Po kilku sezonach dominacji wojskowych botków na grubej podeszwie, projektanci mody zapragnęli odmiany. Bo choć inspirowane militarnym obuwie wciąż pojawiało się w kolekcjach domów mody, znacznie częściej zastępowały je buty może i trochę mniej wygodne (choć nie jest to regułą), ale za to bardziej wyjściowe. Takie, które z powodzeniem założyć można do pracy albo na imprezę. Zmieniła sią także długość cholewki, która niekiedy sięga nawet połowy uda! Projektując modne kozaki na jesień i zimę 2023/24 (bo właśnie te buty w tym sezonie zdecydowanie przeważają na wybiegach), projektanci nie kryli sentymentu do lat minionych. Przygotujcie się więc na powtórkę z lat 70. XX wieku, a także nawiązań do budzącej mieszane uczucia estetyki lat 2000. Niezależnie od tego, która jest wam bliższa, wśród modnych kozaków na jesień i zimę 2023/24 z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Tym bardziej, że w jesiennych kolekcjach pojawiły się nawet kozaki uszyte z... koronki. Zapraszamy na przegląd najbardziej pożądanych modeli.

Modne kozaki na jesień i zimę 2023/24: Za kolano

Wśród propozycji światowej sławy projektantów najwięcej jest chyba kozaków za kolano. Na wybiegach lansowali je między innymi: Isabel Marant, Lili Blanc, Stella McCartney, Elie Saab, Lanvin i… można by wymieniać jeszcze długo. Chyba nie ma marki, która w swojej kolekcji na jesień nie miałaby choć jednej pary. Dzięki temu przebierać można w modelach. Wśród modnych kozaków na jesień i zimę 2023/24 znaleźć można zarówno buty o ściśle dopasowanej do łydki (i uda!) cholewce, przypominającej raczej elastyczną skarpetę (pamiętacje skarpetobuty w neonowych kolorach wylansowane kilka lat temu przez Balenciagę?), jak i kozaki typu slouchy, czyli o szerokiej cholewce, która lekko opada. Hitem są również modele o sztywnej cholewce w kształcie walca. To buty bardzo chętnie wybierane przez influencerki, bo ze względu na kształt przyciągają oko na Instagramie. Tym bardziej, jeśli ich drugim wyróżnikiem jest charakterystyczny, rzeźbiarski obcas.


Stella Mc Cartney, jesień-zima 2023/24 / fot. Spotlight

Modne kozaki na jesień i zimę 2023/24: Slouchy (najlepiej zamszowe)

Wśród wspomnianych kozaków typu slouchy prym wiodą modele z miękkiego zamszu. Najlepiej w odcieniu kawy z mlekiem lub słodkiego karmelu. Najpiękniejsze znaleźliśmy na pokazie marki Burberry, która połączyła je między innymi z wzorzystymi tunikami rodem z lat 70. Buty już pokochały gwiazdy, takie jak Sofia Richie czy Elsa Hosk, ale idziemy o zakład, że to trend, dla którego stracą głowę najbardziej zagorzałe jesieniary.


Burberry, jesień-zima 2023/24 / fot. Spotlight

Modne kozaki na jesień i zimę 2023/24: Przed kolano

Ale wśród modnych kozaków na jesień i zimę 2023/24 ważne miejsce zajmują nie tylko modele za kolano, ale i przed. To trend, który szczególnie upodobała sobie Kendall Jenner. Ale nie tylko ona. Kozaki przed kolano były gwiazdą pokazów marek, takich jak: Bottega Veneta, Hermès, Lilo czy Dundas. Świetnie wyglądają z duecie z mini, a szczególną uwagę należy zwrócić na modele z lakierowanej skóry. Najlepiej w wysmakowanych kolorach: wina, karmelu albo czekoladowego brązu.


Dundas, jesień-zima 2023/24 / fot. Spotlight

Zobacz także:

Modne kozaki na jesień i zimę 2023/24: W szpic

W tym roku absolutną nowością są kozaki w szpic. Dokładnie takie, jakie możecie pamiętać z lat 2000. I podobnie jak wtedy, im nosek dłuższy i bardziej zaostrzony, tym lepiej. Kontrowersyjny design do łask przywróciła między innymi marka Mame Kurogouchi. Dacie się przekonać?

Modne kozaki na jesień i zimę 2023/24: Z kwadratowym noskiem

Kolejne modne kozaki na jesień i zimę 2023/24, które doskonale pamięta pokolenie Y2K? Buty z kwadratowym noskiem. Calvin Luo i Giambattista Valli mają na to dowody. Kwadratowe noski szczególnie dobrze sprawdzają się na modelach ciężkich i topornych – kowbojkach albo wspomnianych już butach w wojskowym stylu.


Calvin Luo, jesień-zima 2023/24 / fot. Spotlight

Modne kozaki na jesień i zimę 2023/24: Na obcasie

Po latach dominacji modeli na płaskiej, topornej podeszwie znów modne będą kozaki na obcasie. Jednak panuje tu pewna dowolność. Hitem są zarówno tzw. Kaczuszki, czyli buty na dwu-, trzycentymetrowej szpilce albo modele na obcasie przypominającym dzieło sztuki – ekstrawagancko wyprofilowanym, mieniącym się metalicznym blaskiem lub o zgeometryzowanym kształcie. Do wyboru, do koloru.


Lanvin, jesień-zima 2023/24 / fot. Spotlight

Modne kozaki na jesień i zimę 2023/24: Białe kozaczki

A skoro jesteśmy przy kolorach, nie sposób nie wspomnieć o jednym z największych zaskoczeń. Panie i Panowie, jesienią i zimą 2023/24 modne będą… białe kozaczki. Choć przez lata wyśmiewane, w tym roku udowadniają, że mogą przyjąć bardzo wyrafinowaną formę. Najlepszy przykład daje marka Valentino, która lansuje białe kozaki z szeroką, opadającą cholewka. Co nie znaczy, że nie brak także bardziej szalonych modeli. Wśród modnych kozaków na jesień i zimę 2023/24 znajdziecie także modele z misia albo kolorowego sztucznego futra. W jesień wchodzimy z przytupem!  


Valentino Resort 2024 / fot. Spotlight