Jeżeli myśleliście, że XD to zaskakujący wybór, jeśli chodzi o Młodzieżowe Słowo Roku, to ciekawe, co powiedziecie na tegoroczny wynik plebiscytu organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Otóż najwięcej głosów - prawie 30 procent - oddano na słowo... dzban. Tak, okazuje się, że to właśnie właśnie tego wyrazu młodzi ludzie, a przede wszystkim internauci, używali najczęściej w minionym roku. Oczywiście wybór ten potwierdziło jury w składzie Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek i Bartek Chaciński. 

Od jednoznacznie negatywnych: „osoba, która ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden” po łagodne „niemądra osoba, pieszczotliwa nazwa przyjaciela”. Są też definicje obrazowe: „ktoś, z kogo nawet Salomon nie naleje, bo jest nieforemny, mało lotny i grzecznie mówiąc towarzystwo za nim nie przepada” i zwięzłe „no debil”. Najbardziej wyczerpująca jest definicja: „Dzbanem może być każdy. Wystarczy, że zrobi coś, co w jakikolwiek sposób nie spodoba się drugiemu rozmówcy. Tak powstaje dzban.” – komentuje jeden z jurorów, Marek Łaziński.

Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2018

To nie koniec werdyktu, jeżeli chodzi o plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku 2018. Jak możemy przeczytać na stronie sjp.pwn.pl, drugie miejsce zajęły epitety masny/masno. Co oznaczają? Cóż, pozostając w języku używanym przez młodzież, słowo  „masno" możemy używać naprzemiennie z „grubo". Z kolei na ostatnim miejscu na podium uplasowały się słowa prestiż/prestiżowy, których znaczenia chyba wyjaśniać nie musimy. Warto również dodać, że w pierwszej piątce znaleźli się również zwycięzcy poprzednich edycji plebiscytu, czyli wspomniane na początku słowo(?) XD oraz sztos. Oprócz tego jury wyróżniło też trzy jego zdaniem oryginalnie zbudowane słowa: zwyklak, normik oraz mamadżer. W sumie, poprzez formularz na stronie sjp.pwn.pl wpłynęło prawie 10 tysięcy zgłoszeń.

Co to jest FOMO? Wiemy, jaki jest wskaźnik tego zjawiska wśród Polaków. Wyniki szokują! >>>