomoże okiełznać niesforne kosmyki, by lepiej się układały. Działanie kosmetyku jest w zasadzie natychmiastowe. Pamiętaj jednak, by nie łączyć miodu z bardzo ciepłą wodą, ponieważ wysoka temperatura może sprawić, że straci on swoje cudowne właściwości.

Mycie włosów miodem

Wiemy, że nektar pszczeli cudownie działa na włosy, zniszczone końcówki i pozbawione blasku farbowanie. Miód warto jednak także nałożyć na samą skórę głowy –  to prawdziwa rewolucja w rutynie pielęgnacyjnej. Przez silne właściwości nawilżające składnik reguluje produkcję sebum, dzięki czemu włosy znacznie mniej się przetłuszczają i pozostają świeże na dłużej. Miód ma pH, które w stosunku do pH skóry głowy jest zasadowe. Dzięki temu bardzo dobrze radzi sobie w walce z łupieżem i łuszczeniem się skóry. Przygotowanie domowego szamponu z dodatkiem miodu jest bardzo łatwe, wystarczy, że wymieszasz ze sobą przefiltrowaną wodę, odrobinę miodu i kilka kropel olejku eterycznego. Minusem tego naturalnego produktu jest krótka data przydatności. Aby miód nie stracił swoich właściwości, najlepiej przygotowywać szampon bezpośrednio przed każdym myciem.

Zobacz także:

Olejowanie włosów na podkład z miodu

Olejowanie włosów ma przywrócić im blask i miękkość. Jest to zabieg bardzo efektywny, jednak łatwo można dodatkowo wzmocnić jego działanie przez nałożenie podkładu pod olej. Może być nim odżywka, serum lub... woda z dodatkiem miodu! Aby stworzyć miodowy hydrolat rozpuść łyżeczkę miodu w szklance wody. Najlepiej przelać gotowy produkt do opakowania z atomizerem. W takiej kuracji olej spełnia dwie funkcje. Przede wszystkim włosy otrzymują odpowiednią dawkę witamin i minerałów w nim zawartych. Po drugie, olej stanowi warstwę okluzyjną, która domyka pielęgnację i sprawia, że składniki aktywne podkładu bez problemu przedostają się do wnętrza włosów i silnie je regenerują. Naprawdę warto wypróbować!